AYDIN’IN, MENDERESTİR, HER KARIŞ TOPRAĞI

DÜNÜ BUGÜNÜYLE, ADNAN MENDERES BULVARI 

 

Aydın denince akla ilk gelen 1950 seçimleriyle büyük oranda oy alarak hükümet kuran başvekil Adnan Menderes gelir.

İlimizin marka kişisi Menderes adı her köşede adı yaşatılmaktadır.

Aydın’ın yetiştirdiği ilk Başbakan Adnan Menderes 1899  yılında Aydın’da doğdu. Siyasi hayatına Serbest Cumhuriyet Fırkası ile başladıktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti’de görev aldı. 1950 ile 1960 yılları arasında Başbakanlık yapan Adnan Menderes, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ardından Yassıada’da yargılandıktan sonra 17 Eylül 1961 yılında İmralı’da idam edildi.

Aydın’ın dağına taşına, okuluna, Üniversitesine, Cadde ve sokağına, parkına adı verilen demokrasi şehidimiz,  Atatürk’ün 1931 yılında Aydın’a yaptığı ziyaretlerinde ulu önder Atatürk’ün karşısında "4 dakikam var" dediği, ancak,  tam 4 saat süren görüşmede Türk Ocağı’nda genç Adnan Menderes ile tanışmış ve ülke sorunlarıyla ilgili kendisiyle sohbet etmiş,  yaptığı konuşmasıyla dikkatini çekerek, Meclise ilk kez 1933 yılında Mustafa Kemal’in isteği ile girmişti.
AtatürkAdnan Menderes'in yanından ayrıldıktan sonra Recep Peker'e şunları söylemiştir : "Burada konuştuğum genç, elbette ki parti örgütünde kalamaz. Çok dikkate değer fikirleri var."

Adnan Menderes'in siyasi konulardaki kabiliyetini fark eden Atatürk, bir sonraki seçimde milletvekili olmasını sağladı. Böylece Adnan Menderes, 33 yaşında TBMM'ye girerek meclisin en genç milletvekillerinden biri olmuştu.

Adnan Menderes, Atatürk’ e son derece bağlı, “İstiklal Madalyası” sahibi biriydi. Amerikan Koleji ve Ankara Hukuk Fakültesi mezunu, çok okuyan ve dünyayı çok iyi bilen bir DEVLET ADAMI idi.

 Siyasete ilk girdiği anda dedesinden kalan 38 bin dekar arazi sahibiydi. 1961 yılında idam sehpasında can verdiğinde 3 bin dekar arazisi kalmıştı. Yani, Siyaset yapıp zenginleşenlerden değildi.

Eşi rahmetli Berrin Menderes Hanımefendi, son derece kültürlü, zarif, mükemmel bir anne ve asla Devlet imkanlarını kullanmayan, Atatürk hayranı bir TÜRK KADINI idi.

Adnan Menderes, çocuklarının ticaretle uğraşmalarına hiç izin vermedi, Siyasi gücünden ne çocuklarının, ne de yakınlarının yararlanmasına asla fırsat vermedi. Demokrat Parti fikrine ve Adnan Menderes’e katılmayan, vicdan sahibi herkesin ortak kanısı siyasi tutumları dışında ADNAN MENDERES namuslu bir siyasetçi ve demokrasi şehididir.

Bugün adını taşıdığı Efeler ilçesinin kente ana giriş bulvarına adı verilen Adnan Menderes Bulvarı açılmadan önce eskiden Turan Caddesi olarak bilinen ağaçlı bir cadde yer alırdı.

1960 lı yılların sonunda Muğla karayoluna bağlantı yapılarak yenidörtyol mevkiine dek uzatılarak genişletilen bulvarın inşasında oldukça fazla sayıda eski kerpiç ev istimlak edilmişti.

Aydın’da çok katlı ve yüksek apartmanların ilk kez inşa edilmeğe başlandığı 1970 li yılların başında, şehrin en popüler semti olmağa başladı. İlk kez asansörlerin de inşa edilmesiyle siyah beyaz günlerde Bulvar üzerinde ev sahibi olmak ve yaşamak bir ayrıcalık ve sosyal statüydü.

Ortadaki Bulvar Sineması boş bir arsa üzerinde uzun zaman Aydınlıların uğrak yeriydi. İki renkli televizyonların yayına başlamasıyla, Sinema yerini çok katlı apartmanlara bıraktı.

Adı kısaca Bulvar olarak bilinen ve Güzelhisar ve Kurtuluş mahallelerini birbirinden ayıran, kuzeye doğru Hükümet Bulvarı olarak devam eden cadde üzerinde 7-8 katlı konut imarı açılınca, mantar gibi inşaat sektörü bulvarda bir anda çoğalmaya başladı.

Aydın’ın en eski müteahhitlerinden, rahmetli Mimar Mustafa Su,  Mühendislerinden Alim Aydın, Aykut Uysal, Halil Çetin, Nizamettin Sarıbaş, sonraki jenerasyondan proje bürolarında, bilgisayarın bulunmadığı zamanlarda elle hesaplamalar ve sabahlara dek çizim yaparak Halil Erkul, Yalçın Yaşan, Aysel Özcan, harita Mühendisi Hüseyin Oktay bulvardaki yapıların isim babalarıdır.

Özellikle 1970’li yıllarda, gençlerin uğrak yeri olan Bulvar’da, baştan sona kadar, iki tur atıp piyasaya çıkmak her Aydınlı gencin anılarındadır. Genç kızların ve erkelerin birbiriyle tanıştığı bulvarda ellerde kese kağıdı içinde çekirdek, çitletilerek, ya en eski belediye parkı önündeki banklarda oturulur, ya da Turistik parkta soluklanılır, havuzun içindeki deniz kızının fıskiyesinden dökülen suların serinliğinde sıcak yaz günlerinde demli bir çay eşliğinde soluklanılırdı.

İşte, Aydınlıların sosyal medyada Adnan Menderes Bulvarına ilişkin anıları ve tespitleri.

*** Aydın’da da bulunan ve ilginç olarak tek bir kaldırımı rağbet gören,15 dakika yürürseniz şehirde yasayan herkesi görebileceğiniz palmiyeli cadde.

*** Aydın’da da yaşayan tüm insanların bulvarın başından sonuna kadar tekrar tekrar baştan sona katettikleri amiyane deyimiyle volta atılan tek yer.

***  Aydın’da büyüyen 70’lerden başlamak üzere 80’lerin çocuklarının 90'lı yılların sonlarına kadar kopamadıkları mekânları. Aydın lisesi ve Aydın Anadolu lisesi öğrencilerinin buluşma noktası. artık eski tadı olmayan, şimdilerde de bulvarla aynı isimi taşıyan Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin  etkisinden midir nedir ..?
gitgide düşen kalitenin göstergesi olan özlem duyduğumuz köşelere mekanlara sahip yer.
*** Artık sadece nostalji gezileri yapıyoruz, tadı arıyoruz, eskiyi anıyoruz,
bazen alıyoruz azıcık çiğdemimizi çıtlata çıtlata şaşırıyoruz
ne yaptık ya biz burada yıllarca diye, sonra daldırıyoruz elimizi poşete tekrar, devam ediyoruz çıtlatmaya..!
***

Aydın başka bir lider ve başvekil daha çıkarmak için bakalım ne kadar daha bekleyecek..?

Anıları adıyla beraber, Havaalanı, Bulvar, cadde ve Okullarla, Üniversitelerde ve parklarda yaşayacak.

 

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı