• 15 Aralık 2016, Perşembe

AYDIN VİZYONU

Aydın bulunduğu yer itibariyle müthiş bir tarihi ve doğal güzellikler içinde bulunmakta. Kuşadası ve Didim gibi dünyaca ünlü turistik alanlara, özellikle çok uzun sahillere sahip. Ancak Kuşadası çok kötü bir durumda. Bunu tek başına belediyenin halledebilmesi güç görünüyor. Toplu bir bakış açısıyla Aydın tekrar değerlendirilerek çok büyük yatırımlara ihtiyaç duymakta. Bu yatırımlar ile Aydın tarihi, doğal yaşam alanları değerlendirilerek dünyanın en büyük ilgi alanlarından biri halini alması sağlanabilir. Tarihi alanlara yapılacak yatırımlar için yerel çabalar var ancak gerekli ilgiyi Ankara ‘dan alamamakta. Büyük Menderes Platformu, "Bilinmeyen Karya Yolu" adlı projede Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın Sanayi Odası (AYSO) ve Aydın Ticaret Borsası ile işbirliğine gidiyor. Bu çabaları taktirle karşılamakla beraber ortada olan tarihi mirasın pazarlanamaması, turistik alanların şehirsel yapısının planlanamaması, sahillerin düzenlenememesi gibi problemler daha önemli alanları oluşturmakta. Şehre vizyonsuz bakış açısı dünya kentine dönüşebilecek potansiyelin yerel avuntularla hiç olup gitmesine neden olmaktadır. Antalya’dan sonra gelişime en açık alana sahip Aydın biran önce yerel ve merkezi yönetimler tarafından daha vizyoner bir bakış açısıyla değerlendirilmelidir. Daha güçlü kadrolarla donanmış bir yerel yönetime Aydın ’nın acilen ihtiyacı var.

Büyük menderes platformunun çalışmasını yayınlamak istedim. Böyle çabaların artarak devamını dilerim.

Tanınmayan tarih hazineleri

Proje kapsamında yer alan kültürel miras eserleri de şu şekilde sıralanıyor:

Direcik Köyü Tümülüsü: Yenipazar İlçesi Direcik Mahallesi'nde bulunan Lale Tepe Tümülüsü'nün geç Karya uygarlığı eseri olduğu düşünülmektedir. Büyük kısmı toprak altında yapılmış, ziyaret edilmesi kolay olan bir taş mezar yapısıdır.

Donduran Kulesi: Yenipazar İlçesi Donduran Mahallesi'nde bulunan Osmanlı-Ayanlık dönemi koruma amaçlı kule yapısıdır. Yıkılma tehlikesi bulunmaktadır.

Orthosia antik kenti: Yenipazar İlçesinde bulunan Karya dönemine ait yapılar, yerleşim, nekropol ve sonrasında Bizans dönemine tarihlenen bir kale bulunmaktadır. Kazı yapılmadığı için ziyaretçi sayısı azdır.

Alhan Hamamı: Yenipazar İlçesi Alhan Mahallesi'nde bulunmaktadır. Osmanlı dönemine tarihlenen yapı, birbirine bitişik odalardan oluşan, taş, kerpiç ve tuğla yapı unsurlarının birlikte kullanıldığı bir binadır. Yıkılma tehlikesi bulunmaktadır. Ziyaretçi neredeyse hiç yoktur.

Dalama Su Kemeri: Efeler Dalama Mahallesi'nin Geriz mevkisinde bulunan su kemeri, 4 gözlü iyi durumda bir yapıdır. Tanınmadığı için ziyaretçi çekmemektedir.

Dereköy Kulesi: Efeler Dereköy Mahallesi'nde bulunan geç Roma-Bizans dönemine tarihlenen gözetleme kulesi, taş yapı olup yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Tanınmadığı için ziyaretçisi bulunmamaktadır.

Karahayıt Kümbeti: Efeler Karahayıt Mahallesi'nde bulunan ve erken Osmanlı dönemine tarihlenen kümbet yapısı, iyi durumda olup tanıtıma ihtiyaç duymaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı