• 8 Aralık 2017, Cuma

ÖZGÜVEN

Hayatta size kimin sahte kimin gerçek davrandığını anlamakta zorluk çektiniz mi?

“Zorluk çekmedim. Hayat bize kendimizin gerçekte kim olduğunu keşfetme ya da çözme fırsatı verir. İnsanların bana yaklaşımlarının gerçekliğini ya da sahteliğini sorgulama isteğim olmadı çünkü bunu umursamadım. Harrison Ford.” İşte olgunlaşmış bir özgüvenin başarıyla taçlanmasının tezahürü.

Hayatın ve toplum içindeki birey olarak kişinin gelmesinin arzu edileceği bir durum. Bu gelişmiş insan kaynağının aslında kendi yaşam hikayesini oluştururken özgür ve bir başına yaratımlarının toplumu da getireceği gelişim. Yani insan ve onun oluşturacağı organizasyonların gelişmişlik durumunu ifade eden erdem ve olgunluk. Bütün mesele kendi olabilen bireylerin öz güvenleri üzerine kurguladıkları bir toplumsal yaşamın hayata geçirilebilmesi. Bu hem bireyin hem de toplum ve organizasyonlarının gücünü ve refahını sağlayacak anahtarın ta kendisidir.

Öz güveni yüksek bireylerin oluşturacağı kurumsal yapılar kişiler üzerinden bir anlayış yerine fikirsel alanlarda hareket ederek güçlü ve ileriye dönük ön açıcı organizasyonlara dönüşebilirler. Bunu sağlayan toplumlar kurdukları organizasyonlar olan devlet ya da uluslar arası tüm kuruluşlar vasıtasıyla dünyaya yön vererek kimin ne kadar dünya refahından pay alacağına karar verirler. Batı medeniyetinin geldiği bu halin oluşturduğunu düşündüğüm esas unsur gelişmiş insan kaynağıdır. Eğer insan gücümüzü gelişmiş ve erdemli bireylere kavuşturamazsak hem toplumsal içyapımızda refah içerisinde yaşayamayan bir durumda kalmaya devam eder, hem de dünya liginde alt sıralarda bizim için belirlenmiş gündemleri yaşamaya devam ederiz. Bize biçilen rolleri üst bakışların çizdiği yol haritaları içinde oynamaya onların istediği kadar zenginleşen ve onların istediği kadar da fakirleşen bir halde yaşamımızı sürdürmek durumda kalırız. Artık kartlarımızı açık oynamaya başlamamızın ve gerçekler üzerinde bir yaşam kurmamızın hem bireyler olarak bizim, hem de toplumsal yapımızın ihtiyacı vardır. Tepe taklak duran halimizden ayakları yere basan gerçeğe ihtiyacımız var. Hem birey olarak hem de toplum olarak daha iyi bir yaşam, daha fazla hoşgörü, daha az beklenti ve saygının ön plana alındığı bir ülke temenni ediyorum. Mutlu bireylerin topluma ayna tutarak geleceğe yön vermeleri gerektiğini düşünüyorum.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.