• 4 Mayıs 2018, Cuma

SİYASAL İKBAL

Refahtan alamadığımız pay sayesinde oluşan insani gelişim indeksindeki durumumuz toplumsal yapımızı belirliyor. Eğitimden alınamayan pay ve bu sistemin okul,öğretmen ,aile üçlüsündeki nitelik problemleri , toplumsal alt yapımız ile ona bağlı tüm kurumsal yapıların yaşadığı sıkıntıların ana sebebini oluşturuyor. Bunu tüm sivil toplumsal yapılarda görmek mümkün. Olaylara bütüncül değil kişisel bakış açıları ile bakan ve bunun getirdiği tüm sığ fikirlerin hastalıklarıyla uğraşan yapılar çözüm üretemez bir hal almış durumda.

 

Gelişmekte olan ülkeler liginden gelişmiş ülkelere geçişimizin önünü açmak, kişiler yerine ,kurumsal yapılara güvenle olacağını düşünüyorum. Özellikle siyaset kurumlarındaki gelişim ve debilerinin artması önümüzün açılmasını sağlayacak ana unsurdur. Bu gelişmiş insan kaynağının devreye alınamaması problemlerimizin devamından başka bir şeye sebep olmayacaktır. Sen, ben davası ancak kabile devletlerinin ve refahtan pay almamaya çalışan bir toplumun hastalığıdır. Bugün bu problemleri Türkiye genelinden yerel yapılara kadar her yerde hissetmekteyiz. Türkiye bu gelişimin önünü tıkayan güçlü kurumsal yapıların devreye girememesinin sancılarını yaşamakta. Kişiler üzerine konumlanmış bu kurumsal yapılar, bakış açısını daraltan ve uzun vadeli planlamalar yapamayan bir hal almış durumda.

 

Bunları aşabilmek çok da kolay gözükmüyor. Bu sistemi kurabilecek Türk entellektüelleri hala çekimser kalmaya devam ediyor. Girdiği kurumsal yapının işlevini anlayan fikrini özümsemiş ve buna ait vizyoner bakış açısına sahip bir entelektüel alt yapıya sahip kişilerin devreye girmesi önemli gözüküyor. Kişisel hırs ve ikballerden oluşan küçük düşünüş ve çıkarlardan, toplumsal gelişimin önünün açılmasının uzun vadede hepimizin çıkarına olacağını düşünebilen kadrolara geçilmesi önemlidir.

 

Şu anda Türk siyasal hayatı yerelde ve genelinde siyaset bilimini anlamayan ve kişisel ikbalden başka bir düşüncesi olmayan insanlardan teşekkül etmeye başlamış gibi duruyor. Siyasal söylemler düşmanlık ifadelerinden ibaret bir bakış açısıyla dolu,geleceğe dönük umutları canlandırıcı vizyondan çok uzakta. Buda ülkenin ve şehirlerinin gelişiminin önünü açacak kadroların yine siyaset arenasında yer almadığının en açık delili olsa gerek! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı