• 19 Mart 2018, Pazartesi

Umarım kazanan Aydın olur

Çiftlik Jeotermal Sahası, Efeler'den İncirliova'nın sonuna kadar olan alanı kapsıyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi, bu alanın kendisine verilmesini zamanında çok istemişti, şimdi ise sessiz. Özellikle kentsel ısıtma ve soğutma için kullanmayı planlıyordu.

Aydın Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, AK Parti ve CHP arasında sert tartışmalara neden olan Çiftlik sahası için Aydın Valiliği son sözünü söyledi. Valilik, AYTER Anonim Şirketi aracılığıyla çıktığı ihaleyle bu sahanın kaynak kullanım hakkını Güriş Holding'e kiraladı.

Güriş, bunun için AYTER'e yani Valiliğe bir defaya mahsus 10 milyon dolar verecek ve kuracağı jeotermal elektrik santrallerinden elde edeceği gelirden de 2041 yılına kadar her yıl pay verecek.

İhaleden gelecek 10 milyon dolarla AYTER alanında 5 yıldızlı termal otel yaparak, Aydın halkının, 'Jeotermal enerjinin Aydın'a bir faydası yok' algısını kırmayı amaçlayan Valilik, Çitlik sahasından yıllarca gelecek ekonomik kaynağı da Aydın'ın ihtiyaçları için kullanacak. Basın açıklaması yapan hem Vali Yavuz Selim Köşger hem de Güriş yetkilileri, Çiftlik sahasına dünyanın en modern jeotermal tesisinin kurulacağını ve tesisin de yerleşim yerlerinin içinde olmayacağının sözünü verdi. Güriş, kentin ısıtılması için mahallelerinde gerekli alt yapıyı oluşturan belediyelere sıcak su verecek. Vali Köşger, her fırsatta Çiftlik sahasını, Aydın halkının menfaatine olacak şekilde ihaleye çıkardıklarını söyledi. Anlatılanlara ve yapılacak çalışmalara bakıldığında Çitlik sahasının kullanıma açılmasının, Aydın halkının menfaatineymiş gibi gözüküyor. Ama verilen sözlerin ne kadar tutulacağı çok önemli. Tabi bunu da zaman gösterecek. Umarım kaybeden değil, kazanan Aydın olur.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Açık
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış