AYDIN DA SİYASETİN AYAK SESLERİ

 

Maillere düşen bir davet duyurusunda, Aydın’a AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un programını izlemek üzere davete icap ettik.

Sabah önce basın ve STK’larla kahvaltı ve ardından ADÜ de “yenidünyada Türkiye’nin gücü“ konulu konferansı için belirtilen programı izledim.

Tügva, Memursen, İlim Yayma Cemiyeti’nin işbirliği ile organize edilen programın broşürlerini dün sabah arabaların ön camlarında buldum.

Demek ki geceden, tüm Aydın’da sokaklar gezilerek, broşürler dağıtılmış.

Numan beyi HAS PARTİ zamanında iyi hatipliği ile tanırım. Basın önünde teklemeden, seri ve dersini iyi çalışmış adam izlenimi veriyordu.

Dün’ün HAS’ı bugünün AK’ı, Numan Kurtulmuş sivri çıkışları olmadan seviyeli bir kişilik.

Dün de aynı öyleydi

Köşe yazılarımı bir gün önceden kaleme aldığımızdan, gündemi siz izlerken biz geriden geliyoruz. Bir gün arayla.

NUMAN KURTULMUŞ PROGRAMI

Programın Sabah bölümünde Meslek Odalarının temsilcileri ve partililer ile bir araya gelen Kurtulmuş'un toplantısına AKP vekillerinden, Mustafa Savaş ve Bekir Kuvvet Erim dışında, sadece Rıza Posacı ve Metin Yavuz eşlik etti.

Jeotermal konusunda bir cümle ile geçen Posacı, Aydın Büyükşehir'in yetkilerini hatırlatarak adeta topu taca attı. Ama büyükşehir için birlik ve beraberlik mesajıyla Sarı binaya AKP bayrağını dikeceklerini söyledi.

Tarım ve jeotermal için açıklama beklerken, siyasi mesajlar verdi.

Numan Kurtulmuş yukarıda belirttiğim gibi hatipliğini iyi kullanarak yarım saat dünya ve ülke sorunlarını konuştuktan sonra son bölümde Aydın AKP vekillerinden aldığı bilgi çerçevesinde dört konuya değindi.

Çıldır havaalanı, jeotermal, şehir hastanesi ve Denizli otoyolu. Çıldır Havaalanı için konuyu bir kez daha ulaştırma bakanlığına ilettiklerini, jeotermal in yenilenebilir enerji ve Aydın'ın zenginliği olduğunu açıklayan Kurtulmuş, soru cevap için bir on beş dakika ayırdığı bölümde, Marangozlar Oda başkanı Süleyman Algün ve Esnaf odaları birlik başkanı Selahittin Çetindoğan, Mehmet Acar, Fatih Mahallesi muhtarı Yıkdız Karasal Taşçıoğlu, Nazilli Ticaret Odası başkanı ile İnşaat Mühendisi ve müteahhit Zakir Aksu ve ben söz alıp Aydın hakkında görüşlerimizi aktardık.

Çıldır havaalanı nı tekrar gündeme getirerek, verilen sözlerin takipçisi olmalarını ilettim.

Toplantı ya  Belediye başkanlığı için aday  adaylığını açıklayan bazı AKP’liler ile Büyükşehir adayı Cengiz Altınkaya gözlerime ilişmedi nedense..!

Numan Kurtulmuş un konuşmasının en önemli bölümü, bugün 3.dünya ekonomi Savaşı'nın devam ettiği yönündeki açıklamasıydı.

Kalabalık bir davetlinin hazır olduğu kahvaltılı basın toplantısında ve dün öğleden sonra ADÜ de devam eden konferansından görüş ve izlenimlerini daha sonra detaylarıyla paylaşacağım.

Aydın, İzmir ile Denizli arasında sıkışmış bir kentimiz, denir yıllardır her atanan Vali’nin misafir gibi gelip, mutlaka elinden geldiğince rutin işlere yürütüp, Vali KÖŞGER’in 12 Ocak’ta basın bayramında dediği gibi, üç-dört yıl sonrasında ver elini başka bir vilayete, sonrasında  da emekliliğe..!

“istisnai devlet memuru” sıfatıyla görev yapan Valiler, memur sıfatıyla Vali yardımcıları, Kaymakamlar, görev yaptıkları kentin, ilçenin geleceğine damga vuran iz bırakan, bırakması gereken özel insanlardır.

Çünkü arkasında her icraatı yerine getirebilecek devlet gücü vardır. 

Aydın’da Valilik binası 1. Kat kat salonunda gelmiş geçmiş valilerin portreleri ve isimleri var duvarda, Aydınlılar bazılarını hiç unutmadıkları gibi, kimilerini de yok hatırlayan.

Aydın da  rahmete  kavuşan kaç tane Vali mezarı vardır bilir misiniz..?
Hadi ben yazayım. Vali Recep Yazıcıoğlu ve Doğan Uluergüven.

Ama vefat eden Belediye Başkanlarının nerdeyse tamamının mezarları Tellidede’de.

Bu kentin duygusal sahipleri Yerel yöneticilerdir.

Gelelim dün sabah yapılan Numan Kurtulmuş basın toplantısına.

Toplantıda sormak istediğim bir soru var aslında.

Sloganın patent hakkı Ticaret Odasında, ama “Aydın’ı uçuracak dev projeler var mı” dosyalarda..?

Beyin göçünü önleyecek, bir çekim merkezi yapacak, seçimlerde adayların dilinden düşürmediği “marka şehir” yapacak, neler var sandıkta..?

Belki açıklayacaktır Numan bey,  Aydın’a yapılacak bir bölge hastanesinden ses seda yok   hala..!

Bu hastane dermansızlara bir umar ama ben pek sevinemedim Bölge hastanesi yapılmasına.

Neden mi..?
Çünkü hasta olmadan önce başlamalı koruyucu sağlık hizmetlerine .

Ne işe yarar hastalığa yakalandıktan sonra…?

Çağımızın illeti kanser zirve yapmış.

Eskiden yaşlılıktan terki dünya ederlerdi büyüklerimiz,

Şimdi erken yaşta , çocuklarda vakitsiz hastalıklar ve  ölümler..!

Siz devasa bölge hastanesi yapsanız ne fayda..?
Tıp fakültelerinin kanser bölümü Onkoloji servislerinde uzman bir doktor arkadaşım yakınıyor.

“eskiden Aydın’da yüz hastadan bir ikisi kanserli teşhisi konurken, bugün yaşlı genç dinlemeden, on kat arttı bu amansız hastalık. Hastalarımıza yüzlerini güldürecek bir söz yerine, patolojik tahlillerin acı sonucunu ve gerçeği yüzlerine söylemekten bir insan olarak çok rahatsız olduğundan mesleği bırakmak istediğini” eklemişti.

Artan kanser vakaları nedeniyle, yakında tüm hastanelerde sadece kanser hastalarına servis yapacağını belirtti.

Siz devasa hastaneler açsanız ne olacak..?
bataklıktaki sivrisineği kurutmadıktan sonra..!

Hastalık yapan ortamı ortadan kaldırmadıktan sonra

Ülkemizde terör denice anarşi anlaşılıyor ama gıda da terör, sağlıkta sahte ilaçlarla terör, uyuşturucuda terör, dolandırıcılıkta, hırsızlıkta, trafikte, yeşil alan katliamında, demokratik gösteri yasaklamada, orantısız güç kullanımında, kadın cinayetinde, aile hayatında  terör, almış başını gidiyor..!

Aydın’da bölge hastanesi açmakla övünüyoruz..!
Aydın’da hala delik deşik sokaklarda, doğal gaz, Jeotermal ısınma ve yazın serinleme rüyasını bitirdi.

Aydın’da işsizlik beyin göçünü aldı götürdü,

Aynı nüfusa sahip olduğumuz Isparta’da Süleyman Demirel havaalanından, haftada altı sefer İstanbul’a uçulurken, Aydın’da  Çıldır Havaalanı’nı unutanlar ..?

Enerjimizi Aydın’a hizmet yerine kısır çekişmelere kurban edenler, İlin markası futbol takımına sahip çıkmayanlar.

Aydın Ekonomisine ve bacasız sanayi Turizmine ivme kazandıracak antik kentlere sahip çıkmayanlar, yerin altından olduğu kadar, üstündeki devasa Güneş enerjisinden yararlanamayanlar, Sayın Vali Yavuz Selim KÖŞGER, Meslek odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile bir Aydın şurasını toplayıp,  kentin geleceğini planlamak üzere uzun soluklu bir  “Aydın anayasası”  hazırlanmasına öncülük etmelidir.

Sayın Numan Kurtuluş’a sormak istediklerimi buradan toptan yazmış olayım..!
“Aydın’ı uçuracak dev projeler var mı “ dosyalarda?

SÖZÜN ÖZÜ:

İNSAN YALNIZ, SÖYLEDİKLERİNDEN DEĞİL, SUSTUKLARINDAN DA SORUMLUDUR.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

GSM:0.505.8077828

P.K:110 EFELER- AYDIN

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli