• 14 Nisan 2016, Perşembe

Vahdet ve oydaşma

Her topluluğun nitelikli bir yapı haline dönüşmesi, bireylerin birbirleriyle ve devletle yaptığı toplumsal sözleşmeye bağlıdır. Modernizmde toplumsal sözleşme, vatandaşlardan oluşmuş bir topluluğun, cemiyet ve millet haline dönüşmesini sağlayan bir kavramı ifade etmektedir.

Uygarlık tarihinin sanayi devrimi sonrası toplumsal ve siyasi dönüşümlerinde en önemli unsuru, bireyin ve ona bağlı toplum yapısının değişiminde görmekteyiz. Devletler imparatorluk ya da konfederasyonlardan, teritoryal ve homojen yapılara dönüşmeye başlamışlardır. Bu idari olarak vatandaşlardan oluşan milli devletlerin ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır. Millet denen bu modern kavram ortak amaç ve hedeflerde birleşmiş, özgür bireylerin oluşturduğu, nitelikli toplumu ifade etmektedir.

Bu kavramların medeniyetimizdeki yansımasını ifade eden vahdet ve oydaşma kelimeleridir. Vahdet ortak amaç ve ideallerde birlik içinde hareket edilmesini sağlayan tarihi bir referans noktası; Oydaşma da aynı kavramın günümüzdeki versiyonudur. Uzun vadede ortak amaçlar ve idealler noktasında birleşebilmek, o toplumun ve oluşturduğu siyasi bir yapı olan devletin ayakta kalıp kalamayacağını belirleyecektir. Kısa vadede oydaşma, toplumun çatışma yerine uzlaşı kültürü kazanması sayesinde refah düzeyi artmış mutlu insanlardan oluşmuş bir yapıyı aralayacaktır. Özelde bireylerin, genelde toplumun düşmanlık yerine rekabet oluşturan hareketleri yaşam seviyelerinin artışıyla sonuçlanacaktır. Oydaşma sayesinde refah toplumu haline dönüşülecektir. Bunu becerebilen milletler hem kendilerine hem de insanlığın ortak medeniyetine yarar sağlayacak sonuçları elde edebilirler.

Oydaşma kavgadan değil uzlaşıdan, düşmanlıktan değil rekabetten, olaylardan değil fikirlerden beslenir. Oydaşmıs, ortak hedefleri, amaçları olan insanlardan meydana gelen toplumlar gelişmiş toplumlardır. Bilginin ön planda olması, liyakat ve rekabetin yoğurduğu bir toplum, vahdet ve oydaşmaya o kadar yaklaşacaktır.

Bunun başarılabilmesi için bireylerin kültürlü insanlar olarak eğitilmeleri, toplumun sanat ve külltürle yoğrulmasına ihtiyaç vardır. Toplumsal yapının iyi hale gelmesi gelişmiş insan kaynağına bağlıdır. Öz güveni gelişmiş ve kültürlü bireylerden oluşan bir toplumu yıkmak için atom bombası bile işe yaramayacaktır. En güzel örneğini 2. Dünya Savaşı’yla yerle bir olan Almanya ve Japonya’da görmekteyiz. Fiziki olarak yerle bir olmalarına rağmen gelişmiş, kültürlü bireylerden oluşan oydaşmış bir toplumun neler başarabileceğinin en iyi örnekleridir. Artık neler yapılması gerektiğini bilerek, bir an önce bu ataletten sıyrılarak çağdaş ve tam gelişmiş bir millet olup insanlığın ortak medeniyetine tarihte yaptığımız gibi katkı sağlamaya başlamamız gerekmektedir. Eğer bu oydaşmayı sağlayamazsak millet olarak tarihe gömüleceğimizi unutmamalıyız. Atatürk’ün dediği gibi medeniyetimiz dünya üzerine bir güneş gibi doğmalıdır.

Selam ve saygılarımla

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 8/1 Aralıklı gökgürültülü yağış