• 9 Ekim 2017, Pazartesi

Böyle hizmet olur mu?

Bu yazımda, başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşacağım. İzinli olduğum Cuma günü, eşim, kayınvalidem, baldızım ve 5,5 aylık kızımla birlikte kimlik değişimi için Efeler İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne, gittim. Müdürlüğün zemin katındaki makineden sıra numarası aldığımızda, önümüzde yaklaşık 170 kişi vardı. Veznelerin bulunduğu birinci kattaki odaya çıktığımızda ise sadece 20 kişinin sıra beklediğini gördüm. Anladığım kadarıyla geri kalan yaklaşık 150 kişi, sıra numaralarını alıp, çeşitli işlerini görmek için nüfus müdürlüğünden ayrılmıştı. Arada bir müdürlüğe gelip sıra numaralarını kontrol ediyorlardı.

Ailecek yaklaşık 1,5 saat sıranın bize gelmesini bekledik. Beklemekten yorulan kızım, taktığım kangurunun içerisinde uyuya kalmıştı. Diğer insanların bebekleri ise huzursuzlanmış, ağlıyorlardı. Yaşlı vatandaşlardan birisi ise boş bulduğu masa üzerinde uyukluyordu. Tam sıranın bize gelmesine yaklaşık 5-6 numara kalmıştı ki birisi erkek 2 kişi veznelerin bulunduğu odaya giriş yaptı ve hemen ikinci sıradaki veznede görev yapan kadın memura yöneldi. Elinde tuttuğu, üzerinden yaklaşık 40 sıra numarasının geçtiği kağıdı memura gösterip, işlemini yaptırmak istediğini söyledi. Memur da, odada bekleyen onlarca insanın hakkını hiçe sayarak, bunu kabul etti. Konuşmayı duyan kayınvalidem, memura, ‘çocuklu ve yaşlı insanların saatlerdir sırada beklediğini’ hatırlatarak, neden sırası geçmiş insanların işlemini kabul ettiğini sordu. Memurun cevabı ise ‘Hanımefendi, Beyefendinin sıra numarası 450 kusur’ oldu. Veznesinin üzerindeki monitörde ise 492 sıra numarası yanıyordu. Bunu kendisine hatırlatınca, bu sorunu vatandaşla benim halletmem gerektiğini belirterek, kabahatli kendisi değilmiş gibi işin içinden sıyrıldı.

Bu vatandaşla beni karşı karşıya getirdi. Konuşma tartışmaya döndü, ses tonumuz yükseldi. Ama ne müdür ne şef ne de yetkili bir memur çıkıp vatandaşlar niye bağırıyor diye çıkıp bakmadı. Vatandaşların tepkisine duyarsız böyle hizmet anlayışı olur mu? Umarım bu tepkimizi Aydın Valiliği, Efeler Kaymakamlığı ve İl Nüfus Müdürlüğü duyar. Benim bu hizmetten anladığım, insanlar nüfus müdürlüğünde sıra numaralarına göre değil, canları istediklerinde hizmet alacak. O zaman sıramatik çalıştırmanın ne anlamı var? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 40/18 Güneşli