• 20 Ocak 2018, Cumartesi

Şubat Tatili

Sevgili anne ve babalar.

Bir eğitim ve öğretimin daha ortasına geldik. On beş günlük bir molaya girdik, tabi ki çoktan tatil planlarını yaptınız bile. Bu planlar da hep çocuklara göre olur zaten. Öncelikle erken kalkma derdi olmadığı için kahvaltı elem köşem yapılır bu tatil süresince.

Ardından kimileri bulunduğu şehrin dışına çıkıp akraba ziyaretine gider. Kimileri evde dinlenip yapmaya fırsat bulamadığı işlerini tamamlar, kimileri uzun süre görmediği dostlarına zaman ayırır. Nihayetinde çocukların tatili olsa bile siz anne ve babalar da onlar kadar yoruldunuz elbette siz de dinleneceksiniz, siz de on beş gün rahatlamak isteyeceksiniz, en doğal hakkınız.

Ne var ki bir eğitimci olarak sizlerden birtakım isteklerim olacak. Adı tatil diye çocuklar tablet, bilgisayar ve telefon merkezli geçirmemeli bu tatili. Sizler de buna izin vermeyin, gece ve gündüz kavramları ne yazık ki bu durumda çocuklarda değişiyor, uyku zamanını bunlarla geçirmesinler. Burada devreye yaptığınız planlar girmeli. İşte o planlar içinde çocuklarınızla sinemaya gidin veya evde oturup film izleyin. Her akşam kitap okuyun, kitap hakkında konuşun, bir masa başında toplanıp sohbet edin, alışveriş yapın. Hayatın koşuşturması içinde o kadar çok şey kaçırıyorsunuz ki, alın size fırsat. Ailece beraber olmanın hazzını yaşayın, sanal aleme teslim etmeyin çocuklarınızı, çünkü her zaman güvenilir olan, bir ailenin sıcaklığı ve koruyuculuğu dur.

Geleceğimiz olan çocuklara anne ve baba olarak siz modelsiniz. Hiçbir şey için geç değil, zamanın geçtiğini ne yazık ki fark edemiyoruz, neden sonra onların büyüdüğünü görünce vay be, zaman ne çabuk geçmiş diyerek hayıflanıyorsunuz. Demem o ki anne ve babalar! Bu tatil boyunca çocuklarınızı dinleyin, onların ruhuna dokunun, onlarla hayata dair ne varsa paylaşın, gözlerinin içine bakarak konuşun; çünkü sağlıklı toplumun mimarı ailelerdir.

Sonuç olarak ikinci yarıyıla başladığımızda öğrencisiyle, velisiyle, öğretmeniyle dinamik, dinlenmiş bir dönem geçirelim. Unutmayalım ki gelecek çocuklarımızın omuzlarında yükselecektir. Herkesin gönlüne ve isteğine göre bir tatil olsun, bol kitaplı günler olsun. İyilikle kalın, iyi tatiller... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
29 / 13 Parçalı bulutlu
Yarın: 27/13 Güneşli