BURSA DA BİR ZAMANLAR, KENT MÜZESİNDE TANIKLAR

Bursa ya ne zaman gelsem, tarihin içinden akan bir film şeridi gibi geçer zaman.

İstanbul da 1974 den başlayan ve 1979 da son bulan Üniversite yıllarında defalarca içinden geçtiğimiz ve son 7 yıldır içinde üç kez konakladığım bu Ulukent'i kenti bu kez 4. kez Efeler belediyesinin misafiri olarak gezme fırsatım oldu.

Osmanlı başkenti şehir Ulucami, Osmanlı yadigari eserleri, tarihi evleri, sayısız müzeleri, Tophane ve ecdadın mirası yapılarla, devam eden gelenekler, aşevleri, emir sultan yeşil türbe, somuncu baba ve inançların yaşadığı tefekkür insanları.

Cumalıkızık eski Türk boyları köyü, Trilye tarihi bir Rum köyü, Gölyaka, İznik, Mudanya tarih kokan köşeleridir bu kentin.

En keyif aldığım Heykeldeki eski adliye binasına yapılan KENT MÜZESİ dir.

Bursa Kent Müzesi, 2004 yılından bu yana kentin eski adliye binasında hizmet veren, Bursa’nın 7000 yıllık bir zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin sergilendiği Bodrum, zemin ve 1. kattan ibaret üç katlı tarihi bir bina tadilatı ile açılan müzedir

Müzeden içeri adım attığınız anda, Bursa’nın tarihine tanıklık etmeye başlıyorsunuz. Zemin kat, kronolojik bir Bursa gelişimi sunuyor. “Uygarlıklar Kenti Bursa” bölümünde, Bursa’daki ilk ayak izlerini takip edebilir; Prusa Kalesi’nin fethini ve bir imparatorluğun doğuşunu görebilir, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın Osmanlı Dönemi’nin sonuna kadar yaşadığı tarihsel olaylara tanıklık edebilirsiniz. Bu bölüm, Kurtuluş Savaşı’nın bitmesi ile birlikte sona eriyor. Bursa için yepyeni bir dönem başlıyor.

“Çağdaş Bursa”, Cumhuriyet dönemi boyunca Bursa’nın çağdaş bir kente dönüşmesini ayrıntılarıyla sergileyen bir bölüm. Atatürk ve Bursa, Bursa’yı Bursa Yapanlar, Mimari Yapı gibi konuları içeren bu bölümde, bir ”Büyükşehir”in adım adım doğuşunu izleyebilirsiniz.

Bodrum katta bulunan tematik galeri “El Sanatları Çarşısı” adını taşıyor. Bu galeri 18. yy’da Bursa’ya gelen Avrupalı seyyahların çektiği dönemin Bursa fotoğrafları kaynak edinilerek hazırlanmıştır. Koridor şeklinde düzenlenmiş olan galeride tamamen dükkan canlandırmalarına yer verilmiştir. Bursa’nın yok olmak üzere olan el sanatları yemenici, bıçakçı, şekerci, kanları aslına uygun olarak canlandırmalarla teşhir edilmektedir. Ziyaretçi bu galeride hem Bursa ve çevresindeki yok olmaya yüz tutmuş el sanatları ile ilgili bilgi edinirken hem de eski bir çarşıda gezmenin duygusal tecrübesini yaşamaktadır.

Birinci kat sizi yaşayan Bursa’ya davet ediyor… Geçmişten günümüze eğlence ve yemek kültürü; perdeye yansıyan Karagöz ve Hacivat’ın öyküsü; Bursa’nın hayat verdiği ünlüler; doğumdan evliliğe kadar, bazıları giderek yok olan, bazıları hala tüm canlılığıyla yaşanan gelenek ve görenekler; giyim-kuşam, eğitim, spor, komşuluk ilişkileri, kısacası yaşam kültürü.

Hatta öylesine ki, Kentin delisi bile bu kentte ayrı bir köşede anılıyor. Deli Ayten'in hazin aşk öyküsü, Bursa kent müzesindeki köşede gelen ziyaretçilerini nemli gözlerle uğurluyor.

 

Kentler, insanlarıyla birlikte var. Kentleri tanımak için, kent ruhunu oluşturan en önemli öğelerden biri olan kentlileri de yakından tanımak gerekiyor. “Yaşam ve Kültürüyle Bursa”, Bursa’nın toplumsal ve kültürel yaşamını, geçirdiği değişmelerle birlikte, ayrıntılarıyla sunuyor kent müzesi.

Yakın zamanda da gerek kişisel girişimlerim, gerekse Efeler Kent Konseyi desteğiyle nihayet Aydın'a bir Kent Belleği arşivi kazandırmanın gururunu yaşıyorum.

darısı daha nice güzelliklerde buluşmaya.!

Kalın sağlıcakla.

 

 

Mehmet ÖZÇAKIR

AYDIN ESKİ ESERLERİ SEVENLER DERNEĞİ BAŞKANI

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER - AYDIN

GSM : 0.542.7608691 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 15/8 Parçalı bulutlu