İSLAM DÜNYASININ PERİŞAN HALİ VE CUMHURİYET

Ortadoğu’da ateşin sıcaklığı hiç düşmüyor, ha bire ateşe odun atılıyor. Sakin geçen bir gün yok. Kan dökmeler, can almalar ne bayram dinliyor ne seyran.

İslam ülkeleri ikiye bölünmüş durumda. Bir yanda ABD yanlısı Suudi Arabistan, Mısır ve Körfez ülkeleri, diğer yanda Rusya ile birlikte hareket eden Türkiye, İran, bir ölçüde Katar. Tam da İsrail’in istediği gibi. Çatışma alanları Suriye, Irak, Yemen gibi ülkeler. Yemen’de çatışmalardan, salgın hastalıklardan ve açlıktan insanlar ölüyor. Güya Suudi-İran çatışması ya da şii-sünni kavgası gibi görünse de amaç Hürmüz Boğazı’nı kontrol etmek, yani petrolü rahat taşımak.

Afganistan apayrı bir dert, tam bir açmaza düşmüş durumda. Pakistan aynı duruma düşmemeye çalışıyor. Pakistan’da nükleer silahlar olduğu için burayı karıştırmayı göze alamıyorlar.

Kuzey Afrika’da Libya kaos içinde, büyük bir ihtimalle parçalanacak. Fransa nüfuzu altındaki Fas, Cezayir ve Tunus nispeten sakin. Ama şimdilik!

Türkiye ise yönetim anlayışı ile giderek doğululaşıyor görünümünde olup, terörle kararlı mücadelesini sürdürüyor. Suriye’de ÖSO ile birlikte hareket eden Türkiye, Rusya ve İran ile aynı eksende görünüyor.

Ancak Rusya ve İran, Suriye’deki Esad rejiminin resmi çağrısı ile bu ülkeye yerleşmiş durumdadır. Zaten Suriye ordusu ‘’Sovyet Rus Sistemi ‘’ ile donatılmış olup, Rusya’nın Suriye’de askeri üssü vardır. Bu yüzden Rusya için Suriye rejiminin ayakta durması şarttır.

ABD ise Suriye ve Irak’ta kurduğu DAEŞ ve YPG gibi terör örgütleri ile Suriye’de tutunmaya çalışıyor. ABD’nin bu tutumu, Türkiye’yi ister istemez Rusya-İran eksenine kaydırmıştır. Bu bölge için söylenen ‘’Suriyesiz savaş, Mısırsız barış olmaz’’ sözü geçerlidir.

Defalarca yazdım, bu bölgede bağımsızlık savaşı vererek kendi milli sınırlarını çizen sadece ve sadece Türkiye’dir. 95 yıldır varlığını sürdüren Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz minnettarız. Zaman ve şartlar Atatürk’ün ne kadar büyük bir devlet adamı ve ileri görüşlü bir siyasetçi olduğunu gösteriyor.

Zamanında Suriye’nin, Irak’ın, Arabistan’ın vs birçok ülkenin sınırlarını kimler çizdiyse, bu sınırları istediği gibi değiştirme hakkını kendinde görüyor. Üstelik milyonlarca insanın ölmesini, göçmesini hiç umursamıyorlar. Kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyorlar.

Ama ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır.

Ne mutlu Türk’üm diyene!! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 8/1 Aralıklı gökgürültülü yağış