• 2 Şubat 2018, Cuma

HALİMİZ FIKRA

Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin yönetişim durumunu anlatan bir fıkrayla başlamak istiyorum.

Kanalizasyonun logar kapağı çalınmış ve büyük bir çukur ortaya çıkmıştı. Bu oluşan çukura insanlar düşerek yaralanmaya başlamıştı. Bu durum karşısında tedbir almak için üç başkan yardımcısı istişarede bulunmaya başlamışlardı. Birinci başkan yardımcısı şöyle bir öneride bulunuyor;

-Arkadaşlar bu çukurda çok yaralanan oluyor, bence çukurun yanına bir ambulans yerleştirelim böylece yaralıları hızlıca hastaneye yetiştirebiliriz.

İkinci başkan yardımcısı;

-Bence çukurun yanına ambulans koyacağımıza daha hızlı olması için hastane yapalım

Üçüncü başkan yardımcısı;

-Arkadaşlar hastane yapacağımıza çukuru kapatalım, onun yerine çukuru hastanenin yanında açalım demiş.

İşte olaylara bakış açısı ve kapasite bu! Türkiye’de yönetimlerde bulunması gereken aydınlar yerine toplumsal prestij kazanmak isteyen, konuyla alakası olmayanların yönetim kademelerinde olması bu traji komik olaylara neden olabilmekte. Bu çağın en büyük problemi herkesin her şeyi bildiğini iddaa ettiği yüksek cahillik durumu olabilir mi? Bende biliyorum benimde fikrim var demek adına komik hallere bürünüyoruz. Maalesef ki bu fikirler ciddiye alınmakta ve uygulanmaya çalışılıyor. İşte gelişmemişlik ya da gelişememişlik durumu gelişmiş insan kaynağının nerelerde, nasıl kullanıldığına bağlı gibi duruyor. Liyakat ve iş bilirliğin değer olması yerine cahil cesaretinin değer olduğu bir hal durumumuzu çıkmaza sokmakta.

Kaynaklarımızın doğru kullanılması, gelişmiş insan yapımızın öne çıkarılması adına doğru planlar ve vizyonlar üretilmesine ihtiyacımız her kademede kendini göstermektedir. tüm kurum ve kuruluşlar ile siyasi partiler, sivil toplum örgütleri esas işlevlerinden koparak her konuda fikir beyan eden işlevleri zayıflamış yapılar haline devinmektedir. Acilen güçlü insan kaynaklarının yönetim kademelerinde görev almaları ivedilikle ihtiyaç duyduğumuz bir durumdur. Böylece ülkemizin enerjisinin doğru yönlendirilerek gelişmiş bir toplumsal yapı ile Dünya liginde üst sıralara çıkmamız sağlanabilir. Beka problemi ise esas beka budur. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu