• 3 Kasım 2017, Cuma

HEKİME ŞİDDET

Son zamanlarda toplumda artmakta olan şiddet olayları her alanda olduğu gibi sağlık çalışanları üzerinde de baskı yaratmaktadır. İnsanımızın yeterli bilinç seviyesinin ve farkındalıklarının arttırılamaması sonucu problemlerini konuşarak çözmek yerine şiddet eylemleri üzerine hareketlerde artışlar söz konusu. Eylemlerin cezai yaptırımlarla çözülemeyeceği aşikar. Zaten böyle bir kaygısı olan insanın yapamayacağı bu davranışlar toplumsal eğitimdeki sorunların çözülmesiyle nitelikli insan sayısının arttırılmasıyla çözülebilir gibi duruyor. Yalnızca okulda verilen eğitim aile ve toplumla desteklenmediği sürece hiçbir işe yaramayacaktır. Yeni nesilde kaybedilmeden acil çözüm üretilmesine ihtiyaç vardır. Toplumsal yapının tansiyonunun düşürülmesi sosyolojik incelemeler sonucu bilimsel bir yol haritası çizilerek ivedilikle uygulanmaya konulmalıdır. Sağlık çalışanlarının üzerindeki bu şiddet sarmalının toplumla en hassas döneminde iç içe olması nedeniyle daha yoğun bir şekilde görüldüğü aşikardır.

Sağlık çalışanlarının hak ve yükümlülükleri hasta hakları kadar topluma anlatılmalı ve önlemleri acilen alınmalıdır. Hekimler çağdaş bilimsel tıp olanakları ile uygulanacak tedaviyi belirleme hakkına sahip olmalıdır. Bu kurallar dikte edilen değil bilimsel ve etik kurallara bağlı olmalıdır. Belirlediği bu tedaviler hasta tarafından kabul edilmediği,uygun ortamları sağlayamayan kurumlar olduğu anda tedaviden çekilebilmeli veya hastayı reddedebilmelidir. Tedavi sonucu en doğru yöntemlerin kullanması şartı ile garanti edilemeyebilir. Sonuçta hekim dediğiniz bir büyücü değildir hastanın tedavisi için yeteri kadar zaman ayırabilmesi için kurumun ortamı hazırlamasına ihtiyaç duyulmaktadır. İş yerinde sağlık ve güvenlik önlemleri gerekli ve yeterli şekilde sağlanmış olmalıdır. Kurumsal hizmet sunan yerlerde çalışanlar, yönetim süreçlerine katılabilmelidir. Hekimin haklarının gözetilmediği sistemler hasta haklarının korumaya alınacağı yapıları da kuramazlar. Hasta ve hekim bir bütün içinde değerlendirilerek yeni bir sistemin devreye alınması kısa vadede bazı sorunları çözebilecektir ancak esas üzerine düşünmek ve nitelikli bir toplum yaratılmasına çalışmak tüm problemlerimizi hal yoluna sokacaktır.

“Her hekim hekim oldukça kendi işine geleni gözetmez. Hastanın işine geleni gözetir. Öyle ya öz anlamıyla hekim dediğimiz adam tüccar değil, beden bakıcısıdır.” Sokrates…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 10/1 Sağanak yağışlı