ÖZÇAKIRTÜRKİYE VE DEPREM, KÜLTÜR VE İNCİRLİOVA

Diyeceksiniz ki, bu başlık ne alaka..?

Tüm ülkemizi ve hatta dünyayı etkileyen kıtaların hareketi 1999 Marmara depreminin yarın yıldönümü.

Diğeri de İncirliova da  KÜLTÜREL ANLAMDA  “çok güzel hareketler “..!

Tam 19 yıl önce dün gibi anımsadığım ve bizzat içinde fillen görev yaptığım felaket günleri.

İşi yapım ve mühendislik olan her meslek adamını yakından ilgilendiren BU BÜYÜK ACININ YARIN 19. YILDÖNÜMÜ.

Dün İnşaat Mühendisleri Odasınca bir anma etkinliği düzenlendi AYTO yeni binasında.

17 Ağustos depreminin anma gününde sergi ve konferanstaydım.

Mesleki konferans tan sonra, sergi de, bir şey olmaz dediğimiz binaların nasıl kibrit kutusu gibi yıkılıp, yerlerde süründüğünü gördük.

Tıpkı İtalya’nın Cenova kentindeki yıkılan asma köprü gibi.

Korku filmlerindeki gibi üzerinde araçların geçtiği bir anda, yere düşen araçlarda 35 ölü.

Türkiye de yıkılsa neyse de,

İtalya gibi Avrupa’nın ortasında asma köprünün yıkılması, kafamızdaki birçok doğmatik mühendislik fikirlerini de yıkılmasına neden oldu doğrusu.

Hadi biz de olsa, ihmal diyeceğiz.

Ama asla bilimden taviz vermeyen Avrupa da böyle bir olayın yankıları uzun süre devam edecektir.

Hatırlayın, iki üç sene önce Yalova ya yapılan Osmangazi köprüsünün inşaatında denize düşen taşıyıcı bir parçanın sorumlusu Mühendis, ölen kimse olmadığı halde, harakiri yaparak canına kıymıştı.

17 Ağustos Marmara afetinin ardından, İtalya da yıkılan asma köprünün, Mühendisliği ve inşaat sektörünün bir kez daha gözden geçirilmesi gerçeğini ortaya çıkardı.

Bizde de en yorgun 1970’li yılların ortasında Süleyman Demirel’in başbakanlığında yapılan Boğaziçi köprüsü tam 45 yıllık.

İnsan eliyle yapılan yapıların, ne kadar formülü, projesi olsa da, demek ki bir gün doğaya yenik düşmeye mahkum. Tam da 17 Ağustos Marmara depreminin 19. Yılının arifesinde meydana gelen bu olay çok şeyi tekrar düşünmemiz gerektiğini acı bir olayla vurguluyor.

 

*****

Geçen gün İncirliova belediyesinin maillere düşen bir daveti üzerine pazartesi akşamüzeri İncirliova Kültür parkında Belediye Başkanı Gürşat Kale ile beraber olduk. Bizi karşılayan belediye başkan yardımcısı ve eski ASKF başkanı Baki ARSLANTAŞ ile uzun süre görüşemiyorduk, acısını çıkardık

Bu yıl İncirliova da ilki düzenlenen Resim çalıştayı ile Mimarlık öğrencilerini yaz kampını yerinde gezdik gördük.

 

. Kültürpark içinde ağaçlı bir gölgelik alanda her türlü altyapısı mevcut mükemmel bir kamp kurulmuş.

 

 

Türkiye’deki 32 Üniversiteden 62 Mimarlık bölümü öğrencisi bir hafta gibi süre Belediye Kültür parkı içinde terk kişilik çadırlarda konaklayarak, dört ayrı mekan için projeler geliştiriyorlar.

Aynı anda İncirliova Kültürpark’ta gerçekleştirilen Resim sergisine ise, Türkiye’nin her bölgesinden gelen 12 ressam tuvalleri renklendiriyorlar.

