• 15 Eylül 2017, Cuma

VATAN

‘’Türkmenoğlu, yalnızlık basıp hüzün çamuruna battığında, coşup kalbin göğsüne sığmadığında, tabiata, dağlara, denizlere, ırmak kıyılarına, göllere çıkarsın. Kalbin çocuk uçurtması gibi gökte dalgalanmaya başlar. O an yanından dünyanın tüm dert ve ıstıraplarını unutup ruh ve mana alemine dalarsın. Yedi iklimi dolaşsan Türkmen dağından yüz kat güzel dağlara bile çıksan o dağlar ne senin dilini anlar ne de senin kalbindeki derdini paylaşır.

Türk milleti bir bütün olarak yeniden doğdu. Kabile, cemaat ve aşiretlerin en koyu olduğu bu coğrafyada artık bir millet doğmuştur. Milletin bir sofrada cem olduğunu ve bunun kadrini bilmeliyiz. Yeni kurduğumuz bu vatanın imarıyla gurur duyduğumuz kadar kalbimizi de inşa etmeliyiz. En güzel binalar şehirlerde değil kalbimizde kurulmalı. Onları görebilmek içinde gönül gözleri edinmeliyiz. Bir millet ruhuyla topluma dönüşür. Sen bu yurttan başka yerde yüreğindeki derdi paylaşan çölleri, denizleri bulamazsın. Türkçe şarkılar söyleyip Türkçe saz çalmadan yağan yağmurları duyamazsın.’’ Ruhname

İşte millet olmak bu duyguları elde edebilen fertlerin üzerinde yükselir. Üst kimliğimiz bu vatan ve millet olmalıdır ki, ilelebet var olabilelim. Yalnızca var olmakla kalınmadan refah içinde bir toplum yaratabilelim. Birlik kültürünü sağlamadan, millet bilincini kazanmadan bölgemizde var olmamız mümkün değildir.90 yıllık bir cumhuriyet deneyimimiz bize bu gücü verecektir. Şunu unutmayalım Kürtlük fikri, Çerkezlik fikri, Lazlık fikri ve mezhepsel farklılıklarımızla bu bütüne Türk milleti denir. Cemaat veya aşiretsel aidiyetlerimizin üst yapısını millet olma bilinci kaplamalı ve bir bütünün parçaları olduğumuzu anımsamalıyız. İki büyük dostumuz var. Hiçbir zaman vefasızlık etmeyen, bizi terk etmeyen iki dost. Biri vatan diğeri millettir. Bu bilinç ve düşünüşle refah içinde bir millet yaratmak için çalışmalıyız. Kin ve nefret tohumları bizi geriye götürmekten başka bir işe yaramaz. Namık Kemal’in dediği gibi vatan sevgisinden maksat, toprağa değil, onun üstünde yaşayan insanlara duyulan sevgidir. Konuyla ilgili daha önceki yazım vahdet ve oydaşma yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

saygılarımla

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu