• 8 Haziran 2018, Cuma

HAYAT

‘’Hayat oyunu kazanmakla ilgili değildir, mesele mümkün olduğu kadar oyunda kalmaya çalışmakla ilgilidir!’’

 

Sonu ölüm olan bir ömrün anlamı hatalarla ruhun olgunlaştırılmasından başka bir şey olmaz. Kimse birbiriyle yarış için dünyaya gelmiş değil. Herkesin olayı kendinle , kendi gelişimiyle ilgilidir. Hayat denen bu zaman dilimi gelişim basamaklarında geçirilen fırtınalardan ibaret bir süreci ifade eder. Bu tamda erdem denen şeyin tanımını oluşturacaktır. Yaşadığımız her sorun bizim daha güçlenmemiz için bir araçtır. Denebilir ki öldürmeyen şey güçlendirir. Tüm hayatımızı bu çizgilerde düşünmek, insanları yargılamadan yaşadıklarımızı kabullenerek dersler çıkarabilmek, olgunlaşma yolun da vereceğimiz mücadeleler hayatın özünü oluşturacaktır. Mücadele yaşam denen zamanda durmadan yola devamı gerektirir. Başı ve sonu sizden ibaret olan yaşamı anlamlandıran şey ise bunun farkına varmaktır. Farkına varan ,süreci tamamlayan kişi kendinden yola çıkarak bütüne ulaşır ki buda tam olarak olgunlaşmanın anlamını ifade eder. Bu olgunlaşmadan muradımız ise erdemli bir kişi olarak hayatı devam ettirmemizin anlamını yaratacaktır.

 

İşte buda demek oluyor ki esas amaç başkalarıyla yarışmamız değil kendimizi yaratabilmemizdir. Buda tam olarak karakteri ifade edebilir. Ancak bu karaktere katacağımız en önemli değer ise erdemdir. Bu farkındalık hayata bakışımızın temelini oluşturursa eğer, her şeyin anlamı değişerek bütün içindeki bizi ve de bizim içimizdeki bütünü kavramamız yaşamı anlamamızı sağlayacak.

 

Zaman denen bu sarkacın içindeki salınımın tamamlanması bir süreçtir. Bu sürecin tamamlanması ile stabil hal almaya çalışmak ve sonunda da haşr olmak yani karara ulaşmak da yaşamın sonunu ifade eder. Bu son aslında gerçeğinde başlangıcıdır. Karara ulaşmış insan kendini gerçekleştirmiş ,stabil hale dönüşmüş saf bizi ifade eder. Bu biz ise bizatihi bütünün bir parçasıdır. İşte buna vahdedi- vücud derler ki buda yaratıcının içinde yok olmaktır.

 

Yunus’un dediği gibi

 

- ‘’Hamdım piştim oldum elhamdülilah’’

 

-‘’Beni bende demen ben değilim bir ben var benden içeri’’ 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış