AYDIN’IN DUAYEN EĞİTİM KURUMU ve AMİRAL GEMİSİ

 

 YEDİEYLÜL İLKOKULU 135 YAŞINDA

Aydın’da yaşı altmışa merdiven dayamış, hatta üç beş basamak yukarı çıkmış, her iki kişiden biri, eskiden kent meydanındaki Aydın Yedieylül İlkokulu’ndan eski dilde” rahlei tedrisat” ederek mezun olmuştur.

Adını Aydın’ın kurtuluş gününden alan okul, 19. Yüzyılda Güzelhisar ve Cumhuriyet ilkokuluyla beraber Efeler ilçesinin eğitim tarihindeki ilk kilometre taşlarıydı.

 Tek katlı ve U şeklinde, ahşap direklerin üzerindeki açık koridorlu iç bahçeli okulun döşeme ve tavanları ahşap rabıta ile yapılmış yüksek sınıfları soba ile ısıtılan her sınıfının gene ahşap sıraları bugün birçok bürokrat, vekil ve ünlü isimlere çatısı altında misafir etmiştir.

(Yedieylül ilkokulu-1950 )

 

Merkez Yedieylül İlkokulu, Osmanlı zamanında 1884 yılında “Mektebi-i İptidai “ adı ile açılmış ve uzun süre eğitim öğretime devam etmiştir.

Daha sonra bugünkü yeni Belediye Meydanında bulunan Atatürk meydanında eski yerinde mevcut  musalla taşı nedeniyle “Musalla Mahalle Mektebi” adıyla uzun süre faaliyetine devam etmiştir.

Yeni öğretim şekillerinin uygulamaya başladığı dönemde okulun adı “Kenzül-i İrfan” (İrfan hazinesi ) olarak değiştirilmiştir.1926 yılına kadar bu adla eğitim öğretime devam etmiştir.

1926 yılından itibaren Aydın’ın kurtuluş tarihi olan Yedieylül'ü kendine isim olarak almıştır.  Yıllarca muhtelif isimlerle Aydın ve Aydınlılara hizmet veren okul binasının yenilenmesine karar verilmiş ve 03 Ocak 1975 tarihinde yeni binanın temelleri atılmıştır.
Okul binasının inşaatı 27 Ekim 1978 tarihinde bitirilmiş ve 2009 tarihine kadar bu binada hizmet vermiştir.

Kent meydanı açmak üzere , İş makinaları okulu yıkmak için çalışmaya başlarken, ikinci kez yapılan bina da yerle bir ediliyordu anılarıyla..!

Kent meydanı yapımı için uygulanan proje gereği ikinci yapılan bina da yıkılarak, 2009 tarihinde, bugünkü Güzelhisar mahallesinde yer alan yeni üçüncü ve son binasında eğitim-öğretime başlamıştır.

Aydın’ın Cumhuriyet öncesi ve sonrasında eğitim veren Güzelhisar ve Cumhuriyet ilkokullarıyla beraber Yedieylül ilkokulundan mezun olanlar arasında bilim insanları, öğretmenler, bakanlar, milletvekilleri, doktorlar, mühendisler, iş adamları Aydın’ın ve ülkemizin tarihinde izlerini bırakmışlardır. Aydın’ın ilk gazetecilerinden SES gazetesi kurucusu Hilmi Tükel de bu okulun ilk mezunları arasındadır.

Aydın’ın en iyi öğretmenlerinin ve yetişkin deneyimli hocaların görev yaptığı kent merkezindeki okulun öğretmenleri adeta bugünlere birer örnek giyimleriyle nice Aydınlı’yı “eti senin kemiği benim” misali ilkokul eğitimi sonrasında Aydın’a kazandırmıştır. 1950 li yıllardan itibaren kayıtlarına ulaşabildiğimiz Öğretmenler arasında Nebile becerik, Hüseyin Özkan, Okul Müdürü Ziya Gökçen’in eşi Emel Gökçen, Çıldır havalanını Aydınlılara bağışlayan Mustafa Çıldır’ın oğlu Şevki Çıldır, Merhum Avukat Fahrettin Çeri’nin eşi İnci Çeri, Naciye Mesudiyeli, İbrahim Kaynarca, Sabri Akgün, Talat Aydın ve sizlerin de hocaları olan Aydınlıların tanıdığı isimlerdir.

Yedieylül ilkokulu öğretmenleri. ( 1953 )

 

Ahşap döşeme aralıklarından, sınıfların altındaki girişi bulunmayan alçak bodrumuna düşen bozuk para, pergel ve kalemler, bir daha alınamadığından her öğrencinin zorunlu bir hatırası olarak yıllarca kalmıştır. Kurtlanmaması için her yıl mazot dökülen ahşap döşemeler renginin iyice kararmasına neden olmuştur.

Okulda 1960’ların ortalarında, Marshall yardımlarıyla yazın ayran kışın süt tozlarından yapılan beslenme saatlerinde yenilen kumruların tadı bugün bile yolu okuldan geçenlerin anılarındadır. İki elin tokalaştığı çuvallarda süt tozu sıcak suya karıştırılarak, Marshall yardımıyla ücretsiz beslenme saatleri yine öğrencilerin servisiyle yapılırdı.

 

Gene o yıllarda “yerli malı haftası” kutlamaları sınıflarda bir piknik havası içinde yapılırdı.

YERLİ MALLARI HAFTASI KUTLAMALARI -1965

Beden eğitimi dersleri okulun önündeki bahçede yapılır ,bugünkü gibi kapalı spor salonları bulunmayan  okulun bahçesindeki dersleri  yoldan geçenler izler, kantin ve tuvaletlerin açıldığı  toprak zeminde  bahçede   öğrenciler,  neşe içinde koşuşturarak  toz toprak içinde kalsalar da , çok da  dert etmezlerdi.

                 ( Bugün kent meydanı içinde kalan en eski     Okul bahçesinde beden eğitim dersleri)

Okulun tüm işleri öğrenciler tarafından imece usulü yapılırdı.

Yeterli olmayan binalara ek olarak ilave sınıf yapımı törenlerle kutlanmıştı.

 

 

Okulun bahçesi içindeki tarihi kitabesiyle öğrencilerin kullandığı çeşmesi, hem bahçe içinde hem de yola bakan kısımdaki yoldan geçenlerin yararlandığı çeşmesiyle öğrencilere ve gelen geçene yaptıran Refia Menteş hayrı olarak sıcak Aydın yazlarında serinleme imkanı bulunurdu.

Okul öğretmenleri ve öğrencileri yıkılmadan önce, işte böyle hatıra fotoğrafı kaldı günümüze siyah beyaz anılarda.

Bugün yerinde olmayan ve anısına sahip çıkılmayan ve 1947 yılında Refia Menteşe adlı hayırsever tarafından yaptırılan tarihi çeşmede yazılı kitabenin okul yıkılmadan önce görüntülenen son fotoğrafı.

Yedieylül İlkokulunun tarihinde en uzun süre Müdürlük yapan Ziya Gökçen 1960-1992 yılları arasında aynı okulda 32 yıl görev yaparak bir rekora imza atmıştır.Neredeyse  tüm Aydınlıların müdürü olarak görev yapmıştır.

( ZİYA GÖKÇEN )

Okulun birçok işi imece usulü Öğrenci, Veli ve okul Aile işbirliği ile yapılır bizzat okul Müdürü Ziya Gökçen ‘de işlerin başında bizzat çalışırdı. Okulun batısındaki bahçesinde tavuk kümesinde çeşitli kümes hayvanları yetiştirilirdi.

Hatta unutamadığım bir anı, 1963 yılında okula kayıt için yaşımın tutmaması, ancak akranlarımın okula yazılmaları nedeniyle, ağlayıp, sızlanamam üzerine, rahmetli babamın, Ziya Müdür’ün talebiyle, kümese bağış olarak satın aldığı kümes teli sayesinde yönetmelik aşılmış ve ben fakir 6 yaşında ilkokula başlayabilmiştim.

Bugün  hala ,tavuk kümesi teli sayesinde okuduğum çevrede unutulmaz , konuşulur durur..!

İlk okulun o yıllarda hademe adı verilen hizmetlileri her işe koşar ve mütevazi okul kantinini de teneffüslerde Müdür Ziya Bey ile açar öğrencilere hizmet verilirdi.1960’lı yıllarda kadrolu biri zilleri çalan bayan, diğeri sınıf temizliği ve kışın sobaları yakarak, odun kömür takviyesi yapan erkek hademelerimizi yaşıyorlar ise sağlıkla, vefat ettilerse, rahmetle anıyorum.

Okulun resmi bayram ve törenlerde etkinlikleri üstlendiği yıllarda görkemli programlar hazırlanmaktaydı. Okulun bando takımı ve melodika takımı gösterileri 23 Nisanda Aydınlılara müzik ziyafeti sunardı.

Yedieylül ilkokulu öğrencileri 23 Nisan törenlerinde -1966

 

 

(Bey cami önünde 23 Nisan töreninde resmi geçitte Okulun arması ve Müdürü Ziya Gökçen - 1965 )

 

Aydın valisi tören resmigeçidinde Park sineması önünde Ziya Gökçen ve 7 Eylül İlkokul öğrencileriyle

 

(Beşinci Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın Aydın ziyaretinde Yedieylül İlkokulu öğrencileriyle -1967)

Eğitim kadrosuyla Aydın’ın duayen öğretmen ve öğrencileri adı gibi ilim ve irfan yuvasında nostaljiyi bugünde yaşatmaktadırlar.

Okul bahçesinde 7 Eylül İlkokulu öğretmenleri bir arada.(Oturanlardan sağdan 2. Okul Müdürü Ziya GÖKÇEN , sol başta Şevki ÇILDIR )

(Okul Müsameresi) 

 

( Yedieylül ilkokulu okul gezileri - İzmir 1938 )

Okulda okuma yazma kursları düzenlendiği 1940 yılında Yedieylül ilkokulunun yetişkin öğrencileri Aydın’lılar 

Okul anıları ve fotoğrafları yerel tarihe düşülen bir anıttır.

Bu araştırma yazısını hazırlayan yazarınız olarak, ben de 1968 yılı mezunu olarak büyük gurur duyduğum, Aydın Yedieylül İlkokulu anılarımı da tekrar hatırlama imkanı buldum.

Siz de bir Yedieylül İlkokulu  mezunu musunuz..?
Bugün hemen nerede olduklarını öğrenin, yanlarına gidin ve  öğretmenlerinizin ellerini öpün..!

Rahmetli olanlar için bir fatiha okuyun.

Çünkü hepimiz bugünü onlara borçluyuz.

 

MEHMET ÖZÇAKIR

AYDIN ESKİ ESERLERİ SEVENLER DERNEĞİ BAŞKANI

mehmetozcakir@hotmail.com

 

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.505.8077828  

AYDIN’IN DUAYEN EĞİTİM KURUMU ve AMİRAL GEMİSİ    

YEDİEYLÜL İLKOKULU 135 YAŞINDA

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Sağanak yağışlı
Yarın: 15/10 Aralıklı gökgürültülü yağış