TÜRKİYE ORADA, AYDIN NEREDE..?

İzmir de geçtiğimiz hafta sonu İzmir de en büyük Turizm Seyahat Fuarı’na ev sahipliği yaptı.

Fuar’ı izlemek için hafta sonu Gaziemir de Fuar alanı içindeki illerin tanıtım standlarını gezdim.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde düzenlenen ve Gaziemir deki Fuar alanında düzenlenen “Travel Turkey” Turizm Fuar ve Kongresi Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olarak Türkiye Seyahat Acentaları Birliği-TÜRSAB ve İZFAŞ ortaklığıyla bu yıl 12. kez 06-08 Aralık 2018 tarihleri arasında, 3 gün boyunca, Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar kompleksi olan fuarına sahip olan İzmir’de gerçekleşti.

Geçen yıl 36 farklı ülkeden 1284 katılımcının yer aldığı Travel Turkey İzmir Fuarı’na, 63 farklı ülkeden 45.000 kişi tarafından ziyaret edilmişti.

2018 yılı içinde mevcut firmaların katılımı devam ederken, yeni firma ve yeni destinasyonlardan da artan katılım talepleri ile Travel Turkey İzmir’in bu yılda yeni sektör katılımcıları ve paydaşları için daha geniş ticari tanıtım platform niteliğinde gerçekleşti.

Aynı günlerde Turizm sektörü ile bağlantılı olarak, 4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında Türsab ve İzfaş ortaklığıyla dördüncü kez fuarla eş zamanlı başlayıp üç gün boyunca açık kaldı.

20.000 m2 alan da kurulu Turizm fuarına İllerin Valilikleri, Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, Oteller, Tur firmaları ve otellere hizmet veren şirketler yer aldı.

En uzak Rize, Diyarbakır illerinin görkemli standları yanı sıra, Eskişehir, Gaziantep, Samsun, Kastamonu, Amasya, Çorum gibi iller ve Ege bölgemizden Bursa ve Muğla Büyükşehir, Menteşe Merkez ilçesi, Bodrum, Seferihisar, Ula, Foça ve ilçeleri yöresel kültürlerini 3 gün boyunca sektöre tanıttılar.

Her ilçe kendinden bir şeyler taşımıştı tanıtım masalarına. Çanakkale’den, Kültür ve Turizm bakanlığının standında TROYA antik kenti alan maketi, mükemmel bir butik Senfoni orkestrası, ünlü Truva atı maketi, Koca Seyit’in neredeyse canlıya yakın maketi, Şanlıurfa Göbeklitepe maketi, Çorum İncesu kanyon gezinti panoraması, Bursa Büyükşehir belediyesi KOZA HAN mescidi maketi, Kastamonu evleri maketi, Amasya evleri silüeti, Mardin taş evler maketi, Isparta gül desenli kalp motifi hatıra fotoğraf çekim bölümü, Menteşe belediyesi efe görünümlü yüz fotoğrafı çekme Dakotaları, yine menteşe belediyesinin düzenlediği geleneksel bir Muğla evinin dekorasyonu büyük ilgi çekti.

Fuarda dağıtılan yöresel ürün ikramları, Karacasu’ya özgü, ancak diğer ilçelerin masalarında canlı üretim yapılan kilden vazo ve testiler, menengeç kahvelerinden, Seferihisar’ın kokulu mandalinleri, Seyhan ilçesinin portakal çiçeği festivali, Eskişehir pavyonundaki “ burası dünyanın merkezi “ simgeli, ulu zat Nasreddin hoca temsili, kentlerin birer markasıydı.

Gözlerim AYDIN’ı aradı durdu.

Aydın sahip olduğu antik kent ve Turizm potansiyeline rağmen maalesef Turizm fuarında ne Valilik, ne de Büyükşehir bazında temsil edilmedi.

Sadece Didim ve Kuşadası çatısı altında, oteller ağırlıklı tanıtım standları bol bol broşür dağıttılar.

Oysa Güzelhisar’ın, 20’yi aşkın antik kenti, her ne kadar tesisi bulunmasa da, yaylaları, yörük ali efesi, Tandır’ı, kebabı, marka olacak değerlerini sektörün uzmanlarına tanıtılamadı.

İzmir gibi yakın bir fuara AYDIN’ı taşıyamadık,

Efelerimizi ve zeybeği bile Muğla sahiplendi.

Oysa, Güzelçamlı’ya komşu, Samos ya da bizim deyimimiz ile Sisam adasından gelen yerel müzisyenler ve tatlı şarap eşliğinde Yunanlılar mükemmel bir tanıtım yaptılar.3 gün fuar boyunca Türk ve Yunan müzik eşliğinde sergiyi gezenler birlikte oynadılar.

Oysa Fuar’a orijinal olabilecek bir deve güreşi sahnesi canlandırılamaz mıydı..? Salonda bir Tülü gezidirilip, hatıra fotoğrafı çektirilemez miydi, bir sucuk, incir ikramı, fuarda dünyanın ilk notalı müzik taşı SEIKILOUS tanıtılamaz mıydı..?

İzmir gibi kilometrelerce uzak Ege’ye, Rize’den gelip ekiplerine horon oynatarak, Çay ikram eden, ama sesi Aydın’dan çok çıkan Karadeniz oldukça beğenildi.

Yaylarını çok iyi tanıtan Rizeliler, hemşerilik beraberliğinin güzel bir örneğini verdiler.

Aydın açıkça bir fırsatı kaçırdı.

Ya da Turizm değil, Tarım değil, Jeotermal enerji kenti olmaya kendini adadı.

Ama nedense onun dahi tanıtımını yapılamadı.

Kızılcaköylülerden mi utandık acaba..?

 

SÖZÜN ÖZÜ: NEREYE GİTTİĞİNİ BİLMİYORSAN, HER YOL SENİ ORAYA GÖTÜRÜR

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER- AAYDIN

GSM . 0.505.8077828 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.