KRİZ

Kriz deyince çoğunuzun aklına ilk gelen ekonomik kriz, kalp krizi, sinir krizi gibi söz öbekleri olacaktır.

Bir psikolog olarak benim aklıma ilk gelense yaşamsal krizler, travmalar. Belki kültürümüzdeki yetiştirme özellikleri, belki ülkenin ekonomik, siyasi durumu, bizleri en olumsuzu düşünmeye itiyor. Oysaki Çince'de kriz anlamına gelen sembol iki kelimeden oluşuyor: "Tehlike ve Fırsat." Çok manidar değil mi? Biliyoruz ki her türlü kriz pek çok riski içinde barındırır; ancak değişme, gelişme fırsatı da yaratabilir.

Karşılaştığımız sorunların hayatımızdaki sonuçlarını aslında bakış açımız belirliyor. Krize sadece tehlike gözüyle bakarsak, panikleriz, kaçma yolları ararız. Fırsat olarak bakarsak çözüm yolları üretmeye çalışır, yeni denemeler yaparız. Zorluklar karşısında çaresiz olduğumuzu düşünürsek zaten baştan kaybederiz.

Değiştirme gücümüz olmayan durumları kabullenmek ve bunun ortaya çıkardığı olumsuz duygularla baş etmek çok önemlidir. Ancak insan bazen gücü yeten zorluklarda bile kendinden emin olamıyor, çözemem, yapamam gibi içseslerle kendini baltalıyor. Sonucunda da özgüven kaybı, umutsuzluk, mutsuzluk, gelecek kaygısı baş gösteriyor.

Krizi fırsata çevirmek için illaki, “her şeye zam gelmişken ben de şuna zam yapayım" diye düşünen bir esnaf, tüccar vs. olmamız gerekmiyor. Sadece duygusal çıkarlarımız için krizi fırsata çevirelim. Korktuğumuz şeyden kaçmak yerine üzerine gidelim, deli cesareti ile değil tedbirle tabi ki... Eyvah, bittim demek yerine, sorun tam olarak ne ve ben neler yapabilirim diyerek çözüm odaklı olalım.

Pek çok sanatçı, lider, iş adamı, bilim insanı var küllerinden doğmuş... Tüm kapılar yüzlerine örtülse de yılmamış, vazgeçmemişler.

"Yeteneğim yok, becerim yok, babamdan miras da kalmadı" diye ahlanıp vahlanırken kendi potansiyelimizi kullanamıyoruz.

Yaşamın kendisi başlı başına bir kriz zaten. Onu korkarak geçirmek de, fırsata dönüştürmek de elimizde... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.