• 19 Aralık 2018, Çarşamba

“SUUSSS!..”

Geçen gün bir hasta ziyaretine gittim, labirent gibi koridorları geçtikçe kendimi morgun kapısında buldum. Götürdüğünü getirmeyen cenaze arabaları, son müşterisini bekleyen kapakları açık tabutlarla yüz yüze geliverdim. Bundan sonraki hislerimi anlatmama gerek var mı?

 

Bir başka labirent koridora saptığım an, eski öğrencilerimden psikiyatri doktoru biriyle karşılaştım. Ödevini yapmayan suçlu bir öğrenci gibi oturdum karşısına.  Doktor, yarı ağarmış saçlarımın altında gizlenen yüzüme bakarak: “Haydi anlat, hocam nedir derdin?” dedi.

 

Tam da derdimi anlatacağım ân,  doktorun arkasındaki duvarda asılı, bir parmağıyla bana  “sakın konuşma, sussss!” diyen güzel hemşireye bakıp, dalıp kalmışım.

 

Tanrım, “Sussam bir türlü, konuşmasam bir türlü. Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil”

 

Böylesine perişan halimde bana “Suuusss!..” diyen, Atatürk’ten sonra  duvarlarda kalma rekoru kıran,  O GÜZEL HEMŞİRE’NİN kim olduğunu araştırmaya karar verdim.

 

Keşke böyle bir araştırmaya girişmeseymişim, keşke… O kadın hemşire falan değilmiş meğer.

 

Adı Dilek Tunca, mankenliğin dışında uzun süre Bodrum’da turizm işiyle uğraşmış ve şu anda (19 Mayıs 2018/ AA'nın haberine göre)  İzmir / Karşıyaka’da yaşamaktaymış.

 

Ben çekileyim aradan, kendini kendisinden dinleyelim:  “O resim, 1976 yılında çekildi, yirmi yaşında falandım, manken olarak o günlerde on, on iki kişi kadardık.(…). Ajans yetkilisi,  Bir ilaç firmasının sağlık kuruluşları için ‘sus işareti’  katalogu deneme çekimleri yapılacağını, benim dışımda başka kişilerin de fotoğraflarının alındığını vurguladı.

 

Benim resmimin seçildiğini sonradan öğrendim. Sırtımdaki hemşire elbisesini Haseki Hastanesi’nin başhemşiresinden ödünç almıştık”

 

Kız kardeş anlamına gelen ‘hemşire’ sözcüğünün neden mesleği hemşire olan kız, ya da bayanlara verildiğini hiç düşündünüz mü?

 

Ne demişler” can çıkmadan, huy çıkmaz’. Eski bir öğretmenim ya, bir soruyla yetinemem, alın bir soru daha:  “ Askeriye ait olan  ‘tabur/taburcu olmak’ terimleri askerlikten daha çok neden sağlık sektöründe kullanıldığını hiç düşündünüz mü?

 

Doçent ve profesör olan pek çok eski öğrencime bu soruyu sormuşumdur, lâf aramızda, daha doğru yanıt veren çıkmadı.

 

Osmanlı’yı paylaşım savaşları devam ederken, Anadolu’da askere alınacak delikanlı kalmaz. “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane”  adındaki tıp okulu öğrencileri gelir akla. Bıyığı terlememiş çocuk/gençler ellerindeki kalemi bırakıp, savaş alanına giderler.

 

Okul hastaneye dönüştürülür.  Üç beş gün geçmeden bu çocuk askerler, eski okullarına yaralı asker olarak gelirler.  Durum böyle olunca konum komşu kadın ve kızları hemşirelik yapmaya başlarlar. Yaralı bir çocuk asker, yarasını saran, olanca gücüyle kanamasını durdurmaya çalışan genç kıza, ‘hemşire, bacım’ demesin de ne desin?

 

Savaşacak kadar iyileşen gençlere verilen kâğıtta ‘TABURCU’ yazmaktadır, bu söz,  o günlerde ‘artık iyileştin, evine dönebilirsin’ anlamı içermiyordu. “Elin silah tutacak kadar iyileştin, geldiğin “TABURUNA DÖN, SAVAŞA DEVAM” demekti.

 

‘Sus’ işareti hakkında son sözüm:  O işareti ben olsam duvarlara astırmazdım, çünkü:

 a-) Anaerkil toplumlarda ilk cinsel deneyimi yaşamak isteyen kızlar, analarından izin alarak   ‘potuma’ denen derme çatma çardak evlerde kapı önünde bekleşen gençlerin biriyle ilk cinselliğini yaşardı. Beğenilen delikanlılar damat adayı olarak eve götürülürken, beğenilmeyen gençlere, ‘Suss’ (burada olan burada kalır) işaretiyle ‘haydi git güle güle, yolun açık’ olsun denilirdi.

 b-) Çöl ortasında kurulu, hiçbir sanayi kuruluşu olmayan günümüz Las Vegas’ta (şehrin diğer adı: Günahlı şehir) marketlerde çiğdem çekirdek gibi mermi, silah satışı yapılır. Fuhuş ve kumarın serbest olduğunu yazmama gerek var mı?

 

Bu şehre ilk kez gelen (özellikle ) bayanların başına kötü bir şey geldiğinde, gençlerin söyleyeceği söz bellidir:

 “What happens in Vages stays in Vages” .

Nedir bunun Türkçesi?

Sus, burada olan, burada kalır”

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.