Orda Bir Köy Var Uzakta, Şirince’de, Nihayet Bir Benzeri de Artık Bizde..!

Şirince burnumuzun dibinde bir tarih mekanı, 5 yıl önce, kıyametin kopacağı günde, Maya takviminin yazdığına göre burada yaşayan insanların kurtulacağı bir merkez.

Bereket beş sene önce, 2013’de kıyamet olmadı da kurtuldu dünya, görmeyeniniz kalmamıştır, görenleriniz de, unutmamıştır Şirince’yi.

Sakin, sevimli, adı gibi şirini mi şirin..!
eskiden aldığı  Çirkince  adını  neden koymuşlar bilmem..!

Sokaklarını gezip deyim günümüze uysun, organik şaraplarının lezzetini tadarken, alışverişten, fotoğraf çektirmekten başınızı kaldırdığınızda, Köyün hemen girişinde, soldaki Restoranı da ziyaret edin.

Korkmayın canım, Bol sıfırlı faturalardan , hesaplardan çekinmeyin hemen..!

Germencik’in ardındaki tepe aşıldığında, Çamköy’den yaya gidilen, Selçuk’tan bile yaya geçilebilen orda uzaktaki bu köyde, Çoğu kentlerde bulunmayan bir Müze var.

Ne müzesi olacağını pek tahmin edemeyeceğiniz

Taş mektep denilen eski Şirince İlkokulunda

Türkiye’de bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda kentte yer alan EĞİTİM MÜZESİ var.
evet yanlış duymadınız, ancak büyük mega kentlerde bile ancak bulunabilen Eğitim Müzesinin güzel bir örneği var Şirince’de.

Geniş odaları ve koridorları ile yüksek tavanları nedeniyle, Büyük Okul olarak bilinen ve sonradan 2012 yılında Müze olarak faaliyete geçen bina, daha önce okul olarak, Osmanlı döneminde, 1906 yılında yapılarak, hizmete açılmış.

1921-1922 eğitim-öğretim yılına kadar Rum Okulu olarak hizmet veren binada,

 250 – 350 arasında öğrenci eğitim görmüş, bu yüzyılın başında köyde üç okul ve kız erkek çocuk yuvası yerini mübadele sonrası sessizliğe terk etmiş.
Taş mektepte Osmanlıca belgeler ile ilkokul öğrencilerine ait eşyalar sergileniyor.

“Ayasuluğ (Selçuk eski adı) ve Şirince ile ilgili bu belgeler dilimize çevrilerek, orijinalleri ile birlikte sergilenmekte olan Müzede, Selçuk ve Şirince’ye ait ve daha önce hiç bilinmeyen fotoğrafların yer alıyor.

Sözün ucunun Aydın’a geleceğini keskin hafızası olan okurlarımız tahmin edecektir.

Köyün çevresiyle gerçek bir belleğinin sergilendiği Müze için, Aydındaki Eğitim müzesinin kuruluşu için AYDIN ESKİ ESERLERİ SEVENLER DERNEĞİ olarak birçok girişimde bulunduk, hatta AB projesine ön fizibilite raporu dahi hazırladık

Sonunda geçen sene muradımıza erdik.

Aydında Liselerin meskun alan dışında bir kampüse taşınacağı projelendirilen ama daha sonra sesi soluğu çıkmayan, eğitimin ilçe dışına taşınması sonucu Aydın’da bir çok tarihi binanın müze olarak kullanımın yolunun açılacağını belirtmiştik.

Geçen sene kasım ayında Aydın lisesinin bahçesindeki en eski tarihi binanın

Şirince’deki benzeri Eğitim Müzesi yapılması yerinde ve çok doğru bir karardır.

Tarihi binalarımıza böyle işlerlik kazandırarak, bu okullardan onlarca yıl önce mezun olanların anıları yaşatılacak ve geleceğe aktarılacaktır.

Bu tarih ve nostalji kokan okullarda, hafıza kayıt altına alınarak tarihimiz ve kültürümüzün yaşatılması sağlanacaktır.

Ne ilginçtir ki, tarihi yapılar, içinde yaşayanlar varsa ayaktadır.

Terk edilmiş köşklerin ,konakların neden yıkıldığını hiç düşündünüz mü..?

İnsan nefesinin varlığı, duvarların, tavanların ve döşemelerin yaşamasını, solumasını sağlayan, ayakta tutan en büyük yaşam kaynağıdır.

Yaşayan tarihi binalarda tarihimizi arıyoruz.

Tarihimizle bugünü taşımak istiyoruz.

 

(Aydın Lisesi Eğitim müzesi binasının ilk açıldığı yıllarda fotoğrafı )  

Bugün pilav günüde öğrencilerin önünde efeleri canlandırdığı bu bina artık anıları olan Aydın Lisesi ve ortaokulu öğrencilerinin ziyaretine açık bir EĞİTİM MÜZESİ’dir.

 


Birinci derece arkeolojik SİT alanı Tralleis alanı üzerinde tarihi Erkek Sanat Okulu Aydın’ın Cumhuriyet öncesi ayakta duran ender resmi mimari yapılardandır.  

 

(Aydın Erkek Sanat Okulu )

Hemen yanındaki Tralleis antik kent alanı içinde yer alan Erkek Sanat Okulu dışındaki   tüm sivil ve resmi ve askeri  yapılar  daha medeni ve konforlu  yeni yerlerine taşınmalıdır.

Bunun için Maliye Bakanlığının “takas yönetmeliği” ne işlerlik kazandırılmalıdır.

Topyatağı’nda yer alan eski adıyla erkek sanat okulunun tarihi binası,  kazı alanına en yakın olmasının avantajı nedeniyle  “Tralleis ARKEOLOJİ Müzesi” olarak yeniden düzenlenmelidir.

Tarihi binalar tanık oldukları tarihimizle yaşatılmalıdır.

Aydın tarihi ve bizden önceki yaşayanların anıları, bu kültür varlıklarımızın duvarlarında, döşemelerinde bugün de bizlerle yaşamalıdır.

Aydın’ın yarım asır öncesinin tarihini bilen kişi sayısı, canlı tarihler sözel tarih tanıkları gittikçe azalmaktadır.

En önemlisi de bize tarihimizi hatırlatacak ve bir daha unutturmamak üzere Aydın’ı anlatacak, belgeleriyle “Aydın tarih ve Kültürünü araştırma merkezi” olarak hizmet vermelidir.

Aydın’ın marka değerleri diye yırtınanların bu söylemlerinin sözde mi, özde mi olduğunu yaklaşan yerel seçim öncesi beyannamelerinde yer almalıdır.

Çünkü kentlerin  aynası   ve kimliği tarihi yapıları  ve müzeleridir.

Ulusal olmadan uluslararası olunmaz..!

Kendimiz olmadan başkaları bizi tanımaz.

***

Yarın 30 Ağustos zaferinin yıldönümü.

Geçtiğimiz yıllarda İstasyon meydanında yapılan kutlamalar, nedense çok az sayıda Aydınlı ve heyecansız kutlandığını üzülerek gördüm.

Aslında resmi tatil olsa da, törenlere katılımın sabahtan erkenden yapılmasının insanımızın rahatından ödün vermeme alışkanlığı ve gittikçe azalan bu duyguları yarın çok daha fazla arttırmalıyız.

Yoksa bu törenlere katılımın azlığı , coşkusunun yok olması öne sürülerek , 30 Ağustos günü kaldırılabilir de..!

Biz uykularımızdan kalkmaya üşenip, gitmediğimiz törenler,

Birilerinin son nefeslerinin verdiği bu özgür topraklarda unuttuğumuz şehitler ve kahramanlarımıza saygısızlıktır.

Unutmayalım ki,

Bugün biz nefes verip alıp verebiliyorsak, onların son nefeslerini verdikleri içindir.

Aziz şehitlerimizin başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahramanlarımızın mekanları cennet olsun, 30 Ağustos Zafer bayramımız kutlu olsun.

 

SÖZÜN ÖZÜ:

TANRIM, BANA DEĞİŞTİREBİLECEĞİM ŞEYLERİ DEĞİŞTİRME GÜCÜ VER. DEĞİŞTİREMEYECEĞİM ŞEYLERİ KABULLENMEMİ SAĞLA,  İKİSİNİ AYIRT EDEBİLMEM İÇİN DE AKIL VER.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0542.7608691

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu