• 11 Mayıs 2018, Cuma

İŞTE GERÇEK MANİFESTO!

Geleceğe dönük umutlarımız, hem kendimiz hem çocuklarımız için hayallerimizin sınırlarını belirleyecektir. Her yeni gün bu umudun tazelenmesi için açan bir güneş ve aydınlık olabilir. Umutlarımızın ve hayallerimizin hangi boyutlarda olacağı ise kişisel gelişimimiz ve toplumsal seviyenin bize kazandıracağıyla yakından alakalı. İnsanın gelişmişliği toplumsal yapıyı kurgularken, toplumsal kültürde bireyin gelişimini etkileyen ana unsurları yaratıyor. Bu sinerji gelişmiş bir milleti doğururken dünyada meydana gelen refahtan alacağınız payı belirliyor. Gelişmişlik derecesi arttıkça oluşan refah yükselişi, bireye verilen standartlarında artmasına neden olarak gelişmeye destek vermeye devam eden mekanizmanın da kurulmasına neden olması açısından önemli. Bu döngünün elde edilmesi ya da bu döngünün tersi olan gelişmemişlik döngünün kırılamaması fakirliğin devamına neden olmaktadır. Ama şu bilinmelidir ki tüm medeniyetler gelişme evreleri geçirerek en üst seviyeye çıkabilme şansına sahiptir. Bunu zaman ve yeni nesillerin önündeki eğitim engellerinin aşılması sağlayacaktır. Bugün ve yakın geleceğimiz için temel stratejilerimiz olduğu gibi, uzak zamanlar içinde vizyonumuz olması bu hedeflere ulaşmakta kullanacağımız taktiklerin hazırlanması çok önemlidir.

Geleceğe dönük hayallerimiz ve projelerimizin topluma sunularak ortak hedeflerde birleşmemizin önünü açmak önümüzdeki dönemlerde bu gelişmemişlik sendromlarından kurtulmamızı sağlayacak en önemli argümanı oluşturacaktır. Artık şu doğu medeniyetinin en büyük hastalığı olan siyah ve beyaz diyalektiğinin yarattığı çatışma ortamından çıkarak daha akılcı hareketler ve düşünüşler içine girelim. Herkes ve her olayı ya tamamen iyi ya da tamamen kötü romantizminden kurtarmamız birlik kültürünü tekrar devreye sokarak tüm enerjimizin gelişim odaklı bir alana akıtılmasını sağlayacaktır. Bu bakış açısında devam etmemiz durumunda, bugün yaşadığımız her seçimi savaş zanneden bir toplumsal yapının, uzun vadede iç çatışmaların kapısını aralayarak fakirliğimizin devamını sağlayacağı kesindir. Bu kesinlik içinde şu da bir gerçektir ki batının refahının devamı bizim ise hamasetle kandırılan bir fakirliği yaşamaya devam etmemiz bu gerçekleri anlamamamız sayesinde olabilir.

Toplumsal çıkarlarımızın bireysel çıkarlarımızın önüne geçmesi uzun vadede daha mutlu ve müreffeh bir milletin yaratılması için gerek ve yeter şarttır. İşte size manifesto; hamaset ve demogoji yerine, gerçeklerle bezenmiş insani gelişimin önünü açacak umut ve hayallerin başat olduğu realist politikalar. Akıl ve ilmin öne alındığı, uzlaşmacı ve toplumsal bütünlüğü zorlayıcı öze, yani birlik kültürüne dönüş bu topraklara ve bölgemize huzur ve mutluluğun gelmesinin anahtarı olacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı