ANILARDA VE KARTPOSTALLARDA AYDIN

İSTASYON MEYDANI  ve    12-)  Cumhuriyetin 50. yıl anıtı  . Aydın Efeler ilçesinin  en  merkezi yerinde  yer alan   anıt   1973 yılında açılmıştır. Önce iki kez  yeri değişen tarihi anıt  bugün maalesef yerinde değildir.  Kentlerdeki  yapılar ve  anıtlar , geçmişin izleri ve  tanıklarıdır. En son kent meydanına taşınan   ve  kartpostallarda Aydın'ın simgesi ve  markası olan bu anıtın  yerini  bilenler varsa ve  bana bildirirlerse sevinirim.(!)
AYDIN HÜKÜMET KONAĞI 1920 yılında  bir kartpostala konu olan  Hükümet Konağının ilk orijinal  yapısı, 1922 yılında  tamamen yıkılarak, yeniden yapılmıştır. Özellikle giriş kapısının ihtişamı, devrindeki saltanatı ve görkemi yansıtan örnek bir sanat tarihi  resmi yapıdır. 
CEVDET KERİM İNCEDAYI

ŞEHİR KLUBÜ ORİJİNAL LEVHASI 
Hasanefendi mahallesinin Okullara giden en işlek yaya caddesidir. 1990 yıllarının  başına dek adı  İNCEDAYI caddesidir.

Cevdet Kerim İncedayı (1893SinopTürkiye - 29 Mayıs 1951), Türk siyasetçisi ve Sinop'a yerleşmiş Feşmuh ailesindendir. 1918'de Gülhane Askeri Tıp'tan mezun oldu. Harp Akademisi'ni bitirdi. V., VI., VII., VIII. ve IX. Dönem Sinop Milletvekilliği, TBMM Başkanvekilliği ile Muhabere ve Münakale Vekilliği ve 20 Kasım 1940 - 12 Kasım 1941 tarihleri arasında  Bayındırlık Bakanlığı yaptı.Devlet Demiryollarının devletleşirilmesinde büyük çalışmaları olmuştur. Aydın'lılar  bu nedenle ilk demiryolunun yapıldığı ilimize hizmetleri nedeniyle  GENÇLİK caddesinden önceki adıyla  İNCEDAYI  adını vermiştir. Cadde üzerinde şehir merkezine yakın köşebaşında Macar ustaların  inşa ettiği , farklı mimarideki  yapı , uzun yıllar ŞEHİR KLUBÜ olarak kullanılagelmiştir. Kentin anıları ile hafızasına tanıklık eden bu 90 yıllık tescilli kültür varlığının  , kentimize  butik bir müze ve kültür merkezi olarak kazandırılması her Aydınlının özlemidir.

AYDIN KENT MEYDANI VE BEYCAMİ: 1970 başlarında şehrin en merkezi yerinin bu fotoğrafında Caminin hemen arkasında çok katlı apartmanlar henüz yok ve gar önü  bir park alanı.Fotoğrafın tam ortasında, yeşil alandaki ağacın altında  camlı beyaz  kare bina Turizm ve Enformasyon binasıydı.Aydın'a gelen yabancı Turistlere şehir hakkında  bilgiler verilirdi. 
AYDINLI BEYFENDİ VE ZARİF EŞİ: Aydın’da yaşayan bir Aile  ve zarif eşiyle 1938  yılı düğün hatırası. Bu fotoğraftakiler  köşe yazarınızın Annem Nadide ÖZÇAKIR ve rahmetle andığım  babam  Lütfi ÖZÇAKIR. O yıllardaki  Fotoğraflar  siyah beyaz ve   hayatlar gibi renkli değildi, ama, yuvalarda sıcaklık ve  yakınlık bugünden çok daha fazlaydı. İnsanlar bugün çokluk içinde mutsuz ailelerin aksine  çok  az ile mutluydu.
BÜYÜK MENDERES BULVARI Aydın kenti içinden geçen en geniş ve işlek bulvarıdır.1970 ler başında  Bulvar üzerinde yüksek katlı ve ilk asansörlü apartmanlarla tanışan caddenin adı sonradan ADNAN MENDERES BULVARI olarak değiştirilmiştir. Kent içinde bol yeşilli ve araçların çok az olduğu yıllarda yaşam ne güzelmiş demek geliyor içimden.

ŞEHİTLER ABİDESİ  ve  SSK işhanı 1970 lerin ilk yıllarından bir kartpostal  anı. Şehitler abidesi 7.Eylül.1927 tarihinde dönemin ilk seçilmiş Uray  ( belediye ) Reisi Ahmet Emin ARKAYIN tarafından yaptırılmıştır.

Dört köşesinde yazılı metnin Türkçesi; ”Burası İstiklal ve Hürriyeti için şehit düşen mukaddes Türklerin mabedidir.

Burası  İstiklal tarihini kanı ile yazmış Türkün mabedidir.

Burası, bağrı yanık ninelerin öksüz ve yetim çocukların memleketidir. Onları unutma.

Ey zair, bu abidenin önünde dur. Vatan için aşk ve rüyalarına veda etmiş kurbanları düşün"
AYDIN 'ın 70 li yıllarda gençlerinin yer aldığı bu siyah beyaz karelerde , nerdeyse yarım yüzyıl'ın hatıraları gizlidir.Bugün her biri yaş alan gençlerin ortak yanları , birlik ve beraberliklerini sürdürmeleri.Her yıl bir kentte toplanan dünün müziksever gençleri ,saçlarına düşen  aklara  rağmen , bugün de  yüreklerinde hissettikleri  50 yıllık heyecanı , günümüzde de sürdüren gençlerdir.Televizyonun olmadığı o yıllarda , Bulvarda toplanarak transistörlü el radyosunun etrafında toplanan  gençler,büyük kentlerdeki radyoların da müdavimi ziyarteçileriydi.Onlar bugün dede ve nine olarak kısaca 78 kuşağının Aydın'lı  gençleriydi. 
   

AYDIN EFELER İLÇESİ KENT MERKEZİNDEN görüntülenmiş  ve    ŞEHRİN   50 yıllık   GELİŞİMİNE  VE DEĞİŞİMİNE TANIKLIK EDEN KARTPOSTALLAR.

Eskiden bayram ve özel gün  tebrikleri  bu  renkli  kartpostallar arkasına yazılan dizelerle kutlanırdı.Evlerde aynaların veya fotoğraf çerçevelerinin kenarına kıstırılan güzel manzara görüntüleri yılar içinde değişimin de bir belgesel tanığıydı.

İşte 50 yıl önceki Kent meydanı ,Atatürk anıtı , Bulvar, Eski dörtyol ve Pınarbaşı.

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 10/1 Sağanak yağışlı