AYDIN ORTAK AKILLA MI YÖNETİLİYOR, YOKSA KİMİN DEDİĞİ OLUYOR?

 

Atalarımız  “akıl akıldan üstündür”, “akıl yaşta değil baştadır” dediği sözlerin kaynağı sizce nedir..?
Bir işe karar verirken farklı görüş ve kişilerin farklı değerlendirmeleri en iyi çözümün bulunmasına yardımcı olacaktır.

Bunun içinde gençlerin enerjisi ve kıdemlilerin deneyimleri birleştirildiğinde en mükemmel ortaya çıkacaktır.

Geçen hafta ASKF (Aydın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ) sabah toplantısında Sivil Toplum Kuruluşlarının gerek spor, gerekse kültür sanat, tiyatro, koro çalışmaları ile gençlerin enerjisini nasıl iyi yolda kanalize ettiklerini düşündüm.

ASKF Başkanı dostumuz Hasip ARIKAN da konuşmasında, gençlerin spor aracılığıyla, bunalımdan ve sokağa itilmişlikten kurtulduğunu, tinerci ve ileride topluma problemli gençler olmaktan nasıl kurtulduklarını anlatınca, sosyal anlamda nasıl büyük bir iş yaptıklarını düşünmeye başladım.

Gençlerin tam ergenlik çağında, birey olmalarını ispat etmekte spor, müzik, sanat ve tiyatro, kültürel etkinlikler mükemmel bir araç.

Kötü alışkanlardan kurtaran, motive eden, birey olma mücadelesinde, başarılarının alkışlanması, egolarının düzenli ve kontrol altında, sevince dönüşerek, motivasyonun  artması için büyük destektir AMATÖR ruhu.

Sivil Toplum Kuruluşlarında yapılan çalışmalara katılmak, topluma hizmet etmek, spor ve sanatla uğraşmak kişiye özgüven kazandıran en büyük  rehberdir.

Böylece yaşamının ileri dönemlerinde daha sağlıklı bir çalışma hayatı ile işbirliği ve uyum içinde iş yapma melekesine sahip olacaktır.

“Ağaç yaşken eğilir” atasözü yaratıcı işlerle uğraşanların ve başarılı olanların, spor ve sanatın ilkokul eğitiminden itibaren önemli olduğuna katılacaklardır.

Ancak ne ebeveynler ne de yerel yöneticiler ve dahi okul yöneticileri buna katılmadıkları için, yurt dışında bir grup sosyal bilimci, spor ve sanatla uğraşmanın faydalarını bilimsel olarak kanıtlamaya uğraşıyor.

Educational Researcher’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, sanat , spor ,müze ve performans sanatı merkezi gibi kültürel mekanlara giden öğrenciler sadece bu derslerde daha yüksek notlar almakla kalmadığı, aynı zamanda daha anlayışlı oldukları, empati kurabildikleri, eğitimsel bellekleri ve eleştirel düşünme becerileri geliştiği, ortaya çıktı.

Maalesef bizde eğitim her Bakanla değişen yönetmelik ve sınav kriterleri ile öğrenciler, bırakın öğrenimi, eğitimden çok uzak kaldılar.

Eğitim ve öğretimin artık yarısı okul içindeyse diğer yarısı okulun dışında. Spor, kültürel deneyimler, öğrenme ortamı artık yaşamın içinde.
Hiçbir AYDINLI yerel tarihini biliyor mu..?
Ilıcabaşı semtindeki müzeyi ve yürüme mesafesindeki Tralleis’i, kimler ve kaç kere gidip gördü..?
Biz iki nesli, koşma terlersin, bırak oynamayı, dersine çalış, ayakkabını topa vurma eskimesin ile  yitirmedik mi..?

Hiç unutmam, ilkokul melodika korosuna, çok istediğim halde, parasızlıktan alamadığımız için, çok özendiğim 23 Nisan kutlamalarını büyük hüzünle anımsarım.

Okulun spor faaliyetlerine de, aynı gerekçelerle ve derslerini çalış teranesiyle katılamadım.
Kim bilir, eğer o yıllarda yeteneği olan bir sosyal faaliyete katılma olanağı sağlansaydı, bir sporcu, sanatçı veya müzisyen çıkar mıydı bilmem..!

Sosyal çalışmalar kişileri olgunlaştırır, işbirliği ve motivasyon sağlayarak özgüveni arttırıp, hayatta başarıya, hedeflere ulaşılmasını sağlar.

Amatör spora destek vermekten başladık nerelere geldik.

Haksız da değil ASKF Başkanı ve bu amatöre gönül verenler.

Altyapı ve destek verilse, kim bilir ne şampiyonlar, ne ustalar yetişecek ilimizden.

Gel gelelim, Mimar Sinan Mahallesindeki bir ara ADLİYE BİNASI yapılmak üzere teklif edilen, spor tesislerine..!Aydınlılara sorulmadan, plan tadilatı ile RESMİ KURUM alanı yapılan bu spor kompleksinin, ÇOK YANLIŞ BİR KARARLA, yeni Adliye’nin mevcut cezaevi yanına yapılacağı kesinleşmesine rağmen, neden bir bölümü tekrar spor alanına tahsis edilemez..?
Ortadaki mevcut stad bakımdan geçirilerek, spor camiası sevindirilmez..?

