• 8 Eylül 2016, Perşembe

Küresel iş bölümü

Batı medeniyetinin dünyaya biçtiği küresel iş bölümü içerisinde Türkiye nereye oturuyor?

Batı medeniyetinin dünyaya bakış açısında tarım, sanayi toplumu ön görülerinden sonra üçüncü basamağa geçtiğini hepimiz biliyoruz. Sanayi toplumunda dünyayı değişik iş bölümü kompartımanlarına bölmüşlerdi. Sanayi toplumunda üretici güç batı medeniyetinin, hammadde sağlayıcısı ve pazarlar ise dünyanın geri kalanını ifade ediyordur. İnternetin ortaya çıkışıyla finansın kontrolünün kolay hale gelmesiyle batı medeniyeti yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyor. Finansın bir güç haline dönüşmesi batı medeniyetinin bir dizi problemini çözmesini sağlamış gözüküyor. Bu yeni dalga küreselleşme adı altında yeni sömürü hareketlerini ifade ediyor. Yeni konsepte dünyaya yeniden şekil verilmesi gerekliliği üzerinde çalışmalar yapılmakta. Bölgemizde ve dünyanın değişik bölgelerinde meydana gelen çalkantılar bu dönüşümün ayak sesleri.

Küreselleşmeyle beraber sanayi ötesi toplum olarak nitelenen bu yeni hareket iş bölümlerine ayrılmış bir dünyayı ifade etmektedir. Finansı kontrol eden batı üretimi gerçekleştirecek olan işçi sınıfını meydana getirecek Asya ve batı ile Asya arsındaki korumayı sağlayacak, askerleştirilmiş büyük orta doğu yeni konsept üretim araçlarını son 20 yıl içerisinde Asya’ya kaydıran

Uluslararası şirketler azalan işçi sınıfının ve bozulan doğal dengenin Avrupa’da meydana getirdiği problemlerden kurtulmasını sağlayacaktır. Türkiye’de bu büyük orta doğu bölgesinin itici güçlerinden birini oluşturmaktadır. Son yirmi yıl içerisinde üretim araçlarında büyük bir değişim gösteremeyen Türkiye, yüksek bir genç ve işsiz tabakasının meydana gelmesiyle karşı karşıyadır. Bu gençlik daha çok asker ve polis sayısının artmasında kullanılmaya çalışılmaktadır. Ana temelini önümüzdeki yüzyılda Asya’da meydana gelebilecek başkaldırı hareketlerinden Avrupa’nın korumasını sağlayacaklarını düşündükleri bu projenin adı büyük Ortadoğu konfederasyonudur. Türkiye’nin başı çekeceği bu konfederasyon asker kökenli bir yapı haline dönüşüyor. O yüzden bölgedeki her birey asker olarak doğacaktır. Ölüm ve kanla sınanan bu durum bölgedeki savaş içgüdüsünün arttırılmasının sağlamasıyla bir güç halini alabilecektir. Bu planların gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği bölge milletlerinin konuya entelektüel seviyede bakış açısıyla doğru orantılıdır.

Zor meşakkatli bir süreçten geçen bölgenin yapılan planları iyi idrak edebilen siyasi elite ihtiyacı vardır. Tam bağımsızlık mücadelesi ve birlik kültürü bu planların suya düşmesini sağlayacak ana unsurları oluşturacaktır. Artık bu yüzyılında sömürgeleşmesiyle geçmesinin engellenmesi bakış açımızın değişimiyle gerçekleşmelidir. Türk entelektüelleri bölgede 1000 yıldır yaptığı gibi ön alan lider rolünü batı medeniyetinin çizdiği sınırlarda değil kendini merkeze alan konumu ile öne çıkarmalıdır.

                                                                                                                                           Saygılarıma.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu