ARTIK AKLIN Y0LU BİR’DİR, HEDEFİMİZ 3T PROJESİDİR

Yazımın ana konusuna girmeden önce bugün AHİLİK haftası, nedeniyle esnaflarımızın bu anlamlı gününü ve geleneğimizi yaşatanları kutluyorum.

Kent meydanındaki törenlerde bulunacağım. Bir kez de buradan kutlamak istedim.

Ayrıca eğitim yılının da ilk günü bugün. Yüzbinlerce öğrencimize başarılar diliyorum. Okumanın yaşı yoktur. Açık Öğretim Üniversitesinin Lisans ve Lisansüstü bölümleri 2. Üniversite olarak, biz yetişkinleri ve siz gençleri bekliyor. Mezun olduğumuz “Medya ve iletişim” bölümünden sonra, Kültürel Miras ve Turizm üçüncü bölümde okumaya devam ..!

Aydın için paylaşımlarımda bu kentin daha iyiye gitmesi ve güzel ve imrenilecek bir şehir olması için teknik ve sosyal projelerimi , her ortamda dile getirmeyi kendime bu kente borcu olan biri olarak , sosyal bir sorumluluk görevi edindim.

Dile kolay, doğduğum ve sadece Üniversite yıllarım dışında, tam 55 yılımı fasılasız, nizasız içinde yaşadığım bu kentin en sevdalılarından olduğumu, artık herkes biliyor olmalı.

Gittiğim yerlerdeki kentlerin neresini seversin sorusuna, Yahya Kemal’in İstanbul için cevapladığı gibi, “Aydın’a dönüşünü” diyecek kadar sevdalıyım bu kente.

Sadece ben değil, 2-3 binli yıllar öncesinden bu Güzelhisar’da, Tralleis’te antik kentler kuran İyon, Karya medeniyetlerinin sahipleri de, benimle aynı düşünüyor olmalılar.

Yüzyıllarca yaşadıkları ve il “genelinde 94 adet Arkeolojik SİT alanı,6 adet kentsel SİT alanı, 9 adet doğal sit alanı, 1 adet tarihi SİT alanı, tek yapı ölçeğinde 776 adet tescilli Kültür Varlığı bıraktıkları bu şehri Ziya için yapılanlar bir ibadettir.

Bürokrasiden edindiğim gelenekle, gerek mesleğim mühendislik anlamında, gerekse sosyal nitelikte projeler geliştirmeyi kendime işi edindim.

“Bu şehir için neler yapılabilir” sorusuna çözüm bulmak görevi sadece valilik ve yerel yönetimlere değil, bu şehrin kılcal damarları olan tüm Sivil düşünce ve toplumlar ve derneklerindir.

Bu sivil toplum kuruluşlarının projelerine önem veren yerel yönetimler başarılı projelere imza atacaklardır. Çünkü kentin yaşayanlarının ortak talepleridir.

4 yıl önce, 2014 yılı Temmuz ayında refikimiz bir Aydın yerel gazetesinde yayınlamıştık.

Aydın kentinin hedefi, 3T projesi: Tarih, Turizm ve Tarım.

Hatta bu yazımız Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün web sayfasında da yayınlanmıştı.

 

 

Bunun sonucu slogan olarak 4 yıldır önerdiğim “AYDIN KENTİNİN HEDEFİ 3T projesi” önceki dönem Aydın Valisi Ömer Faruk KOÇAK tarafından 10 Ocak basın bayramında gündeme getirildi, ardından AKP Milletvekili Mustafa Savaş geçen hafta açıklamasında değindi. Mustafa Savaş: “Yatırımlar kapsamında önümüzdeki dönemin şifresi 3T olacak” 11. Eylül 2018 tarihli HEDEF gazetemizde yayınlanan bu haberde, aynı hedeflere vurgu yapılıyordu.

 

 

 

Çok değil bir ay önce, HEDEF gazetemizde 8 Ağustos 2018 tarihli bu köşede de yayınlanan 3T projesi yazısı ile Aydın’ın geleceğinin TARİH TURİZM ve TARIM’dan geçtiğini dile getirerek,

“Asırlar boyunca ve hatta binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan Aydın, bilindiği gibi coğrafi konumundan ötürü çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve her bir uygarlık bölgede kendi izlerini bırakmıştır. Antik çağın Tralleis, Afrodisias, Milet, Alinda, Alabanda, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önde gelen kentlerinde Thales, Anaksimender ve Anaksimenes’i, tarihçi ve coğrafyacı Hekatais’u, şehir plancısı ve mimar Hippodamos ile İsidoros’u yetiştirmiştir.

Aydın İl genelinde 94 adet Arkeolojik SİT alanı,6 adet kentsel SİT alanı, 9 adet doğal sit alanı, 1 adet tarihi SİT alanı, tek yapı ölçeğinde 776 adet tescilli Kültür Varlığı mevcuttur.

Hizmete giren Kuşadası Kongre Merkezi ile yaz kış Kongre Turizmi sayesinde projeksiyon Turizm yoğunluğu artacaktır. Muğla ve Denizli ile İzmir hinterlandında var olan Turizm potansiyelinden daha fazla yararlanmak için aşağıda uzun, orta ve kısa vadelerde önerilerin Aydın Valisi koordinesinde Kurumlarımızca değerlendirilmelidir.” demiştik.

Tarihi değerlerimizi işte böyle kollarımızı açarak kucaklamıştık.

 

İlki Milli Aydın bankası, Taşdöner Sineması, Aydın tekstil, Tarihi Konaklar, Kent arşivi belleği ile AYDIN unutulan tarihi mirasımızı yeniden kavuşmaya başladı.

Ardından ,AKP Aydın Milletvekili Mustafa SAVAŞ ‘ın da aynı konuları dile getirmesine çok sevindim.

Ortak akıl denen budur, kentin siyasi çekişmeleri bir yana bırakarak, ortak paydada buluşması zorunludur.

Demek ki aklın yolu birdir sözü çok doğruymuş.

Yıllar önce dile getirdiğim projelerin artık fiile dönüşmesine katkımız olacaksa sevinirim.

Kentin hafızasına ve geçmişine sahip kişiler ve Sivil toplum kuruluşları ile ortak aklı kullanmalıyız.

Düşünceden fiile geçmesi için yazdığımız yazılar, gündeme getirdiğimiz projeler basının kent yönetiminde önemini ve değerini bu örnekle daha iyi ortaya çıkardı.

Keşke aynı hassasiyeti bu kentte herkesin dile getirdiği JEOTERMAL konusu içinde

Sadece kendi aklımız değil , başkalarının da aklını kullanarak en güzeli ortaya çıkarabiliriz.

Geçen hafta sonu dün, Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli Aydın ziyaretinde ADÜ’ de yapılan Aydın ve Çevre illerin Ziraat odaları başkan ve üyeleriyle EGE BÖLGE toplantısını izlemek için gittim.

Özellikle Aydın gibi olumsuz etkilenen ve köylülerin ayakta olduğu Jeotermal konusunda üreticilerin bağlı oldukları Meslek odaları neler diyecekler..?

Acaba Aydın’ın kurtuluşu olan 3T projesi gibi, ortak derdi olan JEOTERMAL sorununun ASIL PAYDAŞI VE ETKİLENENİ OLAN Ege Bölgesi Aydın, İzmir ,Denizli ,Muğla ,Manisa ,Burdur, Ziraat odaları başkan ve meclis üyeleri 87 konuk ile Türkiye Ziraat Odaları başkanı Şemsi Bayraktar’ın da katılacağı açıklanan toplantıda bakalım neler söyleyecekler ...?

 

Kimi toplantıların basına kapalı yapıldığını bildiğimden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Ege Ziraat odaları bölge toplantısına gittiğim ADÜ Magnesia salonun dolu olduğunu görünce açıkça şaşırdım.

Dün tatil olan pazar gününde ziraat sektörünün temsilcileri salonu doldurmuştu.

Öğle yemeğini ADÜ de yiyen bakan ve yardımcıları, toplantıya açıklanan saatten geç başladı.

Türkiye Ziraat odaları başkanı Şemsi Bayraktar Ege Bölgesi'nin hayvan ve tarım girdisini sağladığı oranın %13 oranında olduğunu açıkladı.

