Ekonomik Krizin Psikolojimize Etkileri

Ekonomik krizin eşiğinde miyiz, içinde miyiz konuşuladursun, ekonomik koşullar her zaman insan psikolojisinde önem arz etmiştir. Psikoloji araştırmalarında SED (sosyoekonomik düzey) olarak geçer. Mutlaka katılımcılardan SED ile ilgili bilgi alınır ve genellikle psikolojik özellikleri ile bir ilişkisi olup olmadığı incelenir.

Ülkemizin son günlerdeki ekonomik şartları düşünüldüğünde vatandaşlarımızın endişeli olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek. Kişinin yaşadığı endişenin düzeyi, ona zarar verici nitelikte olabilir. Şöyle ki, kişi geleceğe dair karamsar düşüncelerle boğuşup depresyona girebilir; yaşanan stres öfke patlamalarını tetikleyebilir; çaresizlik ve yetersizlik duyguları ile intihar düşünceleri veya girişimleri olabilir.

Peki nasıl korunacağız bu risklerden?

Öncelikle dayanma gücümüzü küçümsemeyeceğiz. Çevrenizde çok büyük kayıplar yaşayıp hâlâ ayakta durabilen, hatta eskisinden daha güçlü olanlar vardır. Bunun sebebi insanın farklı koşullara uyum sağlama kabiliyeti. Bu özellik hepimizde var. Başıma ne gelirse gelsin bir şekilde hayatıma devam edebilirim diyebilmek bizi güçlü kılacaktır.

İkinci olarak karamsarlığı bırakacağız. Geleceğe dair felaket tellallığı yapmak bizi hep diken üstünde, gergin, stresli, anı yaşayamayan, her an kuşkucu bir kişi haline getirir. Her şeyin mükemmel olacağını düşünmek değil, gerçekçi bir iyimserlik ruh sağlığımıza iyi gelecektir.

Hiç mi kaygı duymayalım?

Ortalama düzeyde bir kaygı insan için yaşamsaldır. Kaygı bizi çalışmaya, başarıya güdüler. Başımıza kötü şeyler gelmemesi için gereken önlemleri alacağız. Çünkü kaygısızlık, vurdumduymazlık, bana bir şey olmaz düşüncesi kişiye zarar verir.

Özetle, ekonomik krizin psikolojik etkilerini en aza indirmek için, belli bir miktar kaygı duymak, bu kaygının normal ve gerekli olduğunu kabul etmek; baş etme gücümüze inanmak ve iyimserliği elden bırakmamak gerekiyor. (Aydın SARI)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı