BÜYÜKŞEHİR’DE BÜYÜK DÜŞÜNMEK, KÜÇÜKLERİN İŞİ DEĞİL, DEMEK..! (özcakır)

 

Büyükşehir Aydın’ı dinliyor.

Üç ay sonra yapılacak yerel seçimler öncesinde Aydın Büyükşehir yerel de kurduğu araç ofislerde tüm Aydın’ı dinlemeye başladı.

Gitmedik ilçe bırakılmayacak.

Hem not alan çalışanlar, hem de yapılan sıcak çay ikramları ile vatandaşlar derdini anlatmaya çalışıyorlar.

Geçenlerde Atatürk Kent meydanında gördüğüm  “ vatandaş dinleme “ aracına sade bir seçmen ve vatandaş olarak çıktım, neler konuşulduğunu dinledim.

Çoğu kişi ya evinin önündeki sokağın yol kanalizasyon derdini, ya da, otobüs geçmeyen köyleri anlattı.

Kimse genel anlamda AYDIN için bir proje üretmedi.

Hep kişisel sorunlar gündemdeydi.

Sıra bana gelince oturdum bir sandalyeye, not almak isteyen genç arkadaşım beni tanıyınca, bir kağıt istedim.

Görevli arkadaşıma  “sen diğer vatandaşları dinle, ben yazarım” dedim.

Aydın için projelerimi kaleme döktüm tam iki sayfa..!

Aslında “  kenti ortak akılla “ yöneteceğini seçim programına yazan topuklu Efe, geçen 55 ay içinde bu konuda STK ile diyalog içinde olamadı, ne halk günü yapıldı, ne de KENT KONSEYİ kuruldu.

Seçime 3-4 ay kala Aydın’ı dinlemeye koyuldu.

Yerel TV de, dergilerde, gazetelerde Aydın’ın daha iyi bir yaşam merkezi olması için olması gerekenleri yazıp çiziyorum, söylüyorum.

 

Aydın kent merkezi artık Efeler olarak anılan ilçesi aynı zamanda bir Büyük şehir merkezi.

Başkan Özlem Hanım ortak akılla yöneteceğiz dediği seçim bildirgesini geç de olsa hatırlayarak, nihayet kenti ortak akılla dinlemeye başladı.

Aydın için yazdığım iki sayfa öneri ve projelerimden ana başlıklar, halk günü yapılması, Pınarbaşı mesire alanının yeniden çarşı şeklinde düzenlenerek butik kapalı alanlar oluşturularak eski canlılığına kazandırılması, Belediye tanzim satış mağazaları açılması Zafer meydanının acilen düzenlenmesi, Salı günleri felce dönen şehir içi trafiğin ele alınması, 1970 li yıllarda kutlanan İncir Bayramı festivalinin yeniden yapılması, AYDIN İLİ ARAŞTIRMA VE KÜLTÜR MERKEZİ kurularak Kent kültürü ve tarihinin kayıt altına alınması, her 7 Eylül de kente hizmeti geçen kişi ve kurumlara HEMŞEHRİ TEŞEKKÜR belgesi verilmesi ve kenti tanıtan  YEREL TARİH VE KÜLTÜR DERGİSİ YAYINLANMASI, Aydın kenti konusunda yapılan ve basılmayı bekleyen onlarca araştırma ve üniversite tezlerinin kitap haline getirilmesi, Köylerde taşımalı eğitim nedeniyle kapanan ilkokulların metruk hale gelen binalarının tahsisi sağlanarak, köylerde kurs, toplantı salonu ve kütüphane olarak yeniden açılması, Paşayaylası’ndaki terk edilmiş zirve otelinin tahsisi sağlanarak kışın kar ve kayak tutkunlarına , tekrar kullanıma açılması ,dünyanın ilk notalı müzik eseri olan mezar taşı ve ilahisi adına SEIKILOS MÜZİK FESTİVALİ düzenleyerek kentin tanıtımının sağlanması , marka kent unvanı kazandırılması, Pınarbaşı’na bakan BOSNALI KONAĞININ restore edilerek bir an önce kafe olarak Aydınlılara hizmete açılması, onlarca antik kentin bulunduğu ilimizde kent meydanlarına MİNIATÜRK benzeri küçük maketlerinin yapılarak tanıtıma ve tarihi eserlere ilgi ve farkındalık yaratılması, Sivil Toplum Kuruluşları ile daha birlik ve beraberlik kurularak “ortak aklın” devamının sağlanması için BÜYÜKŞEHİR KENT KONSEYİ kurulması, Sivil Toplum Kuruluşlarının fiziksel mekan sorunlarına çözüm bulmak üzere Denizli Ataşehir Belediyelerinin yaptığı gibi, tüm STK’ların bir arada bulunduğu  merkezi bir SİVİL TOPLUM YERLEŞKESİ kurulması,

Acil olan bir başka proje, Tralles ören yerinin üzerindeki tüm resmi ve sivil yapı ve tesislerin taşınarak, Aydın Turizmine kazandırılması ve seyir terası olarak Aydına kazandırılmasını,

Yazın serinlemek isteyenlerin doğusundaki ikizi, ADÜ’nün yer aldığı  Aytepe benzeri, Tralles alanına  yapılacak Lokanta dinlenme tesisi ve ovaya hakim manzaralı, seyir terası yapılması, kentin mükemmel bir  dinlenme ve seyir  alanı olacaktır...!

İlk olarak sosyal ve ekonomik anlamda geri kalan illerin gelirini  arttırmak üzere yapılacak ve büyük şehirlerdeki askeri tesisler geliri düşük diğer illere taşınacak. 
Programa göre askeri tesisler  şehir dışına çıkartılması için, TSK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında başlatılan çalışma çerçevesinde büyükşehirlerde ve Aydın’ da  sıkışıp kalan askeri üsler  şehir dışına taşınması hızlandırılmalıdır.

Böylece, Aydında da Büyükşehirlere verilen yetkiyle BİRİNCİ DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANDA YER ALAN kent dışına layık olduğu daha modern ve geniş alana taşınarak Tralleis antik kenti tüm sahasıyla Turizm’e kazandırılmalıdır.

Kentin içinde kalan 45 yıllık en eski birinci sanayi sitesinin kent dışına taşınması için Kentsel dönüşüm başlatılmalıdır.

Ama neşter vurulmayı bekleyen sorunlara asıl projelere elini süren yok hala.
Örneğin trafik, ulaşım ve otopark hala büyük bir sorun.

Dar yollarda paralı otopark, kamu eliyle yapılan bir hata..!

Kent içindeki ilkokulların geniş bahçeleri altına

Bir iki katlı kapalı otopark,

Gerektiğinde afet anında birer sığınak.

Aydında Güzelhisar, Cumhuriyet başta olmak üzere, Nazilli’de Beşeylül, Recepbey, Söke’de merkezdeki okulların bahçeleri altına okul dışından giriş çıkışlı otoparklar, okulun eğitim barınma ve ısınma giderlerine de katkı olacaktır. 

Demokrasilerde kenti ortak akılla yönetmek,

Aydın çukuru der eskiler bu kadim topraklara.

ilginç bir yerdir bu çukur...!

İş yapanı pek sevmezler, ahalisiyle bolca laf üretirler.

Bu memleket rahmetli Vali Yazıcıoğlu’nun arkasına bir kulp takarak, göndermedik mi göreve geldiğinden  2,5 yıl sonra..!
Oysa görevinde kalsaydı, Aydın’a Jeotermal çoktan gelir, hem ısınır, hem de serinlerdik..!

Aydınlı  siyasiler cephesinde pek değişen bir şey yok..!

Aklıma cehenneme ilişkin bir fıkra geliverdi.

Cehennemde her ülkenin günah işleyenlerin içine atıldığı altında ateşin yandığı sıcak yağ  ayrı  kazanları  varmış, kazandan kafasını çıkaranları zebaniler kafasına vurdukları günahkarları geriye kazana sokuyormuş.

Baş zebani bir bakmış diğer kazanlarda her kes çıkmaya çalışıyor ama Türklerin içinde bulunduğu kazandan kimse kafasını bile çıkarmıyor, baş zebani diğer zebanilerden birini çağırmış ve sormuş niçin Türklerin  kazanında zebani yok..?
Kazandan kimse çıkmıyor yoksa orda günahkâr yok mu? 

Zebani,

“olmaz mı, ama çıkmaya çalışanları alttakiler ayaklarından geri çekiyor...!”

Bu projelerin dışında daha niceleri Aydın için arşivlerde.

Hepsi Aydın için birer değer olan bu seçme projeler, ortak yaşadığımız bu kentin,  hepimizin refahıdır.

Bir çivi de siz çakın, Projeleri geliştirelim, arttıralım.

Tarihe not düşelim, nasılsa birileri bu projeleri kullanır.

Aydın daha yaşanılacak görünümde bir Büyükşehir olacaktır.

SÖZÜN ÖZÜ:

 HAYAT SİZE ACIYI ZATEN GETİRİR, SİZİN SORUMLULUĞUNUZ NEŞEYİ YARATMAKTIR.  SENİ KÜÇÜK GÖREN HERKES İÇİN ASLINDA BÜYÜK BİRİSİNDİR.

 

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

GSM :0.5058077828

P.K:110 EFELER AYDIN

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.