• 14 Nisan 2018, Cumartesi

Evlilik

Aylardan Nisan.

Baharın ikinci ayı.

Ne demek bu?

Yanına Mart’ı alıp yaşadığımız şehirde düğün ve sünnet sezonunu açılması demek... Çünkü üçüncü kardeşleri olan Mayıs ayında Ramazan’ın başlaması bu üç ayı telaşlandırıyor. Böyle olunca herkes çalsın davullar oynasın kızlar modunda oluyor. Neyse sünnet erkekliğe ilk adım, evlilik ise ömrünün sonuna kadar yaşamayı seçtiğin insanın hayatına ilk adım.

Sünnet ile ilgili herkes her şeyi çok biliyor, çünkü kültürümüzün bir parçası.. Benim bu yazıdaki gayem evlenecek çiftlere acizane bir iki kelam etmek. Gerek dinlediklerim, gerek okuduklarım, gerekse yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şeyler var. Elbette her insan hayatı tecrübe ederek öğrenir; ne var ki yaşanmışlıklara da kulak vermek lazım.

Ben gençlere şunu soruyorum: Gençler, kendinize şu soruyu sordunuz mu? "Ben bu insanla ömür boyu bir masa etrafında oturup konuşabilecek miyim?” Bu soruya dürüstçe cevap verebiliyorsanız doğru yoldasınız.. Çünkü evlilik, evcilik değil. Sosyal bir yapıdır, bu yapının içinde psikoloji, sosyoloji, felsefe, edebiyat.. Yani hayatın gerçeği var.. Ne var ki hiçbir şey ilk günün heyecanı ile devam etmiyor, hayat sizi çok eviriyor çeviriyor, sürprizler hazırlıyor, sınıyor vs. İşte bu durumlarda arkanda duracak değil yanında duracak sağlam bir yüreğe ihtiyaç olacak, bu yürek de "hayat arkadaşım” dediğin eşin olacak.

Ne yazık ki bizim toplumumuzda evlilik bir zamandan sonra monotonlaşıyor, alışkanlık haline geliyor, o eski heyecandan eser kalmıyor. Hele de çocuk olunca hepten kişiler çocuk merkezli yaşıyor. Tabi ki çocuk evliliğin meyvesidir, o meyve de bir zaman sonra birey olmanın dokusuna uygun yaşamaya devam edecek. Yine kaldı mı karı koca baş başa.. İşte tam tehlikeli döneme girer çiftler, az önce dedim ya, oturup konuşabiliyorlarsa bu anlarda eşler demek ki temel sağlam atılmış.. İnsanı ilişkilerin temelidir konuşmak, açık ve dürüst olmak.

Ülkemizdeki boşanmaların sayısal sonuçlarına bakarsanız erkeğin çok konuşmadığı sonucu çıkmıştır. "Erkek ağlamaz, erkek adam çok konuşmaz” söylemleri artık tarih oldu.. Erkek ağlar da konuşur da.. Yumruğunu masaya vurur, eşini karşısına alır yüreğini ortaya koyar sorunları çözer.. Bu durum kadın için de böyledir.. Hiçbir sorun yoktur ki konuşulmadan çözülsün. Bunun sonucu olarak sağlıklı bir aileye ulaşmak için, üstü örtülmüş sorunlar değil, çözülmüş sorunlar kişileri ileriye taşır. Evlilik hazırlığı yapan çiftler hangi sosyolojik durumda olursanız olun, ya bir evlilik danışmanından yardım alın veya güvendiğiniz, kıymet verdiğiniz kişilerin az da olsa fikirlerine önem verip bir parça onları dinleyin.. Doğru insana denk gelirseniz evlilik cennetten bir köşe olur, denk gelmezsiniz cehenneme düşmüş gibi olursunuz..

Hayatı, güzel ve mutlu bitirmek umuduyla.. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
34 / 12 Açık
Yarın: 28/13 Az bulutlu