AYDIN DA ÇİNE DAYANIŞMASI

 

Sevgili Doktor Altuğ Karaköse çok renkli bir isim.

Önce Aydınlı, sonra Çineli tababet camiasının sevilen bir kişiliği.

Gittiği her yerde, Çine’yi ve Aydın’ı gündemde tutan bir vefalı insan. Aydın zamanda Çine sevdalısı.

Hatta Bodrum da görev yaptığı bugünlerde Çinelilerin büyük kısmının Turizm sezonunda çalışmaya gittiği ilçede BODRUMDAKİ ÇİNELİLER DERNEĞİ ni de kurmuş.

Doğduğu topraklara vefasını ödeyen, Çine denince orda ve her taşın altından çıkan bir çelebi insan.

Dün Çineliler Derneği olarak bir araya getirdiği Çinelilerle, Aydın yerel basını buluşturdu.

Kendisinin işlettiği İzmir karayolu kenarındaki, Cafe-bakkal Günbahçesi salonunda yapılan kahvaltılı buluşmada, konu Çine’nin gittikçe azalan nüfusuyla, Büyükşehir de temsil sayısının düşmesiydi.

Yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir de, halen 1 başkan ve 5 Meclis üyesi ile temsil edilen Çine nüfusu ortalama her yıl 300 azalarak eğer 50 bin altına düşerse, 2 meclis üyeliğini yitirecek. Halen 49.500’lerde seyreden nüfusun artmasını sağlamak üzere, dışarıdaki Çinelilerin nüfus kayıtlarını, Çine’ye taşınması için her leşime duyuruda bulunarak, yılsonuna kadar 31.1.2.2018 tarihine kadar Çine nüfusunun 50.000 altına düşmemesi için kampanya başlatıldı.

Her meslek odası yüz – yüz elli vatandaş taşıma sözü vererek, Çine’nin nüfusunun 2019 Mart yerel seçimlerinde 50 binin altında düşmemesi için işbirliği yapacaklar.

Demek ki vefat edenlerin yerini Çineliler dolduramıyor, yani nüfus Çine de ya artmıyor ya da , yeni doğum az.Ama hilei şeriye ile taşıma nüfusla Çine nüfusunu 50 bin de tutma çabası nereye kadar..?
Toplantı sonunda Çine Belediye başkanı ile sevgili Altuğ’u  kenara çekip sordum.Çine de özel doğum hastanesi yokmuş.Çözüm Altuğ bey de, acilen bir özel doğum hastanesi ile Çine de her yeni doğan’a  ve  göç etmeme şartına,   hoş geldin bebek hediyesi , bir yıllık bebek bezi, çeyrek altın ..!
Aslında Çine Aydın’ın 6. Büyük ilçesi iken, bu ünvanını İncirliova’ya kaptırdı. Aydın’a yakınlığı nedeniyle, bir mahallesine dönüşen İncirliova nüfusunu arttırken, aslında Çine gibi Aydın merkezi Efeler’in de nüfusu gittikçe azalıyor.

Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, yanında AKP Çine İlçe başkanı Mehmet Tosun, Meslek odaları ve Sivil Toplum başkanları, Çine Meslek Yüksek Okul Müdürü,  işadamı Yalçın Pekgüzel, yerel basında Çine li gazete sahipleri ile özlediğimiz bir birliktelik sergilediler.

Konu Çine’nin ortak sorunu olunca, yerel siyaset özlenen birliktelik sergiledi.

Çinelileri birleştiren Dr. Altuğ Karaköse’yi kutluyorum.

Keşke her ilçede ve il de böyle kentlerin sevdalıları olsa..!

***

Gene dün Milli Aydın bankası Kültür merkezinde Aydın da uzun yıllar resim öğretmenliği yapan,  Bayram Ali Dağlı vefatından sonra eserlerini bıraktığı oğlu İlhan Dağlı ve Efeler Kent Konseyi tarafından RENKLERİN ARMONİSİ adında 26 tablosu ile resim sergisi açılışını yaptık. Efeler ilçesinde Gazipaşa ortaokulunda resim öğretmenliği yapan ve emekli olduktan sonra Aydın da vefat eden hocamız Dağlı, bir çok Aydınlının da öğretmenliğini yaptı.

30 Kasım Cuma akşamına dek açık olacak sergide, bir özel köşede, Nostalji fotoğraf karelerinde Aydın gazipaşa Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin yarım yüzyıl önce anıları yar alıyor. Kimbilir belki sizin de bir köşede çocukluk anılarınız gizlenmiş olabilir.

SÖZÜN ÖZÜ:

SANAT, GERÇEKLERİ TANIMAMIZA YARDIMCI OLAN BİR YALANDIR.

 

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

GSM : 0.505.8077828

P.K:110 EFELER – AYDIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu