• 14 Ağustos 2018, Salı

Kuşadası’nın Yıldızı:KUAKMER

KUAKMER, Kuşadası’nda arı gibi işleyen, güleç yüzlü görevlilerin sizi karşıladığı bir müze, bir kültür merkezi. Yedi Eylül Okulu yanından İki Oluklu Çeşme’ye doğru gelirseniz hemen onun yanında. Merkezden, kale kapısı yanından gelirseniz biraz yokuş ama Çalıkuşu evine geçince Dürüye Ablanın evinin hemen üstü. Dürüye Abla da kim demeyin KUAKMER’in özgün pastacısı. Pastanın içinde sadece un, şeker yok, sevgi de var.

Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) ile Kuşadası Belediyesi işbirliğinin ürünü olan Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi (Kuakmer), KEGEV Kurucusu ve Onursal Başkanı Hüseyin Arabul ve Kuşadası Belediyesi'nin destekleriyle hayata geçirilen bu projeye, Hüseyin Arabul'un 2014 yılında hayatını kaybeden şair ve yazar eşi F. Özel Arabul'un ismi verildi. Kuakmer; arşiv ve uzmanlık kütüphanesi, müze, masal odası ve F. Özel Arabul Anı Kitaplığı ve Odası olmak üzere dört bölümden oluşuyor.

Girişte güleryüzlü görevliler karşılar sizi. Zemin katta nesli tükenmiş Anadolu Parsı, Kuşadası’ndaki ilk futbol takımı, yerel ve bölgesel kitaplardan oluşmuş kitap segisi vardır. 1. Katta Atatürk’ün Adelet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, yanında ilk milli istihbarat örgütü kurucularından Kuşçubaşı Eşref vardır. Onun kullandığı silahları da cam bölümde görebilirsiniz. Kütüphanesi, masal odası, çocuk odası büyüler sizi…

Benim asıl anlatmak istediklerim bunlar değil, müze her yerde vardır. Kimilerinin kapısı kilitli, kimilerine de doğru dürüst uğrayan da yoktur. Burası onlardan değil, tam bir kültür merkezi. Kış yaz durmadan işleyen, kitap tanıtım günleri, resim segileri, tiyatro gösterileri, çocuklar için masal güleri, masal yazım ve yarışmaları düzenlenen cıvıl cıvıl bir kültür merkezi.

Özverili, bilgili, birikimli insanlar olmasa böylesi yerlerin bir anlamı da olmaz. KEGEV başkanı Şefik Sözer, eşi Melek Sözer, Zerrin Boratav’ın geceli gündüzlü özverili çalışmaları olmasa böylesi güzel kuruluşlar da bir işe yaramaz. Aylar öncesinden sıraya giriyorlar burada bir etkinlik düzenleyebilmek için. KUAKMER’in çalışkan, güleç yüzlü müdürü Eylem Hanım da bu çalışmalara hız verenlerin başında geliyor. Daha doğrusu kadınların yönettiği bir kültür merkezi, temiz, görkemli, seçkin bir kültür merkezi.

KUAKMER’e en çok omuz verenlerden öğretmen Zerrin Boratav, Ağustos ayının 6-10 tarihleri arasında yapılacak etkinlikleri paylaşmış facebookta. 6 Ağustos, Öykücü Sultan Su, kitap sunumu, 8 Ağustos Cafer Öz, Kundakçı Efe, Kitap tanıtımı, 9 Ağustos İskenderyeli HYPATIA gösterimi, 10 Ağustos Ahmet Seçer Seramik ve Heykel Sergisi. Hemen hemen her gün etkinlik var. Pazar hariç her gün de müzeyi gezebilirsiniz.

Sizlere 9 Ağustos günü izlediğimiz İskenderyeli HYPATIA’dan söz edeyim. Salon tıklım tıklım dolu. Çoğunluğu hanımlardan oluşuyor. Melek Hanım, görselleri yönlendiriyor. Eylem Hanımın kısa bir sunumundan sonra asıl sunumcu Sude Açıkgöz alıyor mikrofonu. Onun ön bilgisinden sonra HYPATIA rolünü canlandıran, o günlkü giysiler içinde Necle Barış çıkıyor sahneye. Yöneten Caner Hakbilir o kadar güzel kurgulamış ki insanlar nefes almıyor izlerken. Necla Barış tam bir HYPATIA, Sude Açıkgöz, kadınların yüzyıllardır haykıran sesi. HYPATIA görseydi ona verirdi son nefesi. Oyun bitiyor, insanlar ayakta alkışlıyor dakikalarca. Ezilen, bastırılan, kadınlara sünnet etmeye kalkan gerici ve din yobazı insanlara karşı yükselen bir sesti alkışlar.

Ne mutlu böylesi etkinlikleri düzenleyenlere. İnsanları düşünmeye, sorgulamayı, okumayı, birey olmayı, karşı koymayı öğretenlere. Keşke böylesi kuruluşlar ve etkinlikler her yerde olabilse. İnsanlarımız düşünerek sorunlarını kaderciliğe kaçmadan doğru çözebilseler. Bir savsözle bitirelim sözümüzü, “Kişinin aynası iştir, lafa bakılmaz.” 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.