• 6 Ekim 2017, Cuma

MESLEKLERİN DEĞERİ

Mesleklerin değersizleştirilmesi bir ülkenin en büyük sorununu yaratmaktadır. Nicelikteki artış nitelikle desteklenmiyorsa meslekler yok olmaya başlayacaktır. Bunun sonu memleketin geriye giderek gelişme indeksini aşağılara çekmekle kalmaz esas beka problemini yaratır. Türk eğitim sistemindeki oynamalar ile her şehre bir üniversite açılması eski Sovyet sisteminde denenmiş, her Yer üniversite mezunu doldurulmuş ancak nitelikteki gerileme mesleklerin değerini düşürerek gelişime ket vurarak ülkenin batmasının esas sebebini oluşturmuştu. Her bireyin farklı özellikleri vardır. Bu yeteneklere göre ayarlanmamış bir orta öğretim akademi önünde birikmiş yığınlarla sonuçlanmaktadır. Bunun çözümünde en kolay yöntem binalar yaparak bunların adını da üniversite konarak çözmeye çalışmak sorunların artışından başka bir işe yaramamış gibi gözüküyor. Ekonominin ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacı ülke kaynaklarının yanlış kullanılmasıyla, akademi mezunların içinden mi karşılanacak? Herhalde mühendislik fakültesi mezunları teknisyen, diğer fakülte mezunlarını da berber, polis, asker, su tesisatçısı vb. gibi alanlarda kullanmayı düşünüyoruz. Birçok meslek özellikle zanaat gerektiren meslekler 20 li yaşlarda öğrenilemez. Sanat ve spor alanlarında da gelişmeler aynı yolla karşılanacaksa aynı sonucu alırız. Artık mezunlara iş imkânı sağlanamadığı için şimdide herkese yalandan yüksek lisans ya da doktora yaptırmak bu alanlarında altının boşaltılmasıyla sonuçlanacak gibi gözüküyor.

Her bireyin kendi yetenek ve ihtiyaçlara göre kategorize edilmesi çok daha erken yaşlarda gerçekleştirilmesi bunun içinde orta öğretimin niteliğini değiştirerek meslek edinmiş bir toplum yaratılması elzem gözüküyor. Bu halde devam edilmesi palyatif çözümlerle, sınav sistemleriyle oynanarak çözülemeyeceği aşikardır. Üniversite kapılarına yığılımın engellenmesi ve meslek eğitiminin geliştirilmesi insan kaynaklarımızın doğru kullanılması gerçek çözümdür. Sayısı arttırılarak niteliksiz bir yapıya dönüştürülen yüksek öğretim vasıflı ve felsefesi olan mesleklerin çözüm üretemez bir hal almasına neden olacaktır. Bugün hukuk nosyonu alamamış Avukatlar, bilim öğrenememiş mühendisler, felsefesi olmayan doktorlar değeri yitmiş birer meslek halini alarak topluma sağlamaları gerekli çözümleri üretemeyecek ve çöküşün ana unsuru haline dönüşecektir. Üniversite mesleklere birer ekol katan filozof okullarından, ruhunu kaybetmiş yeni değerler oluşturamayan meslek okullarına hızla dönüşmüştür. İleri vadede yüksek katma değer yaratamayan bir toplumun durumu sömürülmeye devam eden bir hal alacaktır. Her meslek felsefesindeki düşüş yüksek teknolojinin ihraç edilmesine ve Pazar haline gelmiş, köleleşmiş bir yapının anahtarıdır.

Mesleklerin değer kazandığı bir toplum ihtiyacımız plan yegâne itici gücü yaracaktır. En kısa sürede nitelikli bir eğitim sisteminin devreye alınması gerekiyor. Gelişmiş ülkelerden alınacak yollar çözümün o kadarda zor olmadığını göstermektedir. Yeter ki bunu gerçekten isteyen bir siyasi ve mesleki elit devreye girsin. Boynuzun kulağı geçtiği bir mesleki ahlak çözümlerin kolayca bulunup devreye girmesin sağlayacaktır. Gerçekten istenirse kişisel beklentiler yerine ülkenin geleceği ön plana alınırsa muhakkak bu problem çözümlenebilir. Mesleklerin altının tekrar doldurulduğu ve nitelikli bir yapının oluşturulması o kadarda zor değildir. Şu unutulmamalıdır ki mesleklerin değer kazanamadığı tüm toplumlar çözülmeye mahkûmdur.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu