SİYASET AYDIN’I DİNLİYOR

 

Aydın AKP’nin ağır toplarının ve Ankara’daki ileri gelenlerinin uğrak merkezi oldu bu ara.

Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle mi, yoksa sarı binaya bayrak dikmek isteyenlerin iştahı mı,  önce Genel başkan vekili Numan Kurtulmuş ardından 4 gün sonra Hazine ve Maliye Bakan yardımcısı Nureddin Nebati, Aydın’da Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldi iki gün önce bu hafta başında.

Ticaret Borsa salonunda sabah iş dünyası ile öğleden sonra da, STK’larla bir araya gelen Bakan yardımcısı Nebati’nin ikinci programına dernek başkanlığı görevi sıfatıyla ve yaşadığım Kent’e duyarlığımdan katıldım. Gerçi STK olarak, resmi davet almadık, ama yerel basına gönderilen elektronik postadan haberdar olarak köşe yazarı sıfatımla bilgilendirildim.

Vali Yavuz Selim Köşger ve Rıza Posacı’nın da hazır olduğu toplantıya genel de AKP’ye yakınlığı ile bilinen sendikalar ve STK’lar salonda yerlerini almışlardı.

Önce konuşma yapan Bakan yardımcısı, kendilerinden önceki Türkiye tablosunu çizerek, “ülkemizi gezmeye gelen Turistler için, sağlığı bozulursa, ülkelerinden gönderilen uçak ve helikopterle sağlık ulaşım hizmetinin, ülkemizde de artık bulunduğundan “bahsederek, 16 yılda değişen ve yapılanları iyi bir hatipliğiyle anlattı.

Sonrasında tek başına masaya geçen Nebati, soruları beklediğini söylese de, önce salonda bir sessizlik hakim oldu. Sonrasında memur sendikalarının başlattığı soru trafiğiyle, maaşlar ve iyileştirmeler dile getirildi. Konuk bakan yardımcısına Aydın hakkında genel sorunlardan sormak üzere söz aldım. Öncelikle yazın nüfusu milyona varan kıyı belediyelerin hizmetleri için İller Bankasından tahsis edilen ödeneklerin arttırılması, Aydın Çıldır havaalanı hakkında her gelenin konuyu on yıldır Ulaştırma bakanlığına iletelim demekten öte başka bir şey yapamadığını, Jeotermal’in Aydın için ciddi bir sorun olmaya devam ettiğini, bu konuda bilimsel bir veri hazırlanmadığını, antik kent zengini Aydın’ın kültür turizmi için potansiyelinin değerlendirilemediği, Afyon gibi sağlık Turizmi için Aydın’ın yatırım yapılamadığını dile getirdim.

TEMA başkanı Mehmet Özdemir de Jeotermal’e değinerek salondakilere  bu konuyu pekiştirdik. Bu arada konuk bakan yardımcısına iletilen bilgi notunda AB fonlarından Çevre ve Şehircilik bakanlığına 200 bin avro tahsis edildiği ve Jeotermal etkisinin araştırılacağını hatta devlet eliyle değil, AB kontrollü olarak bu araştırmanın yapılacağını belirtmesine rağmen, akıllarda sorular bitmedi.

Peki ne zaman yapılacağı belli olmayan  bu araştırma sonucunda Jeotermalin tarıma , havaya ,toprağa ve suya zararının olduğu ortaya çıkarsa ne olacak..? Onca yıldır işletilen santrallerin  tahribatı nasıl giderilecek..? Bozulan doğa ve toprak, solunan havayla, Aydın da  olası ölümler nasıl geri getirilecek..?

Bu konu evdeki ocak tüpünü değiştiren, ustanın kontrol için çakmağını, vanaya uzatmasına benziyor.

Çünkü zaten Üniversitelerin jeotermalin zararlarını tespit eden  iki üç  ciddi akademik ve bilimsel araştırmaları var ortada.

Konuk bakan yardımcısının bir sözünü sizlerle paylaşmak üzere not ettim.” Bir lokma bir hırka diye bir şey yok. Bu söylem bizi el açmaya, sevk eder, Oysa biz çalışarak, kazanarak, başkalarına da iş alanı açmaya, yatırım yapmaya mecburuz.”

Aydın da artık havaalanı ve jeotermal konusu önem ve beklenti açısından, yapılacak şehir hastanesi ile Denizli otoyolunun önüne geçmiş durumda. Yerel seçimlerde Aydınlının oylarının rengi ve nereye gideceğinin seyri,  bu iki  konu,  yani havaalanı ve Jeotermal hakkındaki kararlar etkili olacak.

SÖZÜN ÖZÜ :

KİMİNİN HAYALİ  ZENGİNLİKTİR,KİMİNİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ HAYALLERİDİR.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER- AYDIN

GSM : 0.505.8077828


 

 

 

 

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı