• 4 Ocak 2019, Cuma

UMMAK

Neler umuyoruz ve bekliyoruz? Daha güzel şeyler yaşanması adına neler oluyor? Hem kendi hayatımızda hem toplumsal hayatta daha iyi şeylerin olmasını ummak için ne gibi çabalar sarf ediyoruz? İşte yeni bir yıla dair aklımdan geçen sorular!

Peki beklemekte olduğumuz bu daha iyi ve mutlu yaşam için ummak yeterli midir?

Ummak yetmez, daha iyi olması için davranışların değişmesi gerekir. Daha iyi günlerin yaşanması adına çaba sarf edilmesi halkın tek çıkarınadır. Baştakiler bunun için çaba sarf etmiyorsa, halk bunun için uğraşmalı, aradaki toplumsal kurum ve gruplar bunun için çalışmalıdır. Daha güzel şeyler yaşanmasından öte, bu bizim bundan daha kötü şeyler yaşamamızı engelleyecektir.

Kişi olarak bizim yapabileceklerimizden başlayarak, toplumsal tüm katmanlar ve nihayetinde devletin yapacakları ile tüm sıkıntılardan kurtulabiliriz. Bu bizim ve neslimizin kurtulması adına gerçeklerle yüzleşme gücümüze bağımlıdır. Çalışkan, disiplinli ve dürüst bir anlayışın toplum nezdinde benimsenmesi ve içsellestirilmesi tüm yapıların düzelmesi ile sonuçlanacaktır. İşte bu tam olarak liyakati ifade eder.

Ummak çözüm değil, kaybetmektir.

Her şeyi değiştirmek birey olarak kendimizi değiştirmekle başlayacak bir zincirleme reaksiyondur. Düşündüğümüzü, yaptığımızı, öğrendiklerimizi değiştirmek ve bunun için baskı oluşturmak her şeyi farklı bir yöne geçirecektir. Yaşadıklarımızı toplumsal kaderimiz olarak görmek olan umma fiilinden, hamaset bataklığında debelenen bir milli zannettiğimiz düşüncelerden, gerçekler ve ahlak üzerine kurulmuş bir bilgi toplumuna dönelim. Dönüşelim ki hem biz hem de neslimiz kurtuluşa ersin. Yeni yıldan esas istediğim bu toplumsal uyanıştır. Daha iyi bir yaşam onun için çaba sarf eden bireylerin ve milletlerindir. Toplumsal hastalığımız olan laubalilik ve yılgınlığa son verip, çalışma ve disiplinle bilinçli yaşamayı öğrenmemiz, yolumuzu açacak tek anahtar olacaktır.

Herkese güzel bir yıl diliyorum saygılar. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.