• 28 Ekim 2017, Cumartesi

CUMHURİYET NEDİR? (I)

Türkiye’de Cumhuriyet yönetimine geçilmesi her ne kadar 29 Ekim 1923'te olsa da uzun bir hazırlık döneminden sonra bu gerçekleşmiştir.

Yani Türkiye ‘de 1. ve 2. Meşrutiyet ile ‘’ Anayasal parlamenter sistem ‘’ aslında cumhuriyete geçişin ön hazırlıklarıdır. Hatta Sened-i İttifak ve Tanzimat Fermanı ile başlayan sürecin devamıdır.

Ancak milli mücadele burada dönüm noktasıdır. Kurtuluş Savaşı’nın örgütlenme devri Kongreler ve nihayet 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile fiilen cumhuriyet yönetimine geçilmiştir.

Peki Cumhuriyet neleri amaçlıyordu?

Birincisi egemenliği gökten (ilahi) indirip halka bırakmaktır. Osmanlı da Padişah Halife ‘’Zıllullah’’ Yani Allahın yeryüzündeki gölgesi ve temsilcisidir. Halbuki bu dinimize de çok uygun değildir. Aslında bu Emevi geleneğidir. Halbuki Dört Halife devri bir çeşit cumhuriyet kabul edilir. Çünkü babadan oğla (Saltanat Sistemi) geçiş yoktur. İrade ilahi temellere dayandırılırsa eleştiri olmaz. Beşer şaşar.

İkincisi kulluktan, yurttaşlığa geçiş Cumhuriyet ile olmuştur. Tanzimat ile reayadan ahaliye, Meşrutiyet ile halka, Cumhuriyetle de kanun önünde herkesin eşit olduğu vatandaşlığa geçilmiştir.

Türk Medeni Kanunu, Soyadı Kanunu, Seçim Kanunları ile seçme ve seçilme haklarının düzenlenmesi yurttaşlığa geçişin bazı aşamalarıdır.

Bu çok önemli. Çünkü yurttaşlık bilinci ile demokrasi gerçekleşir. Düşünen sorgulayan yurttaşlar kimseye körü körüne biat etmez.

Ancak Cumhuriyet’in ilk yıllarında bu konuda gösterilen hassasiyet maalesef azalmış, toplumda tarikat yapıları insanları tekrar kul mürid durumuna getirmiştir.

Böylece insanlar yine akıllarını ve beyinlerini kiralamaya başlamış, biat etmek, el etek öpmek yaygınlaşmıştır.

Bu durum hem demokrasimize zarar veriyor hem de ulus bilincinin oluşmasına...

Çünkü birey olmadan ulus bilinci olmaz. Ümmetçilik bir siyasi görüş haline gelirse siyasal İslam oluşur.

Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti bir an önce kuruluş ayarlarına dönmelidir.

Tarih asla geri gitmez.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.