• 2 Ekim 2018, Salı

PADİŞAHIM SEN ÇOK YAŞA!..

“Özgürlük, özgürlüğün ne olduğunu bilmeyenin hakkı değildir!” diyor Cenap Şahabettin. Bugünlerde bir de ileri demokrasi çıktı, ne demekse… Padişahlık döneminde padişaha övgüler düzen, mesiyeler yazan şairlere ödüller verilirmiş. Bugünkü padişahlık özlemiyle yanıp tutuşanların da özgürlük anlayışı bu olsa gerek.

Aydınlı tiyatro yazarımız, (Topuzlu, Pembe Kadın, gibi oyunlarla duyulan) Hidayet Sayın, İzmir Kitap Fuarında, yeni çıkan “Ne kazandınız Kara Yürekliler” adlı deneme kitabını imzaladı. Bugüne değin çok deneme kitabı okudum ama bu, bir başka güzel geldi. Bilginin, kültürün içinden süzülüp gelmiş, içerikli, insanı düşündüren, sorgulamayı öğreten, çok güzel yazılardan oluşmuş, tadımlık meyve tadında yazılar. Başlar başlamaz bitiveriyor.

“Ne Kazandınız Kara Yürekliler?” adlı denemesinde Sabahattin Ali’den Uğur Mumcu’ya, Gaffar Okan’dan Madımak Oteli’nde yakılanlara değin; yok edilen bu güzel insanları yok etmekle ne kazandınız, diyerek sorguluyor. Yazısını da Ataol Behremoğlu’nun bir şiiriyle bitiriyor. "Cellat uyandı yatağından bir gece/ Tanrım dedi, bu ne zor bilmece/ Öldükçe çoğalıyor adamlar/ Ben tükenmekteyim öldürdükçe…"

“Geçmişimizle Övünelim Ama…” adlı denemesinde bugünlerde durmadan geçmişiyle övünen, Türkiye Cumhuriyeti'ni kötüleyen kişilere yöneltiyor sözlerini. Sorularla uyandırmaya çalışıyor tutucu beyinleri. “Osmanlı’da kaç padişahın annesi Türk’tür? Kaç sadrazam Türk kökenlidir? Yeniçeri askerleri niye tutsak alınan yabancı ülke çocuklarından (devşirme) oluşturulmuştur?

Yeri gelmişken söyleyelim… 235 sadrazamdan 150’si dönme (devşirme), 85’i Türk kökenlidir. 170 kaptan-ı deryadan 115’i dönme, 55’i Türk Kökenlidir. 210 başdefterdar’ın 160’ı dönme, 50’si Türk kökenlidir. Padişahlar içinde, 1. Osman ve Orhan’dan başka, annesi Türk asıllı olan sultan yoktur.

Dahası var… Tahtan indirilen Deli İbrahim fetva ile idam edilmiş; "Genç Osman ırzına geçilerek öldürülmüştür." İnsan bunları okudukça, geçmişinin karanlık sayfalarını öğrendikçe Türklüğümüzü, kimliğimizi bize kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ün büyüklüğünü daha da çok kavrıyor. Padişahlık özlemi içinde olanlara duyurulur.

Atatürk olmasaydı ne dilimiz, ne de kimliğimiz olacaktı. Osmanlı özlemi içinde olanlar eğer bilgisizlikten değilse, -Osmanlılar azınlıklara çok hak vermiş. Azınlık askere gitmez, vergi vermez, serbest dolaşım hakkı vardır, evleri, malları soyulursa hemen ödenir. Ama Türklere bu hakların hiç biri verilmez- azınlıklardan biridir diye düşünüyorum. Onlar Osmanlı’yı özlemekte haklıdırlar. Onların gazeteleri, okulları vardır ama Türk toplumu cahildir. Türkler Osmanlı’ya vergi vermek ve çocuklarını askere yollamaktan öte bir hizmet görmemiştir.

Sayın Hidayet Sayın’ın denemelerini zevkle okudum. 160 sayfadan ve 45 dememeden oluşan bu kitap Afrodisyas-sanat yayınlarınnca basılmış. Bu yayın evinden ya da bir kitapçıdan istenerek getirtilebilir. Güneş dünyayı, kitap insanları aydınlatır, derler ya ben çok yararlandım. Tüm kitap okumasını sevenlere öneririm. Aydın’ın aydınlık yüzlerine sahip çıkalım. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı