• 1 Aralık 2017, Cuma

ŞEYTAN OYUNU

Bu haftaki yazımda bölgemizde meydana gelen savaşlar sonunda yaşanan büyük yıkım ve bu yıkım sonunda ortaya çıkan mülteciler ve bunların yaşadığı sorunların bana hatırlattığı, bundan 100 yıl önce yaşadığımız Avrupa Türkiye’sini kaybımız üzerine bir yazı kaleme almak istedim. İşte bugün oynanan şeytan oyunu bundan yüzyıl önce de Avrupa’dan sökülüp atılması adına büyük bir soykırım ve facialar zincirinin seyircisi halklar üzerindeki oyunun devamıdır.

 

Koskoca bir vatan kaybetmiş Türkler ‘den daha iyi bu durumları anlayacak başka bir millet olacağını zannetmiyorum. Üsküp, Kosova, Manastır, Selanik, İşkodra daha nice yüzyıllarca vatanımız olan toprağın kaybı ve bu topraklarda yaşayan halkımızın yaşadığı büyük travmalar... Unutulmaya yüz tutmuş unutturulmak istenen gerçek Türk yurtları!

 

Balkan harbinden çok önce başlayan bölgedeki çalkantılar Osmanlının son yüzyılı içinde büyük bir nüfus değişimlerine neden olan son kale olarak kalan Makedonya’da odaklanmaktaydı. Makedonya Kosova, Manastır ve Selanik vilayetlerinden meydana gelmektedir. 1911 yılında bölgede iki milyona yakın insan sıkışmış durumdadır. Balkan harbi sonunda Edirne’nin de içinde olduğu tüm bu vilayetlerimiz işgal edilerek Türkiye’ye 400 bin civarında insan göç edebilmişti. Bölgede kalanlarda hesap edildiğinde 650 bine yakın insan katledilmiştir. O zaman bölgenin tüm nüfusu düşünüldüğünde çok büyük bir rakamı ifade ettiği gözden kaçırılmamalıdır. Yüz yıl içinde defalarca yanmış yıkılmış her seferinde bir öncekinin acılarını unutturacak derecede dehşet olaylarda kaybımız bundan çok daha fazladır. Balkan coğrafyasında imar için her açılan çukurda bizim etlerimizi ve kemiklerimizi bulurlar. Bu vilayetler, kardeş ve medeniyet ortağı Arnavut, Pomad, Çerkes’ler hep beraber Türk milletini oluşturarak saldırıya maruz kalmışlar, Türklerin Avrupa’dan silinmesi için dehşet verici bir kırıma tabi tutulmuşlardı. Bizler Avrupa Türkiyesi gibi bir vatanı kaybetmenin acısını çok iyi biliriz. Bundan sonra da kalan Anadolu yurdumuzun önemini daha iyi anlamamız için Balkan harbi iyi anlatılmalı ve nesillerimize aşılanmalıdır. Şeytan oyunlarının bölgemizde yeni durumlar yaratmak istediğini bilerek akılcı ve ön alıcı politikalar üretmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu akılcı politikaların Cumhuriyetin kazanımları sayesinde yetişmiş insan kaynağını bize sağladığını fark ediyorum. Kuruluş ilkelerimizin sağladığı fikri hür vicdanı hür nesillerin ilim ve akıl yoluyla mücadele vereceklerine inancım tamdır. 100 yıl önce yaşanmış bu facialarda hayatını kaybetmiş insanların torunları bu hinterlanda sahip çıkabilmek için güçlü ve feraha ermiş bir Türkiye ülküsü adına çalışkan ve çağına ayak uydurabilen bir davanın takipçileri olmalıdırlar. Bu dedelerine ve tarihe verilmiş bir söz ve borçtur. Entelektüel kazanımlar içinde yetişmiş bir nesil ana ihtiyacımız ve zorunluluğumuzdur. Hamasetle kurgulanmış amaçlara ulaşamayız ancak akılla donanmış hedeflerimiz bizi güçlendirecektir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu