• 5 Ocak 2018, Cuma

İRAN VE OLİGARŞİ

İran’ da ki son gelişmeler, legal isteklerini göstermek isteyen toplumun bu demokratik hakkının maalesef ki bu bölgelerde cirit atan ajanlar tarafından facialara neden olacak olaylara çok hızlı bir şekilde çevrilebilmektedir. Her zaman sloganik öğelerle yönetilen bir toplum yaratılması ,demokratik haklarını kullanmayı bilmeyen bir toplumsal yapı ,böyle önemli dönemeçlerde büyük sorunlara neden olmaktadır. Devlet ile toplum arasında gerçek ve uygulanabilir sözleşmelerin olmaması, oligarşik yönetimlerin elinde , eninde sonunda iç savaşlara sürüklenebilmekte. Bölgemizde gerçekleştirilmek istenen tüm emperyalist oyunlar bu zayıf noktayı kullanmakta ve topluma dışsal şoklardan bahsetmenin sonuca da bir etkisi olamayacaktır. Toplumun tüm kesimlerinin ortak paydalarda birleşerek devletle yapacakları çağdaş, demokratik anayasalar güçlü bir yapı meydana getirerek, millet şuurunu güçlendirecektir. Toplumsal refahın paylaşımının adil olması ve yönetimde toplumun çoğunluğunun söz sahibi olması kırılganlıkları azaltacaktır.

Dış süreçlerin suçlanması avuntudan başka sonuç vermez. Devlet dediğiniz organizasyon zaten bu şokların karşılanması için vardır. Bu fonksiyonlarını gerçekleştiremeyen devletler uzun vadede yıkılma eğilimindedirler. 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti oligarşiyi yıkarak toplumun tüm kesimlerinin yönetimlerde yer alabilmesinin önün açması açısından önemliydi. Fakirliğin nesillerce devam etmesini engellemiş, alt sınıflarında üste geçebilmesinin önünü açan yollar kurgulanmıştı. Anadolu’nun her kentinde iyi eğitim veren kurumlar oluşturmuş ve yükseköğretimden faydalanabilmeleri sağlamıştır. Bugün Türkiye’yi yöneten kadroların (bir çoğu işçi ve köylü çocukları) alt sınıflardan geldiğini biliyoruz. Bu cumhuriyetin kazanımlarından yalnızca biridir. Bunun değerinin anlaşılması ve toplumsal sözleşmelerin güçlendirilmesi , bölgemizde meydana gelen olaylardan daha az etkilenebileceğimiz manasına gelmektedir.

İşte İran gibi oligarşik yapılar refahı halka yayarak güçlü bir toplum yaratmak yerine bölgede nüfuz arttırmak için harcamalar yaparsa ve içte oligarşik bir sınıf yaratırsa, bugün olmasa bile yarın çökmeye mahkum bir yapı oluşturmuş demektir. Esas suçluyu ararken yapılacak en kolay yol ABD ve Batı’yı suçlamaktır ancak onlar çıkarları adına hareket edecekler ve ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır.Esas önemli olan sizin ne yaptığınız ve uzun vadede nasıl bir toplumsal yapı planladığı gibi gözüküyor. Akıl ve ilimle kurgulanmış adil bir toplum yaratmak tüm sorunları çözecek ana ekseni oluşturmalıdır. Çağını aşmış bu perspektifİ çizen kuruluş ilkelerimizin ne kadar doğru olduğu bir kez daha görülmüştür. Yaşasın Cumhuriyet ve Demokrasi…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Sağanak yağışlı
Yarın: 15/10 Aralıklı gökgürültülü yağış