• 9 Mart 2018, Cuma

NEYE TARAF

-KİŞİLERE TARAF OLMAK YA DA BERTARAF OLMAK. GELİŞMEMİŞ BİR TOLUMUN ÇIĞLIĞI ‘’TARAF OLMAYAN BERTARAF OLUR’’

Eğitilmemiş toplumlar demokrasi kültüründen yoksun olarak belli bir sınıfın veya grubun tahakkümünde ve yönlendirmesinde yönetilmeye başlar. Bu oligarşi demagoji ile geniş halk kitlelerini yönlendirerek kendi istek ve çıkarları yönünde toplumu sömürmeye başlarlar. Bugün yerelde ve genelde de yaşadığımız yönetimsel problemlerin temelini bu gerçek oluşturmaktadır. Yani demagoji ile gerçek arasındaki fark gelişmişlik durumumuzu gösterecektir.

Bu oligarşik sistem kişiler üzerinden hareket ederek, kurumun kendisini bir kişinin tekelinde gören yapıları ifade edecektir. Kurumlara değil kişilere taraf olmak ya da taraf olunmuyorsa bertaraf olmak! Bu genel siyaset ve sivil örgütlenmelerden yereldeki tüm yapılara sirayet etmiş bir gelişmemişlik haykırışı gibi duruyor. Toplumsal yapılar özgürce hareket edemediği sürece kurumsal yapılar güçlenmeyecek ve bunun sonucunda da gelişmemiş bir yapının devamına omuz verecektir.

Şimdi yerelden genele bakış açısıyla düşünelim. Bugün yaşadığımız şehrin siyasi ve sivil toplum örgütlenmeleri ne kadar demokrat. Kişilerin üzerine kurgular ve bunun devamı için düşmanlar yaratmak, demagoji yapmak, ben yoksam kurumda yok mantığının devamı için çabalar. İşte bu mantık -kişilere taraf olma mantığı- kurumsal yapıları zayıflatarak geleceğe dönük uzun vadeli planlar yapamayan, sığ bir bakış açısıyla işlevini yitirmiş kurumsal yapıları gözler önüne sermekte. Bu yapı şehre, ülkeye vizyonsuzluk ve uzun vadeli planlama eksikliği getirerek daha yaşanabilir bir alan yaratabilmemizin önüne geçiyor. İşlevselsizlik içinde yalnız adı kalmış kurumların meydana getirdiği boşluklar yüzünden yönetilemeyen ilçeler, iller ve ülke halini almış durumdayız. Kişiler kurumsal yapıların birer dişlisinden başka bir şey değildir. Çoğulcu ve katılımcı bir toplumsal yapı, kurumlarına sahip çıkan ve debisinin artmasına çalışan gelişmiş insan kaynağı, daha iyi bir hayatın oluşmasında gerekli araçları yaratacaktır. Kişilerin çiftliklerine dönüşmüş kurumsal yapılar, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri işlevlerini yitirerek o şehrin, ülkenin de batışını hazırlayacaktır. Özgürce hareket edebilen bireyler, kişilerin tahakkümünden kurtulmuş kurumsal yapılara omuz veren bireyler, imkânsızı başarabilecek bir güç yaratabilir. Artık şu gelişmemişlik girdabından kurtularak kişilere taraf olmak yerine ülkeye kurumsal yapılara taraf olalım. Kendini kurumun bizatihi kendisi zanneden şahıslara gereken cevabı, işleyişlere katılarak verelim ki çocuklarımızda bu handikap ile yıllarını kaybetmesin.

‘’özgürce hareket edebildiğinde imkansız diye bir şey yoktur’’

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.