KENTİ KENT YAPAN DEĞERLERİDİR, AYDIN’IN MARKASI NELERDİR..?

KENTİ KENT YAPAN DEĞERLERİDİR, AYDIN’IN  MARKASI NELERDİR..?

Grup arkadaşlarımız var hepimizin.

Sosyal medya ile daha da arttı ilkokul, lise ve Üniversite mezunları arkadaş grupları.

Ya kahvaltılı sohbetler, ya da akşam gala eğlenceler, günübirlik ya da konaklamalı geceler, geziler.

Her ortamda sorduklarında AYDIN’lı olduğumuzu öğrenenler veya bilenler, EFElerin efesi, İNCİR getirdiniz mi, yakın zamanlarda da, TOPUKLU EFE n’apıyor sohbeti.

Ama Fenerbahçeliler hiç söz açmıyorlar 1990 -1991 sezonundaki o meşhur 6-1 lik yenilgiyi…!

Aydın markası.

Siyasilerin dilinden düşürmedikleri geyik muhabbeti.

Sahi sizce  nedir AYDIN markası..?

Benim gençliğimde bir efsane olan AYDIN TEKSTİL kadifeleri.

Ya diğerleri..?

Malum efeleri ve inciri..!

Ama bir Denizli Serinhisar ( eski adıyla Kızılhisar ) leblebisi kadar  alıcılara ulaşabilmiş değil maalesef..!

Yolu Antalya’ya düşenler, içinden geçtikleri Serinhisar ilçesi ana karayolu kenarında gece gündüz açık olan leblebi satıcılarından onlarca çeşit leblebi alabilirken,

Aydın  kenti,  İzmir , Denizli, ve Muğla karayolunun birleştiği ticari üç yol kavşağında yer almasına rağmen , bırakın gecesini, gündüz bile bir İNCİR SATIŞ yeri göremezsiniz..!
Belki bazı akaryakıt istasyonlarında aylar önce paketlenmiş bir kutu incir, kulak damlasına yarayacak küçük şişede bir zeytinyağı, bu kentin markasının tanıtımı demek değildir.

Kentlerin hem duygusal anlamda, hem de yönetim anlamında sahibi Büyükşehir’lerdir.

Tanıtım önce yerelden güç alarak başlamalıdır.

Çine Et, Halk Ekmek gibi ürünleri kent içinde hemşerilerimize pazarlayan Aydın Büyükşehir belediyesi,  aylar önce önerdiğim TANZİM SATIŞ MAĞAZALARINI acilen gündemine almalıdır.

Aylar önce yazdığım  o günlerde , Büyükşehir den bir dostum   beni arayarak başkanın bu  önerimi sıcak bulduğunu ve TANZİM SATIŞ MAĞAZASININ  yapılacağını söylemesine rağmen,  bugüne dek ne bir yaprak kımıldadığını gördük, ne de bir rüzgar..!

Oysa patates soğan ile başlayan ve domates ile devam eden karaborsa fiyat yükselişinin önüne tanzim satış mağazaları ile geçilebilir. Yerinde elli kuruş Aydın halk pazarında beş lira yani 10  katı..!

Geçtiğimiz  hafta sonu çektim bu fotoğrafı Cumartesi pazarında..! 

Ama geçenlerde gençlik arkadaşım Bursalı bir gazeteci dostumun sosyal medyada paylaşımından okuyunca çok şaşırdım.

Aynen şöyle diyordu 6 HAZİRAN’da Bursalı arkadaşım,

“BURSA BŞB SPOR KULÜBÜ YÖNETİMİ, AVRUPA VOLEYBOL CEV CHALLENGE'DE 3 KEZ FİNAL OYNAYIP, 2 KEZ ŞAMPİYON OLAN BAYAN VOLEYBOL TAKIMININ İSİM HAKKINI 950 BİN TL'YE CHP'Lİ AYDIN BŞB'YE DEVRETMİŞ. 8 YILLIK BİR EMEKLE, YAPILAN ONCA YATIRIM BİR İMZAYLA TARİHE KARIŞTI. SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ...”

Aynı gün Aydın’da internet sitelerine düşen haberde  2018-2019 sezonunda Vestel Venüs Sultanlar Ligi'nde mücadele edecek olan Aydın Büyükşehir Belediyepor Bayan Voleybol takımımızdan bahseden haberler geçti ama 950 bin liradan hiç bahseden olmadı.

En sonunda Büyükşehir belediyesi basına servis ettiği 2. Hazirandaki bülten de “ her alanda olduğu gibi, burada da pozitif ayrımcılık yaparak, ülkenin önemli bir marka değeri olan “sultanlar voleybol ligine “ katılma kararı alan Aydın Büyükşehir belediyesi, Türkiye kupasının yanı sıra CEV Challenge Avrupa kupasında da mücadele edeceği “ açıklandı

Artık Eczacıbaşı, Vakıfbank, Galatasaray, Fenerbahçe ev Beşiktaş ile THY ve Halkbank gibi devlerle maçları izleyeceğiz Aydın’da.

