BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AÇIK MEKTUBUMDUR

Nazar değmesin Büyükşehir büyüyor.

16 ilçede, kapanan beldelerde ve yeni kurulan Efeler de 

Birbiri ardına açıldı hizmet merkezleri.

Eskiden Büyükşehir basından telefonla ulaşılır yarın filanca yerde açılışımız var, arabamız şu saatte Belediye önünden kalkacak denirdi, Belediye Basın çalışanları tarafından.

Ama nedense, epeydir pek ulaşan olmadı sarı binadan.

Ya benim telefonum kapalıydı, günahlarını almayalım, ya da başka bir nedeni mi var bilmiyorum, çok istediğim halde bu ara açılışlara katılamadım.

Ama paylaşılan fotolardan gördüğüm kadarıyla hep neşeli kadınların,  hemcinsleri kadın başkana özel ilgisi

Bunu okuyan  Başkan Çerçioğlu bir bakmışız, basını toplayıp, kavurmalı pilavlı bir basın toplantısı düzenlemiş…!
Ama epeydir uzun ve nitelikli bir basın toplantısına gerek duymadığından olsa,

Aydın yerel basınını davet edip birlikte olamadığımızdan, bugünkü yazımın başlığını verdiğim açık mektupla seslenmek istedim.

Evet, sayın Başkan Çerçioğlu, basın toplantısında iletmek isterdim, ama açılışlardan vakit bulup basınla bir araya gelemediğinizden, gördüklerimizi ve duyduklarımızı sizinle paylaşmak istedim.

Aslında biz basını davet edip, bir araya gelememekten, sadece ben değil, vatandaş ve basın herkes yakınıyor.

Bunun olumsuz tarafı da, neler olup bittiğini bilmeden yazılanlar çizilenler, Aydın da yalan yanlış gündem yaratıyor.

 Sevgili Topuklu Efe ‘den randevu taleplerine karşılık verilmediğinden yakınanlar hayli fazla. Ancak yüz yüze sizinle konuşamadıklarından, Aydın için projeleri olanlar, yatırımlar belki başka illere kayacak..!

Olabilir, çok yoğunsunuzdur, eskiden merkez ilçe den sorumlu iken, şimdi 17 İlçenin işleri güçleri daha fazla çalışmayı gerektirdiğinden, randevu vermemenize neden olabilir.

Ama çözüm yok değil..!

Bunun için önerimdir.

Ya iki ayda bir, 2 saatinizi, sadece köşe yazarları ile gazete sahiplerini davet ederek, herkesin merak ettiği konuları şeffaflıkla ilk elden paylaşın, böylelikle Büyükşehir hakkında basında yer alan spekülatif yazı haber ve yorumlar, yerine gerçekleri gündeme taşıyalım, ya da,

Yetkilendireceğiniz bir başkan yardımcısı ile basını direkt buluşturun, aynı gün içinde geri dönüşle bilgilendirilmiş olalım.

Sivil Toplum Kuruluşlarına büyük değer ve önem verin.

Nice güzel projeler, fikirler sahibi bu öneriler şehrin daha güzel olmasına yardımcı olacaktır.

Ne demiş atalarımız,

“akıllı insan kendi aklını kullanır, daha akıllı olan başkalarının da aklını alır değerlendirir, kullanır.”

Gelelim AYDIN projelerine,

 

1-) Dün sabah batı gazi Bulvarından şehir içine girerken hem sarı civcivler hem de şehir içi kooperatif minibüsleri yolcu indirmek ve bindirmek için duraklara tam yanaşamadığından mesai saatine yetişmek isteyen arkadaki trafik sıkışıklığı, sınır gümrüklerindeki tanker kuyrukları gibi metrelerce diziliyor.

Zaten bir şeridi otoparka ayrılan ve sadece diğer şeridi trafiğe açık olan Aydın’ın en büyük ana caddelerinde trafik tamamen kapanıyor. Dünyanın hiçbir ilinde ana arterler bulvarlar tek şeritten çalışmaz. Okullar açıldığından bu yana ,her  sabah 8 gibi GAZİ BULVARINDAN bir geçmeyi deneyin…!

 

Çözümü mü ..?

Acilen Batı ve Doğu gazi bulvarlarında tek şeridin otopark olarak tahsisine son verilmelidir. Bu ana kent içi arterler hemen iki şeritli trafiğe açılmalıdır.

Aksi takdirde Salı günü de olursa, bu ana caddelerden ne itfaiye ne de ambulans geçebilecektir.

