• 10 Mart 2018, Cumartesi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… Her yıl olduğu gibi bu yıl da gelenek bozulmadı. Bugün, çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Piyasa bu nedenle biraz daha hareketlendi. Bir kesim hediye aldı, bir kesimin bugünden haberi olmadı, bir kesim de ekmek derdine düştü. Yani birçok insan için sıradan bir gün olarak geldi geçti. Üstelik de kadın cinayetlerinin fazlasıyla işlendiği bu coğrafyada neyi kutluyoruz ki?

Çocuklarının gözü önünde öldürülen kadınlar, işyerini basıp karısını bıçaklayan erkekler, sokak ortasında tekme tokat yiyen kadınlar… Söyler misiniz neyi kutluyoruz?

Bu topraklarda henüz kadının adı konmamış iken kendini var etmeye çalıştıkça susturulan, güçlü olmaya çalıştıkça yok sayılan kadınların gününü mü kutluyorsunuz?

Yaşamını çocuklarına ve eşine parsellemiş bir ömre sahip kadınların kıymeti göstermelik günlerle kutlanmaz, maksat dostlar alışverişte görsün, kadın da bugünlere itibar etmez zaten, çünkü onun derdi kendini seven, ona dağ olan, sırdaş olan bir eş olsun da her türlü cefaya seve seve karşı koyar. Erkeklerin de anlamadığı, farkına varamadığı detay da budur.

Erkek sığdır, kadın detaycıdır. Kadın çok sorgular, mükemmellik ister, erkekler de buna tahammül edemez. Erkek bilmeli ki kadın ne soruyorsa ne sorguluyorsa mutlu bir birlikteliği kurmak içindir.

Çok büyük emekler verir evine, çocuklarına, eşine, hiçbir çıkar gözetmeksizin. Onun mutluluğu evindeki huzurdur, onu seven bir eşe ve çocuklara sahip olmaktır. Kadının mutluluğu bu kadar kolaydır, bu sebeple erkek, kadınını iyi tanımalı, onu sevmeli, ona yürekten bağlanmalı.

Erkekler, kadını sevmekten korkmamalı, çünkü kadın sevildikçe güzelleşir, güzelleştikçe hayat bayram olur, her şey daha bir anlam kazanır, kadın yaşamın en güzel rengidir, dünyanın merkezidir, kadın yerlerde sürüklenmeye değil, baş üstünde gezdirilmeye layıktır. İnsanoğlunun var oluş kaynağı, kadınlar, bizim kadınlarımız, tırnakları ojeli de olsa tülbentli de olsa kocaman yürekli kadınlarımız... Hayatın bütün güzellikleri kadında toplanmıştır, kadını yüceltilmiş toplumların gücü sınanmaz. Ezber bozup kadın cinayetlerinin, tecavüzlerin olmadığı, çocukların annesiz büyümediği bir ülkede huzur içinde yaşayalım, olacaksa da tek şikâyet eceliyle gelen ölümden olsun… Bütün emekçi kadınlar, o güzel ellerinizden öpüyorum. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
36 / 15 Güneşli
Yarın: 35/13 Güneşli