Sultanlar bilindiği gibi Voleybol kadınlar liginin zirvedeki en son ligi. Futbol da süper lig benzeri. Bu ligde Çanakkale, Nilüfer ve (İstanbul ) Beylikdüzü belediyelerinin de takımları yarışıyor. Aydın Büyükşehir de 4. belediye olarak ligde süperler arasına girdi.

Bu başarılı takımın para sorunu olmayan Bursa Büyükşehir’in neden sattığını araştırdım.

Duyunca şaşkınlığımı gizleyemedim..!


Maçlara kısa şortla çıkan kadın sporcuların Bursa da yetkililerin ahlak engeline takıldığı söylendiğinde ne diyeceğimi bilemedim.

Aydın Efeler Atatürk Kent meydanına getirilen plaj kumunda düzenlenen maçları hatırlayınca, spora bakışımızın farklılığı hem tebessüm ettirdi , hem de düşündürdü..!
Deniz’i olmayan Eskişehir’e deniz ve kum getiren Büyükerşen nasıl örnek gösteriliyorsa, kumu olmayan Aydın’da plaj voleybolu düzenlenmesi en az o kadar başarıdır.

Haaa… Meydanda erkekler değil de, kadınların plaj voleybolu maçlarında neden güneş altında onca erkek pür dikkat topun peşinden bakıyor derseniz onlara sorun..!
Aydın isim hakkını satın aldığı Kadın Voleybol takımı ile Sultanlar liginde büyük takımlarla maçlara çıkacak, ulusal basın Aydın Büyükşehir’den bahsedecek, gelen giden yazarlar, Aydın’ı tanıyacak, tanıtacak, kentin adı spor kamuoyunda bir zamanların Aydınspor’u gibi yer edecek, MARKA OLACAK.

Bu güzel kararı destekliyorum.

Büyük olmak işte böyle spor, kültür, sanatla birleşince ancak değer kazanır.

Yoksa adı büyük,  kendi küçük kasaba irisinden öteye geçemez AYDIN.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR ve kadın başkanı ÖZLEM Hanım her ortamda dile getirdiği “ kadın pozitif ayrımcılığı “Kadın mehteran, kadın voleybol, kadın şoför ve diğerleri gibi, Kentimizin kadın sporcularının yer aldığı, futbol da başarılar yakalayan ve halen 2. Lige yükselen, YEDİEYLÜL GENÇLİK VE SPOR KLÜBÜNÜ de aynı desteği göstermesidir.

Bu kadın futbol takımımız gelecek yıl aynı SULTANLAR LİGİ gibi, 1. Lige yükselmeye aday başarılı ve Türkiye de parmakla gösterilen bir kadın futbol takımımızdır.

Çok değil gelecek yıl Aydın’da bir Beşiktaş ve diğer büyük kulüpleri ağırlayacaktır, YEDİEYLÜL BAYAN FUTBOL TAKIMI..!

Kulübün Başkanı ve her şeyi sevgili Mustafa YILMAZ, varını, yoğunu ve zamanını bu takım için harcamakta ancak  , benim önerim, bu kadın futbol takımımızın AYDIN BÜYÜKŞEHİR YEDİEYLÜL  SPOR KLUBÜ adıyla büyükşehir çatısı altında kurumsal kimlikle devam ettirilmesidir.

Bu benim  önerim ve düşüncemdir..!

Büyükşehir belediyesi mutlaka amatör spora destek olmaktadır, ancak Sultanlar ligindeki Voleybol takımı gibi,  kadın futbol takımımız, AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ adını taşıyarak, daha güçlü ve kurumsal olarak AYDIN’ın marka değerlerine destek olmalıdır.

Neden TOPUKLU EFE,  TOPUKLU KRAMPONLAR ile bir arada anılmasın..?

Aydın’ın markaları, değerleri işte böyle korunmalı ve kazanılmalıdır.

Adını bu kentten alan ve matruşka gibi birbirlerinin içinden çıkan   1966 ve  1923 ön takılı   futbol takımlarımızın  asansör gibi düştüğü hallere bir bakın..!

 

 

 Adlarındaki tarihler farklı ama,

Amaçları , renkleri ve akıbetleri aynı..!

Bu kentin dinamikleri nerde..?

Bırakın küçük siyaseti,  her kesimi  birleştirici bir  “ abisi “ yok mu bu kentin..?

Spor da bir markadır, hem de tanıtımın en güçlüsüdür.


AYDIN BÜYÜKŞEHİR SULTANLAR LİGİ VOLEYBOL TAKIMI, tamam,

AYDIN BÜYÜKŞEHİR TANZİM SATIŞ MAĞAZASI,

AYDIN BÜYÜKŞEHİR YEDİEYLÜL KADIN FUTBOL TAKIMI.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR ERKEK FUTBOL TAKIMI,  ne zaman ..?  

Ne dersiniz  Sevgili başkan ÇERÇİOĞLU..?

 

SÖZÜN ÖZÜ:

Kentin   DİNAMİKLERİ , kentin  DİNAMİTLERİ OLMASIN YETER..!

 

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.542.7608691

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 8 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/8 Parçalı bulutlu