Geçen gün arkadaşlarla birlikte incelediğimiz tesisler yıkılmış, sahayı otlar bürümüş, tribün altı odaların tahrip edilmiş, kapı ve pencereleri sökülmüş, tahrip edilmiş ve atıl bir durumda.

 

Bu yapı ve yapılan harcama AYDIN’ın ve AYDIN’lının parasıdır.Bu tesis AYDIN’ın mirasıdır. Yapan kim olursa olsun yıkmak yerine, üzerine  bir tuğla koymalıyız..!
Birine kızgınlıkla koca tesis savurganlıkla ortadan kaldırılmamlıdır.

 

 

OYSA BU TESİSLER AMATÖR SPOR’A, SPORCULARA, KLÜPLERE , ÇEVRE HALKINA SOSYAL TESİS OLARAK DÜZENLENEREK TEKRAR AÇILAMAZ MI..?

Hem güzel bir koşu pisti, spor yapmak için uygun çevresi, amatör hatta profesyonel maçlara açık olarak kullanılamaz mı..?
Aydın Amatör spor dünyasının, zaten var olan böyle bir tesise çok ihtiyacı var.

Bir adayı kapsayan spor kompleksinin doğusundaki yıkılan tesis binasının olduğu bölüm ile minyatür saha, yeşil alan olarak düzenlenmesinde sakınca yok.

Ancak kapalı spor salonu ile tesisler arasındaki betonarme tribünlerin yer aldığı tam ortadaki mevcut saha mutlaka korunmalı ve eski amacına uygun bakımı yapılarak amatör spora tahsis edilmelidir.

Hatta diğer tüm amatör kulüpler gibi, AYDINSPOR 1966 ve AYDINSPOR 1923 resmi maçlarını da bu alanda rahatça oynamaları mümkündür.

Gel gelelim, yazımızın başlığına.

Aydın neden ORTAK AKILLA yönetilmiyor sorusuna..!
“Ben yaptım oldu” diyenlere ve sonunda olanlara.

Yerel yönetimler, bir yandan amatör spora ayni destek verirken, en büyük ihtiyacı olan mevcut sahayı neden kullanıma açmaz..?
Anlamak mümkün değil.

Konu edilen alanda yarısı, büyük ağaçların altında ikinci bir Pınarbaşı gibi yeşil alan olarak düzenlemek mümkün.

Ama Spor bu kentin yeşil alan kadar eşdeğer bir ihtiyacıdır.

Ortada kalan mevcut saha amatör sporun ihtiyaç duyduğu mükemmel bir alandır.

Bunun görmemezlikten gelinmesi, körler ve sağırların oynanmasını anlamak mümkün değil.

Büyükşehir Belediye başkanı Sayın ÖZLEM Hanım, şehrieminimiz Sevgili TOPUKLU EFE,

Yaklaşık toplam 50 dönüm bu adanın, Ünal Özgödek Bulvarına bakan 15 dönümü, Mimarsinan spor salonu ve altındaki halı saha ile ayrılmış durumda.

En doğusundaki Efekent bulvarına bakan   15 dönüm alanda yıkılan Aydınspor tesisi ve hemen güneyindeki minyatür saha yeşil alan olarak ayrılmasından sonra kalan ortadaki 20 dönümlük mevcut sahanın AYDIN AMATÖR SPORUNE ve çevre halkının spor yapabileceği, kent içinde tek yerel saha olarak bakımının yapılması ve hizmete açılması bu il de spora gönül verenlerin tümünün ortak talebidir.

BİR ZAMANLARIN TRİBÜNLERİNDE YAZILI “ŞAMPİYON AYDINSPOR“ ÖZLEMİ VE HATIRASINI YENİDEN, LAYIK OLDUĞU BU KENTEMUTLAKA KAZANDIRMALIYIZ.

Sahi, ne sözü vermiştiniz..?   

Billboardlarda neydi sizin sloganınız..?

HALK İSTER, BÜYÜKŞEHİR YAPAR.

İŞARET ETTİĞİNİZ  HERŞEY GİBİ AMATÖR SPOR CAMİASI SİZLERDEN İYİ  HABERLER ÜMİT EDİYOR.

AYDIN HALKI SEMT SAHASINI İSTİYOR.
SÖZÜNDE DURMAK SİZE DÜŞÜYOR.

SİZDEN SEVİNÇLİ HABERLERE İŞARETİNİZİ BEKLİYOR.

 

SÖZÜN ÖZÜ :

 VERİLEN SÖZ,  ZAMANI GELDİĞİNDE ÖDENMESİ GEREKEN BİR BORÇTUR.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

GSM:0.542.7608691

P.K:110 EFELER – AYDIN

 

 

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 10/1 Sağanak yağışlı