• 8 Mayıs 2018, Salı

ATATÜRK’ÜN FEDAİSİ MAHMUT ESAT BOZKURT (etem oruç)

Kemal Atatürk’e saldırmak isteyen geçmişi karanlık kişiler nedense öncelikle Mahmut Esat Bozkurt’a saldırıyorlar. Biliyorlar ki onu yıpratırlarsa dolaylı olarak Mustafa Kemal’i de yıpratmış olacaklar. Onların bu özelliğini çok iyi bilen Mahmut Esat Bozkurt 51 yıl fırtınalarla dolu yaşantısını Türkiye Cumhuriyeti’nin devrimlerine feda etmiştir.

1892 yılında Kuşadası’nda doğan Mahmut Esat Bozkurt, liseyi  İzmir İdadisi’nde bitirdikten sonra 1912 İstanbul Hukuk Fakültesini pekiyi dereceyle bitirerek İsviçre’ye giderek Freiburg Hukuk Fakulyesi’nde doktora yaparken yurdun işgal edileceğini duyar duymaz Şükrü Saraçoğlu ile beraber İtalyanların Kuşadası’na gidecek gemisinin ambarına gizlice binerek Kuşadası’na gelerek Milli Mücadeleye katılırlar.

Selçuk ve Aziziye (Çamlık) yöresinde düşmanla çarpışıken bir yandan da İtalyan gemilerinden sağladığı silahları Köşk cephesinde çarpışan Kuvayı Milliyecilere, Demirci Mehmet Efe ve Yörük Ali Efeye ulaştırır. Çok ateşli bir yurtsever ve yazardır. Çok genç yaşta milletvekili ve ve İkdisat Bakanı olur.                                              1924 yılında Adalet Bakanlığı yaparken Türkiye’de hukuk düzeninin temellerini atar.  Lahey adalet divanında Bozkut-Lotus           davasını kazanarak mağrur Fransızları mat eder. Atatrük de O’na Bozkurt soyadını verir. Ankara Hukuk Fakültesini kurar, Profösör olarak ders verir.                                                                                          

İlerleyen zaman içinde emperyalist dünya ile kolkola girenleri, davaya ihanet edenleri gördü, Adalet Bakanlığından istifa etti. Atatürk’ün ölümü onu kahretti, dört yıl sonra da elinde kalemi “Yürekler Acısı” makalesini yazarken 51 yaşında sonsuzluğa ulaştı.

İşte bu Mahmut Esat Bozkurt’un aramızdan ayrılışının 71. Yılında O’nu anmak için Kuşadası’ndaydık. Mahmut Esat Bozkurt’un geçen sene aramızdan ayrılan  Gün Bozkurt Dekan’ın kızı Gül Hanım ve oğlu da aramızdaydı. Doç. Dr. Şaduman Karagöz Halıcı, Mahmut Esat Bozkurt’tu kimler sevmezdi, düşmanları kimlerdi, buların nedenlerini sayarak çok güzel bir sunum yaptı.                                                       

Şair-Yazar-Gazeteci Özdemir İnce de: “ Atatürk’e saldırmaya cesarat edemiyenler Mahmut Esat Bozkur üzerinden saldırıyorlar. Onun Ödemiş konuşmasının bazı sözcüklerini değiştirerek onu faşist gibi göstermeye çalışıyorlar. O bir Atatürk milliyetçisidir,” diyerek O’nun ve Milli Eğitim Bakanımız        Doktor Reşit Galip’lerin yüz yılda bir yetiştiğini, unutturulmaması gerektiğini vurgulayan bir konuşma yaptı.     

Kuşadası ADD yönetiminin düzenlediği bu toplatıda Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, büyükşehir belediyesinin Mahmut Esat Bokurt’un anıtını yaptırdığı muştusunu vermesi herkesi sevindirdi. Yıllardır adını sokaklarımıza verdiremediğimiz Mahmut Esat Bozkurt ve Reşit Galip’in Aydın’da anıtlarının görünmesi, şehitlermizin ruhuna okunmuş bir fatiha olacaktır. 

 

          

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Sağanak yağışlı
Yarın: 15/10 Aralıklı gökgürültülü yağış