• 5 Aralık 2018, Çarşamba

“SEVDİM BİR GENÇ KADINI”

Asıl adı ‘Özleyiş’ olan meşhur tango sözlerini anımsayalım mı?

Sevdim bir genç kadını 
Ansam onun adını 
Her şey beni ona bağlar 
Kalbim durmadan ağlar”
diye başlıyordu hani.

Anımsadınız değil mi?

Eşinizi veya sevgilinizi kollarınıza alıp kaç kez bu sözler eşliğinden dans ettiğinizi de anımsadınız mı?

            (…)
           “Kemanımla ona bir ses verebilseydim eğer”  
dizesini izleyen sözlerle devam gidiyordu.  Bu şarkı sizi kim bilir nerelere ve kimlere götürdü. Belki, bu sözler eşliğinde evlendiniz. En çok Tanju Okan ve Ferdi Özbeğen, ya da Esin Engin söylerdi.

Bu şarkı sözlerini bir Aydınlının yazdığını biliyor musunuz?

Çok yönlü sanatçı olan söz yazarımız. Samsun doğumlu, kendisi gibi doktor olan Aydınlı bir bayanla (Aydın eski milletvekillerinden Fuat Şahin Erlaçin’in kızı, Dr. Semiha Erlaçin) evlenip, ömrünün en verimli yıllarını Aydın’da geçirdi ve son nefesini Aydın’da verdi. Telli Dede Mezarlığı’nın şehrimize bakan yamacında oğlu Ateş ve eşiyle sonsuz uykuda şimdi.

 Bir zamanlar Aydın’ın tek Doçent Doktorumuzu anımsayamadınız sa, biraz daha bilgi verelim: Tıp fakültesi öğrencisi iken şiirlerini “Pınar Yolu“ adlı bir kitapta yayınlamış (1934),  Ney üfleyen, keman ve Türk sazı çalan Bedri Noyan’ın şiirlerinin çoğu bestelenmiş, Besteci Necib Celal Antel’in bütün bestelerinin sözleri Aydınlı hemşerinize aittir.

Sanatçı, 1912, bir albayın oğlu olarak Serez’de doğdu. Asıl adı “Salih Bedrettin”,   Samsun Lisesini (1931), İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini (1937) yılında bitirdi. Ankara Numune Hastanesi’nde kulak-burun-boğaz ihtisasını yaptı.  1941 yılında Tahran Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1946 yılında İstanbul Üniversitesi KBB Kliniği doçent oldu. Diyarbakır’da çıkardığı ‘Karacadağ’ dergisi çıkardığı gibi, Diyarbakır’da Halkevi başkanlığı yaptığı bilinmektedir.

Doçentlik unvanını bir kenara iterek,  Aydın Lisesi okul doktorluğu yaptı. Aydın Lisesi’ni tamamlayan küçük oğlu Ateş, avukat oldu ama genç yaşta trafik kazasında (1975) yaşamını yitirdi.  (Oğlunun cenazesini kendi elleriyle yıkadığını bilenlerdenim)  Büyük oğlu Kurtcebe Çiğli /İzmir’de yaşamaktadır.

Aydın’da yaşarken doktorluk dışında neler mi yaptı?

Aydın Halkevlerinde uzun yıllar Halkevi Başkanlığı, Aydın Lisesi okul koruma derneği başkanlığı, Aydın Türk Musikisi Derneği Başkanlığı, Aydın Çocuk Kütüphanesi başkanlığı, Aydın Kültür Derneği Başkanlıklarında bulunmuştur. Aydın’da ‘Cıvıltı’ dergisini çıkardı.

   1960 yılında halife babalar tarafınca Bektaşiliğin Babagan kolunun postnişinliğine getirildi.(Bu makama 48 yaşında gelebilen en genç postişin/en büyük makamdır. Diğer bir deyişle dünyadaki bütün Bektaşîlerin başı) . Usta bir hattat, ressam, söz yazarı/şair ve müzisyendir. Çaldığı neyin de yapımcısı kendisidir. Kuran-ı Kerim’i şiir şeklinde 7 + 7 hece vezniyle Türkçeleştirdi, Strasbourg’da 26 Haziran 1970 tarihinde düzenlenen Türkoloji Kongresine katılarak, “Bektaşîlik ve Şamanizm ile İlgili Bazı Konular” ve “Bektaşîlik ve Masonluk” isimli iki bildiri sunmuştur.

      Ve…(tespit edemediklerimin dışında) aşağıdaki kitapların yazarıdır:

Bu kadar bilgiden sonra bir iki soru sorma hakkım doğmuş olmalı:

a-) Avrupa ülkelerinde güzel ıslık çalabilen kişilerin heykelleri dikilirken, böyle bir değerin/canın adı bu ana kadar Aydın sınırları içinde bir meydana verilmiş midir?

b-) Adı bir bulvara verildi de, benim mi haberim olmadı? (Ki verilmişse, Aydın’a gelerek böyle bir özveride bulunanlardan özür dilemeye hazırım)

c-) Zafer Mahallesi’ndeki bahçeli tek katlı evin bodrumu kültür hazinesinden farkı olmadığını pek çok Aydınlı büyüğümüz bilir; plak, beste, çeşitli müzik aletleri, kitaplar, kitaba dönüşmemiş dosyalar ve nice paha biçilmez eşyalar yakınlarından rica edilip,  “Doç. Dr. Bedri Noyan Müzesi” kurulsa nasıl olur?

Her şehirde bulunan Kültür Müdürlüğü, ya da Belediyelerin kültür müdürlükleri sahi ne işe yarar?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 15/8 Parçalı bulutlu