• 15 Aralık 2017, Cuma

KURAL

Nasrettin hocaya sormuşlar iki kere iki kaçtır diye verdiği cevap ”satın alırken mi, satarken mi?” demiş.

 

Şimdi kurallar ve kurumsal yapıların meydana getirdiği bürokratik işleyişle, sınırları belirgin ve vatandaşlık bağları ile ülkesine bağlı bir milletin meydana getirdiği eşitlik ve adaletin önde olduğu bir yapı milli ve çağdaş bir devleti ifade etmektedir. Bugün geldiğimiz noktada anayasa rafa kalkmış, bürokratik yapılar birbirine girmiş , sınırlarımız delik deşik olmuş bir devlet görüntüsü içinde yuvarlanmaktayız. İstanbul ‘un sokaklarına çıktığınızda kimliksiz pasaportsuz kim olduğu belli olmayan binlerce Afrika ve Ortadoğulu insan eli cebinde istediği gibi gezebilen bir hal ortasındayız . İşte bu tam da beka probleminin ana eksenini oluşturmaktadır.Devlet kuralların ve kurumsal yapıların yerine kendini gören insanların yönetim hiyerarşisinde en üst seviyelere geldiği bir durumun içindedir. Yönetim çizgisi muğlaklaşmış vatandaşın vergilerinin nerelere nasıl harcandığının sorgulanabildiği sistemlerin çöktüğünü görüyoruz. Bugün Mecliste bütçe görüşmelerinden çok polemikler içinde geçen görüşmeleri hep beraber seyrettik. Bir yıl boyunca cebimizden çıkan paraların nerelere harcanacağının görüşülmesi gereken bir ortamda politikacıların kendi kişisel hırları ve polemiklerini seyretmek zorunda kaldık. Hem iktidar hem muhalefet bütçeden alakasız ve ciddiyetten uzak bir hal sergilemişlerdir.

 

Tüm bu olaylar gerçekleşirken halkımızın sorgulaması , eleştirmesi bir suçmuş gibi davranılabilmektedir. Verdiğimiz vergilerin toplumsal refahın artışında kullanılabilmesi için demokratik sistemin çalışması ile güç sahiplerinin kontrollerle dengelenmesi ve hesap verir bir durumda bulundurulması gerekir. Farklı erklerin birbirini dengelemesi ile gücün yıkıcı etkilerinin durdurulması toplumsal barışın esas anahtarıdır.

 

Biran önce kuralların belirgin ve herkese eşit uygulanır hale gelmesi ivedilikle ihtiyacımız olan temel ilkedir. Bu devletin esas bekasıdır.

 

Saygılarımla

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu