• 6 Ekim 2016, Perşembe

KAVRAM BUHRANI

Bugün toplumumuzun yaşadığı iktisadi buhran ve ahlak buhranı, üzerinde düşündüğümüz, çözüm yolları aradığımız problemler arasında. Ancak bunlardan daha az önemli olmayan kavram buhranı çok önemli gözüküyor. İnsani gelişmişlik durumumuz düşünmemiz gereken önemli konulardan birisidir. Tüm problemlerimizin çözümü gelişmiş bireylerden oluşan nitelikli bir toplumsal yapıdır. Bu yapının oluşturulması için düşünebilen, çözüm üretebilecek, algılamaları kuvvetli bireylere ihtiyacımız var. Tüm bu nitelikler kavramları anlayabilecek soyut düşünebilen insanların problemleri çözebileceğini bilmemizden geçmektedir.

Soyut Kavramlar sözcükler gibi somut görülebilen tanımlardan oluşmaktadır. Daha felsefi bir bakış açısının yaratılabilmesi soyut kavramların anlaşılmasını sağlayabilecektir. Komplex hale dönüşmüş günümüz dünyasındaki problemler daha soyut ve felsefi bakış açısıyla çözülebilecek bir hal almış durumda. Kavramları yerli yerinde kullanabilen toplumlar sonuçlara ulaşarak gelişmiş milletler haline dönüşebilirler. İç ve dış siyaset, iktisadi problemler, toplumsal kültür, ahlak anlayışı gibi önümüzde duran birçok soru, kavramların anlaşılması ile çözülebilir. O yüzden yaşadığımız en büyük buhranın kavram buhranı olması toplumsal ve kurumsal yapılarımızı meydana getiren bireyin olayları algılayarak ön almasını ve gelişme yolumuzu tıkayan durumların açılmasını engelleyen en önemli unsuru oluşturmaktadır.

Eğitim kurumlarımızın özellikle lise ve akademik yapıların bu çok önemli konu üzerinde nitelikli bireyler yetiştiren yapılar haline dönüşmesi gereklidir. Bu şuurlu bireylerin oluşturulması bilimsel alt yapısı olan, soyut kavramları algılayabilen bir toplum yaratacak, buda problemleri çözülmüş ve tüm bu buhranları aşabilen bir yapıya kavuşmamızı sağlayacaktır. Toplumsal meselelerin bütün derinliğiyle bilinmesi çözümlerin oluşturulabilmesinin yegâne anahtarıdır.

Dünyayı anlamak için en kuvvetli silah olan soyut kavramların anlaşılması daha güçlü bir yapıya kavuşmamızın önündeki en önemli unsurdur. Bu kavramları kullanan aydınlar, onları hazırlayan sebepler ve sonuçlar üzerine felsefi bir düşünüş yaratamazlarsa, bu kavramlar basit insanların elinde şuursuz ve disiplinsiz algılayışların hamasetlerine dönüşür. Bu hamaset ve sloganlar toplumu tehlikeli bir gelişim içinde önündeki yüzyılları harcayan, gelişmemiş ve yok olmaya mahkûm bir hale sokacaktır. Türk entelektüellerinin önündeki en önemli sorunlardan birini oluşturan soyut kavramların algılanması çok önemli gözüküyor. Kurumların güçlenmesinin ve problemlerin çözülmesinin yegâne yolunun güçlü bireylerden geçtiğini unutmamalıyız. Yaşadığımız her problemin çözülememesi olaya doğru teşhisler koyamamamızdan ibarettir.

Biz ise daha çok yaşadığımız palyatif sorunlar karşısında ani kararlarla olayları çözme yolundayız. Oysa en önemli çözüm yolu yapısal problemimiz olan nitelikli insanın yani soyut kavramları anlayabilen insanın yaratılması olduğunu bilmekten geçmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu