• 1 Eylül 2016, Perşembe

ÖZGÜR DÜŞÜNCE

Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

Batı medeniyeti 17.yy’dan başlayarak 18.19.yy oluşturulan bir toplumsal gelişim gerçekleştirmiştir. Bunun sonucu gelişmiş bireylerden oluşan sanat ve kültürle yoğrulmuş bir toplum oluşmuştur. Bu toplum hem sosyal bilimlerde hem sayısal bilimlerde gelişimin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmıştır. Bu dünya tarihinde büyük bir sıçrama yaratarak son yüzyılımızın şekillenmesini sağlamıştır. Batı medeniyetinin bu temeller üzerindeki yükselişi dünyadaki diğer tüm medeniyetlerde olduğu gibi bizim medeniyetimizde de büyük buhranlara neden olmuştur. Batı dışındaki bütün medeniyetlerde meydana gelen bu şaşkınlık ve buhran, devletlerin yıkımı ve sömürge haline gelişinin önünü açmıştır. Bir kısım medeniyetler dünyadaki bu değişime karşı durmayı seçerek mücadele etmeye başlamışsa da bu sinerji her şeyi yıkacak nitelikte olduğunu farkına varamamışlar ve sömürgeler haline dönüşmüşlerdir. Bunun en iyi örneği Çin ve Hint medeniyetleridir. Hızlı bir yıkım ve özgüven kaybıyla sömürge haline dönüşmüşlerdir.

Bir kısım medeniyetler ise bu dönüşüme ayak uydurmaya çalışarak yıkımdan kurtulma çareleri aramışlardır. Bunun en iyi iki örneği Osmanlı ve Japonya’dır. Japonya’nın toplumsal kültüründe olan itaat duygusu sayesinde hızlı bir dönüşüm içerisine girerek sömürüden ve yıkımdan bir nebze de olsa sıyrılabilmiştir. Osmanlı özellikle 19.yy boyunca bu dönüşümün gerçekleşmesi çabası içerisinde geçirmiştir. Osmanlı’daki farklı etnik ve kültürel farklar bu dönüşümün oluşmasını engelleyen faktörler arasındadır.19.yy 20. Yy boyunca Osmanlı’da meydana gelen kültür hareketleri bu kadar olumsuz şartlara rağmen göreceli başarı sağlama yolunda dönüşümler geçirmiş ve 20.yy ilk çeyreğinde çağdaş bir devlet yaratarak sömürüden bir nebzede olsa kurtulabilmiştir. İşte Osmanlı’daki bu kültürel ve toplumsal dönüşümün jöntürkler olarak nitelenen ve batıyı anlamaya çalışan bir grup sayesinde Türkiye Cumhuriyetinin kurulması sağlanmıştır. Bunun en uç noktasını ifade eden ve batılılar tarafından jöntürk olarak nitelenen Atatürk bu dönüşümün mihengini ifade etmektedir. Yazının başında söylediği söz Batı medeniyetinin temelini ifade ederek, Türklerin tarih sahnesinden silinmelerini engelleyecek anahtarı ifade etmektedir. Hür bireylerden oluşan nitelikli bir toplum ve onun meydana getirdiği genç Cumhuriyet batı medeniyetine karşı verilen en büyük mücadeleyi ifade etmektedir. O yüzdendir ki Mustafa Kemal’i yaratan bu kültürel hareket emperyalizme bir cevap olarak, ezilen ve sömürülen halklara bir umut ışığı yakmıştır. Çağını aşan büyük bir liderin elinde şekillenen bu medeniyet ilelebet payidar kalmalıdır.

O yüzden temellerini hür düşünce ve çağdaş bireylere bağlı bir toplum yaratılması ve bunun garantisini sağlayacak sekülerizm olduğu unutulmamalıdır. Milletleşme bu kavramların temelini ifade etmektedir. Cemaatleşme ise temellerimize konan en büyük tehlikedir. O yüzdendir ki anayasamızın ilk dört maddesi korunması gereken ana unsurumuzdur.  

                                                                                                                                            Saygılarımla

                                                                                                                                      

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 8/1 Aralıklı gökgürültülü yağış