Vali Yavuz Selim Köşger Adnan Menderes’i anarak yaptığı kısa konuşmasından sonra 45 yaşındaki geç bakan Bekir Pakdemirli öncelikle Çakırbeyli deki Mera alanına yapılmasını önerdiğini Adnan Menderes müzesinin onayının müjdesini verdi.

Manisa da üzüm ve incir ile doğrudan ilgilendiğini sahneye yansıtan fotoğraflar üzerine başladığı konuşmasında tarımın içinden geldiğini ve her zaman çiftçiyle irtibatlı olarak kararlar alacaklarını açıkladı.

Sudan dan Cumhurbaşkanı Erdoğan un talimatıyla 850 bin dönüm arazi kiralanarak burada tarım yapılarak ürünün ülkemize getirileceğini ve bunun gerekçesinin de gelecekte susuzluk ve arazi verim kaybı olduğunu ülkede 3 milyar dört yüz milyon M2 arazinin daha ucuz ecrimisil ödeyerek ,Çiftçi Kayıt Sistemine kaydedilerek TMO ya ürün satabileceği ve ürün desteği alabileceğini belirtti.

Genç bakan yenilikçi ve klasik bürokrat görüntüsünden uzak bir görünümde.

Sektörün de içinden gelen biri olarak sorunları bilen biri

Ülkemizin dertli bölgede yer alması ve terör ile ekonomik sorunlardan çıkıldığında çok daha gelişme sağlanacağı ve sadece tarım da değil, ülkede tüm sektörlerde sorunlar yaşandığını açıkladı.

Ortalama 55 yaşındaki çiftçilerimizin genç çiftçi projesi ile ikinci ve üçüncü nesillerin tarım a kazandırılacağını, ilk on bin e giren üniversite öğrencilerine burs verileceğini belirtti. Hayatında toprağı bilmeyen öğrencilerin, açıkta kalmamak için ziraat mühendisi bölümünü seçerek, mezuniyetinden sonra eleştirdi.

Aydın'da balık organize sanayi ve organize sera alanı müjdelerini vererek ÇKS (çiftçi kayıt sistemi) sisteminin Bakanlıktan alınarak Ziraat Odalarına devri için çalışma başlatılacağını ve Aydın'ı seçimlerde alacak potansiyelin olduğunu belirtilerek yerel seçimlere gönderme yaptı.

En sonunda basın çalışanları dışarıya alınarak, Ziraat odaları başkanlarına sektörün sorunları için, soru cevap bölümüne geçildi.

Yazımın başında değindiğim gibi, toplantı konuşma bölümünden sonra basına kapalı devam etti.

Ben de salondan ayrılırken ilk sözü Efeler ilçesi önceki dönem Ziraat odası başkanı ve AKP vekili Rıza Postacı 4 efe İncir zeytin Pamuk ve kestane bahsettiği konuşmasına başladı.

Bu toplantılarda basını dışarıya alan ve basından neden çekindiklerini anlamadığım ancak, her toplantıda "güzide basın mensupları " diye başlayan yerel ve genel idarecilerinin yapacakları açıklama ve takdirlerini bırakıyorum.

***

EFELER belediyesi düzenlediği Kültür gezileri ile yaklaşık 5 bin Aydınlıyı Bursa, Çanakkale, Ankara ve Konya illerinde misafir edecek.

Bu kapsamda ilk kafile bu akşam yola çıkacak.

Ne demişler, çok okuyan mı bilir, çok gezen mi ..?

Ben “çok gezen bilir” düşüncesindeyim..!

Geziyi sizler için ben de katılarak izleyeceğim.

Perşembe sabahı döneceğimiz geziden notlarımı, fırsat bulabilirsem, sizlere Bursa ve Çanakkale’den paylaşacağım.

Bu nedenle yarın son yazımdan sonra, Perşembe günü tekrar görüşmek üzere izin istiyorum.

Haftamızın AYDINLIK olmasını diliyorum.

 

 

 

 

MEHMET ÖZÇAKIR

AYDIN ESKİ ESERLERİ SEVENLER DERNEĞİ BAŞKANI

mehmetozcakir@hotmail.com

GSM : 0.542.7608691

P.K:110 EFELER – AYDIN 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu