• 17 Kasım 2017, Cuma

BEKA PROBLEMİ

Bölgemizde gerçekleştirilmek istenen plan olan Büyük Ortadoğu Projesi ile Türkiye’ye biçilmek istenen rol ABD patenti ile suya gömülmüş gibi gözüküyor. Bölgenin parçalara ayrılması ve şehir devletlerine dönüşmesi planı Müslüman kardeşlerin iktidarlara gelmesi ile İstanbul adında birleşme planları küresel ve bölgesel devletlerin gösterdiği mukavemet sayesinde hüsranla sonuçlanmıştır. Buna karşılık ABD planı değişimlere uğratarak devam ettirmeye çalışmaktadır. Türkiye’nin dayanma sınırlarını çoktan aşmış bu plan büyük bir çöküş yaşayarak 15 Temmuz olayıyla beraber sona ermiş gibi duruyor. Devlet bürokrasisi arasında çıkan bu savaş sonunda Türkiye’ye giydirilmek istenen bu yeni Türkiye gömleği çıkarılarak kuruluş ilkelerine dönüş sağlanmaya çalışılmaktadır.

ABD ambalajıyla sarılı yeni Türkiye planı bölgede meydana gelecek kaos sonucunda parçalanmış bir yapının ABD kontrolünde İstanbul bağlantılı bir konfederasyona dönüşümünü ifade etmektedir.

Yeni Türkiye söylemiyle Türkiye’den istenenler nelerdi diye hatırlayalım. Çözüm süreci adı altında PKK ile yapılan anlaşma ile federatif bir yapıya geçilerek otonomi sağlanacaktı. Bunun sonucunda PKK güçlenme sürecine girmiş bu da Suriye deki PYD’nin güçlenerek bölgede toprak kazanımlarına neden olmaktaydı. Türkiye kurucu ilkelerinden geri dönerek üniter bir yapıdan federasyona dönüşecek, ılımlı İslam’la yönetilen bir sistem kuracaktı. Arap baharı denen bu süreç ABD desteği ve Türkiye kontrolünde yönetimlerin ortadan kaldırılarak planı kabul eden yönetimlerin iş başına getirilmesinin sağlanması istenmekteydi. Bölgedeki Suudi ve körfez yönetimleri bu plana maddi destek sağlamaktaydı. Hatta hatırlanırsa Türkiye Suudi’lerle ortak bir ordu dahi kurmaktaydı. Arap baharının tam manasıyla gerçekleşmesinden sonra en önemli plan ise İran’ın dönüştürülmesiydi. Bölgesel ve küresel güçlerin planı engellemesi ve uzamasına neden olmaları ile Türkiye’deki askeri ve sivil bürokrasi arasında çıkan çatışmalar sonucunda eski Türkiye denen bürokratik yapı duruma el koymuş ve ABD ile yapılan anlaşma rafa kaldırılmıştır. Şimdi ABD bu planı Suudilerle devam ettirmeye çalışmaktadır. Türkiye son anda yaptığı bu dönüşüm sayesinde büyük bir planın parçası olmaktan son anda kurtulmuştur. Şimdi Türkiye PKK, PYD ile mücadeleye başlamış ve bölgede kurulmak istenen Kürdistan’a destek olmaktan dönmüştür. ABD planı ile Suriye’ye sokulan 50 bine yakın El-kaide teröristlerine İran ve Rusya ile beraber karşı mücadele vermeye başlamıştır.

Kurucu ilkelere geri dönüş gerçekleşmiştir. Ancak bu dönüş kolay olmayacak gibi duruyor. Türkiye’nin tüm politikalardan geriye dönüşü sancılı bir süreci ifade etmektedir. İşte beka problemi denen şey tamda budur. Türkiye bu zor süreçte içte ve dışta çok güçlü siyasi ve bürokratik bir yapıya ihtiyaç duymaktadır. Bu yapı yeni Türkiye söylemlerinden uzaklaşan ve kuruluş ilkelerine sahip olmalıdır diye düşünüyorum. Milli devlet duruma el koymuş ve Türkiye’nin ayakta durması için mücadele etmeye başlamıştır. Böylece Türkiye zayıflatılmış bir Osmanlı coğrafyasının figüranı halini almaktan son anda kurtulmuş gibi gözüküyor.

Özet olarak; Eski Türkiye’den Yeni Türkiye ye geçiş engellenerek yok alma süreci durdurulmuştur. Bir tarafıyla federatif yapıya geçiş engellenerek üniter yapı korunmuş, devlet memlekete sahip çıkmıştır. Balıkesir Belediye Başkanının konuşması ibret vericidir! Yeni Türkiye yanlısı birinin itirafları! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli