BİR BEBEK DÜŞÜNÜN EN BASİTİNDEN

Emek…

Söylemesi basit uygulaması zaman alan bir eylemdir. Hiçbir şey bir çırpıda, kendiliğinden, kolayca olmaz. Çok istemeliyiz, uğraşmalıyız, çaba harcamalıyız, emek vermeliyiz ki gerçekleşsin.

Herkes sürekli olarak bir şeyler ister. Hatta isteğimizin biri biterken diğeri, diğeri biterken bir diğeri gelir. Bu düzen bu şekilde ilerlemeye devam eder.

Evet, istemesine istiyoruz, hep istiyoruz ama istediğimiz şeyler uğruna ne kadar emek veriyoruz? Diyelim ki önünde çok önemli bir sınav var ve sen bu sınavın sonunda o çok istediğin hayaline ulaşacaksın. Sadece hayal kurmak ya da çok istemek yeterli başarıyı getirmeyecektir. Göstereceğin emek bu konuda çok önemlidir. Belki çok klasik şeyler olacak ama yatarak, gezerek, herhangi bir zorluk çekmeden, çaba sarf etmeden başarıya ulaşmak genelde çok zordur. Bazen de şu söylenir; o kadar emek verdim ama yine olmadı ya da tüm emeğim boşa gitti. Hiçbir emek boşa gitmez, yüreğinizi ferah tutabilirsiniz. Sadece bazen doğru zaman, o zaman değildir. Hiç merak etme er ya da geç emeğinin mükâfatını alırsın. Emek vermek tabii ki sadece derslerde, sınavlarda kullandığımız bir eylem değildir. Belki de hayatımızın büyük bir kısmını çoğu şey için emek vererek geçiriyoruz. Ailedeki her birey farkında olmadan bile çeşitli konular, çeşitli olaylar için bir gün içerisinde defalarca emek gösterirler. Arkadaşlıklar veya diğer ilişkilerde de bu böyledir. İş yaşantısı olsun, sosyal yaşantı ya da özel hayat olsun fark etmez emek her yerde ve her koşulda aynı emektir. Daha iyisini, daha güzelini istediğimiz sürece söylemesi basit uygulaması zaman alan o eylem her zaman bizimle olacaktır.

Unutmayın bir bebek doğduğunda koşmadan önce yürümeyi öğrenir, hatta yürümeden önce bile emeklemeyi öğrenir. Önce emekler sonra yavaş adımlarla yürür, bazen de düşer, düştüğü gibi kalkar ve daha sonrasında ise koşmaya başlar. Yani kısacası bir bebeğin yürüyebilme macerasında bile adım adım emek vardır. Örneğin bir yemek veya bir tatlı yaptığınızda bile onun güzel, çok güzel olabilmesi için saatlerce uğraşırsınız. Tabi birde emek olmadan yemek olmaz sözünü düşünürsek uğraşmakta çok haklısınız.

İstediğimiz şeyler ve hayallerimiz için emek vermekten kaçmamalıyız. Bazen emeğinizin karşılığını alamadığınızı düşündüğünüzde bile yeniden deneyin, baştan, sıfırdan o işe bir daha emek verin.

Boş vermeyin, lütfen emek verin. Her ne olursa olsun bugünün bir önceki günden daha iyi, daha güzel olması için. Hepinize verdiğiniz emeklerin karşılığını katbekat fazlasıyla aldığınız harika günler diliyorum. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
22 / 13 Bulutlu
Yarın: 21/13 Gökgürültülü sağanak yağış