2-) Her ne kadar Efeler belediyesine tahsis edilmiş ise de, Turistik park ile aşağısındaki Menderes park ve kent meydanında meydan park ucuzluğu ve halka hizmetiyle göz dolduruyor. Gel gelelim her iyinin bir kusuru, sabahtan akşama dek masayı kapanların işgalinde. Emekliler cenneti  Aydınlı hemşerim, sabahtan yerleştiği  sandalye ve  masasına nerdeyse ikametgahını taşıyacak ..!

Yeni gelenlere yer olmadığı gibi bir başka önemli  sorun da , sabahtan akşama kadar boş ve malayani sohbetlerle hatta dedikodularla  gününü geçiriyor.Hiç olmazsa bu tesislerin üst katlarına Yerel gazeteler, Kitap okuma odaları , İnternet kafe benzeri  alışkanlıkları arttırmak üzere  düzenleme yapılamaz mı..? 

Dedikodu ve siyaset konuşanları , Nobel ödülünü alan Aziz Sancar  yaşlarında ama maalesef  bambaşka bir dünyada..!

Kitaplıklar internet kafeler ve yerel gazetelerle donatacağınız üst salonlarda  okuma, küçük şair yazar etkinlikleri, kültürel ve belgesel filmlerde oynatılabilir.Ne dersiniz..?

3-) Pınarbaşı hala sessiz ve ıssız, kentin içinde böylesine mükemmel, yeşil alan için acilen bir proje eleştirilmelidir. Bu alanda gençlerin ilgi duyduğu, düzenli baraka yapılarda ikinci el pazarı, sahaflar Pazarı oluşturulmalıdır.

Kafeler ve çay bahçeleri açılmalıdır. Sosyal belediyecilik örneği bu alanda mutlaka bir ailenin gidebileceği yerler açılarak, bu mesire alanı, yaşatılmalıdır.

4-) Valilikte açılan AÇIK KAPI masası örneği vatandaşların başvurarak, ardından somut cevap alabileceği bir BEYAZ BAŞVURU MASA SI oluşturulmalıdır.

5-) Vatandaşların büyük mağduriyetine neden olan SU ÜCRETLERİNDE varsa inisiyatif kullanılarak, su bedelleri ve eklentilerinde hayli fazla diğer ödemeleri, çok daha aşağıya çekilerek, düşürülmelidir.

6-) Paşayaylası ilimizin ender güzellikte dinlence alanıdır. Arapapıştı’ya verilen önem ve değerin en az yarısı Paşayaylası’na verildiğinde yazın serin, kışın Uludağ manzarasıyla cennete dönüşecektir. Bu bölgeye hiç olmazsa, yaz kış hafta sonlarında bir sarı civciv kaldırılarak, akşam 5 gibi dönüşü sağlanmalı, Paşayaylası’ndaki metruk Otel tekrar AYDINlılara kazandırılmalıdır.
Madran yaylası, içinde aynı önerilerimle bungalowlarla gece konaklama yaz kış büyük ilgi çekecektir.

7-) Kozdibi Kuvayı Milliye meydanına ASAF GÖKBEL anıtı ve panoları konularak bu ilin Kurtuluş savaşında büyük hizmetleri bulunan hemşerimizin adı yaşatılmalıdır.

8-) MİMAR SİNAN mahallesindeki, yıkılan eski AYDINSPOR binası yanındaki mevcut Futbol sahası korunarak, il sporuna hizmete açılmalıdır. Çok düşük bir maliyetle tamir edilerek bakımı yapıldıktan sonra saha, amatör sporlara tahsis edilebileceği gibi, sabahları saha çevresinde spor yapabilme imkanı sağlanmalıdır.

9-) Buna bağlı olarak, Aydınlının dert ve dileklerini direkt size ulaştırabilmek üzere   hiç olmazsa Aylık  halk günü yapmaya, Sivil Toplumlarla bir araya gelip seçim programınızdaki gibi  kenti ortak akılla yönetmeye, eskiden olduğu  gibi BASINLA BİR ARAYA GELİP İKİ BEŞLİK BOZMAYA, dertsiz bir Aydın için, Aydın’ın  dertlerini ve dertlilerini sizinle birlikte dinlemeyi ve çözüm aramayı öneriyorum, ne dersiniz..?


SÖZÜN ÖZÜ:

KİMSENİN SENİN YANINDA GÖREÜNMESİNE GÜVENME ,

KARŞINA GEÇMESİ İÇİN BİR ADIM,

DÜŞMAN OLMASI İÇİN BİR LAFIN YETER.

 

 

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

PK:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.542.7608691

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 8/1 Aralıklı gökgürültülü yağış