İlki yapılan İncirliova 1. Resim çalıştayını düzenleyen sevgili Burak ERİM, sanata gönlünü vermiş bir öğretmen. Yaz aylarını bu etkinlikler düzenleyerek memleketi Eskişehir’e bile gitmeden Aydın için çabalayan bir renkli kişi.

 

İncir ağacı resmiyle dikkatimi çeken bir tablo önünde ressamın yanında tanıdık bir isimle karşılaştık. Aydın Forum AVM müdiresi sevgili Ezgi ÇUBUKÇU ile karşılaştık. Amcakızının da davetli ressamlardan olduğunu öğrendikten sonra,  koyu bir İstanbul muhabbeti başladı.

Ressamların çalışmaları bu Cuma sergilenecek. Mimarların çalışmaları ise bu akşamüzeri sona eriyor. Bir kamp havasında birbirini tanımayan 62 mimarlık öğrencisini kaynaşması, günlerini projeler ve Aydın’ın antik yerlerini gezdirilerek ilimizin tanıtımı, geceleri de serin havada proje çalışmalarının ve sohbetler ve sonunda tek kişilik çadırlarda derin bir uyku.

Genç mimarlık öğrencilerinin bu sıcak havalarda denizi olmayan İncirliova’da on günlük kampı tercih etmeleri, ilimizin tanıtımı için güzel bir proje.

Öğrenciler, Didim, Prien, Arpaz Kulesi gibi antik kentleri ve yerleşimleri görerek gittikleri yerde ilimizin fahri bir elçisi olacaklardır.

Aydın için önerdiğim antik kentlerde proje kampları da işte böyle bir şey.

Üniversitelerin arkeoloji bölümü öğrencileri, antik kentlerin alanlarında kamp yaparak, o kentle ilgili araştırmalara katılarak, yerinde öğrenecekleri mesleklerini en iyi uygulayıcısı olacaklardır.

Böylece antik kent zengini Aydın, geleceğin arkeologları, sanat tarihçileri eliyle en iyi tanıtımı sağlanmış olacaktır.

İncirliova belediyesinin kültür yayınlarından “Deve güreşi“ üzerine hazırlanmış bir kitabı özellikle sevgili Mimar arkadaşım ve Belediye İmar İşleri Müdiresi sevgili Özlem KOYUN‘dan rica ettim.

Sağ olsun Başkan Gürşat Kale‘nin elinden aldığım kitap Aydın için büyük eksikliği gideren güzel bir araştırma .

İncirliova belediyesince 1 nolu Kültür yayını olarak hazırlanan

“bir dünya kültür mirası: Anadolu devecilik kültürü ve deve güreşleri “ adlı kitap, karşılıklı aynı sayfasında iki bölümde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış.

Bu nedenle İncirliova, Mühendis bir belediye Başkanına sahip olmanın şansını, Aydın ile beraber yaşıyor.

Buradan özellikle İncirliova Belediye başkanı Maden Mühendisi GÜRŞAT KALE ‘yi kutladığımı ve tebriklerimi ilettiğimi bilmesini istiyorum.

Kültür ve Tarih adına duyarlılığını yakında ilçe içinde SARILAR KONAĞI adlı 130 yıllık bir yapıyı restore ederek İLÇE KENT BELLEĞİ VE ETNOĞRAFYA MÜZESİ olarak AYDIN’a ve İNCİRLİOVA ‘ya kazandıracak.

Ne diyelim , darısı diğer ilçelerin başına..!

 

SÖZÜN ÖZÜ: BAŞKALARININ HATALARINDAN DA DERS ALIN.  İNSAN BÜTÜN HATALARI KENDİSİ YAPACAK KADAR UZUN YAŞAMIYOR.

MEHMET ÖZÇAKIR

AYDIN ESKİ ESERLERİ SEVENLER DERNEĞİ BAŞKANI

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110  EFELER –AYDIN

GSM : 0.542.7608691
 

 

 

 

 

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli