• 8 Eylül 2017, Cuma

HATA

‘’En önemli zaman içinde bulunduğumuz andır.

En önemli kişi, kiminle beraberseniz odur.

En önemli iş iyilik yapmaktır

İnsan inandığı şeyler uğruna muhteşem hatalar yapabilir.’’

Dünya insanoğlunun tarihi boyunca iki ana akımın arasındaki savaşın tarihi midir? Romantizm ile realizmin savaşı çeşitli varyasyonlarıyla devam ede gelmektedir. Daha gerçek mi daha duygusal mı bakmalı hayata, olaylara ve de siyasete. Bu düşünceler arasındaki gelgitlerimiz bizim hayata bakışımızı, karakterimizi meydana getiren ana yapıyı oluşturacaktır. Bu iki ayırım hayatımız boyunca önümüze birçok soru ve ayırımlar getirecektir. Mantığımız ile duygularımızın iç çatışmaları kafamızdaki en büyük soruları yaratacak. Hata dediğimiz şeylerin aslında bu çelişkiler arasındaki verdiğimiz kararların eleştirisi sırasında mantığımızın bize dikteleri midir?

Hayatta siyasette aslında iç içe geçmiş şeylerse eğer bugünlerde vereceğimiz kararların hiç birisi bireysel hatalar değil karakterimizin ışıklarıdır diye düşünüyorum. İnandığımız değerler adına bazen mantığa aykırı gibide görünse bazı kararlar almamız yanlış değildir. İnsan dediğimiz varlık bilgisayar gibi net sebep sonuç ilişkileri içinde kararlar vermez. İnandığımız değerler adına muhteşem hatalar yapabilmeliyiz ki insan olalım. Şunu unutmayalım ki hayat dediğimiz şey maddi değerlerin ötesinde farklı şeylerde ifade etmektedir. Önemli olan iyilik yapmak ve insan olabilmektir. En önemli yapının mantık süzgecinden geçirdiğimiz algılarımızla duygusal kararlar verebilmemiz olduğuna inanmaktayım.

Yazıma, Hayatın her yönünü etkileyen bu duruma siyasi bir perspektif açısından bakan şu cümleyle son vermek isterim. ‘Siyaset ya da hayat dediğiniz şey realist (gerçekçi) bir olgudur, ancak romantikler lider olurlar’’

Saygılarımla.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu